Hirveä tämä energiakriisi. Helenin liikevoitto heinä-syyskuu vain kolminkertaistui 19M—>58M:
”Liikevoitto kasvoi selvästi ja oli 58 miljoonaa euroa”
Nyt ymmärrän miksi oma sähkönhinta kallistui
Marin puhui 2020 elinkeinoelämän yhteiskuntavastuusta vaatien sitä. EK ja kokoomus pillastuivat ja pöyristyivät. Marin näyttää olleen oikeassa.
”Liikevoitto kasvoi selvästi ja oli 58 miljoonaa euroa”
Nyt ymmärrän miksi oma sähkönhinta kallistui
Marin puhui 2020 elinkeinoelämän yhteiskuntavastuusta vaatien sitä. EK ja kokoomus pillastuivat ja pöyristyivät. Marin näyttää olleen oikeassa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
saa linkittää aineistoon
https://www.helen.fi/uutiset/2022/helen-konsernin-osavuosikatsaus-tammisyyskuu-2022
Eipäs nyt aleta. Se on vain ja ainoastaan paha Venäjä joka nosti sähkön hintaa. Ihan sattumalta Helenit ja muut sähköyhtiöt ovat moninkertaistaneet voittonsa. Mutta tietenkään mitään sellaista ei ole ollut tarkoitus tehdä ainakaan sodan varjolla.
Tyhmiä vedätetään sodan varjolla. Energian tuotanto ei ole kallistunut.
On vain halu kasvattaa voittoja.
Ohisalon joukkoja. Siellä on johdossa vihreiden soininvaara.
Joku noita on äänestänyt.
Kapitalistin tilipäivä 2022.
Helenin jo ennestään suuri liikevoitto kolminkertaistui, mutta yhä vain on pakko nostaa sähkön hintaa, koska tarpeeksi suuria voittoja ei tule koskaan.
Ahneilla on tietynlainen loppu.
Diktatuurin loputonta rahan kuppausta!
Kansan pitää nousta kapinaan näitä ahneita firmoja vastaan. Se tapahtuisi lähtemällä jokainen mielenosoitukseen. Jos miljoona ihmistä kävelisi eduskuntatalon eteen ja vaatisi hallitukselta järeitä toimia ahneita riistofirmoja vastaan, kyllä sillä olisi vaikutusta. Mutta tämä kansa ennemmin haluaa kuolla vaikkapa nälkään kuin puolustaa itseään.
Mitään väkivaltaista touhua ei pidä olla vaan pelkkä mukanaolo riittää. Se on ainoa mitä pieni ihminen voi tehdä. Toisekseen hän voi aina äänestää persuja.
mariinin tapaista olisi
kärrätä rahaa voittoja tahkoaville,
yrityksille
EI AUTA RYÖSTETTYÄ KANSAA
kriisi tullut siitä mihin käyttää miljardit ylimääräset.
jatkossa on maksettu kuluttajille tulevat kaikenlaiset huolto ja muut investoinnit
KAIKKI ON MAKSETTU!
Härski johto firmalla, nostavat sähkön hintaa 60%
Härskin ahne johto kasvattaa bonuksiaan
kyllä kansan nylkeminen on tapissa.
sähkö
ruoka
polttoaineet
p-kit
asuminen
miten ihmeessä köyhät selviää tämä on ollut herrojen tiedossa mutta ovat yli kävelleet.