Jos firma haluaa palkata vuokratyöntekijän se joutuu maksamaan siitä

Anonyymi-ap

Jos joku yritys haluaa palkata vuokrafirmassa työskentelevän henkilön, niin se joutuu maksamaan siitä vuokrafirmalle.

esim. Jos Pena menee vuokrafirman kautta Rakennusliike Oy:n työmaalle ja siellä mestari huomaa että onpas Pena hyvä työmies, niin hyvä että hänet on saatava suoraan omille kirjoille, niin se ei käykään ihan helpolla.
Rakennusliike Oy joutuu maksamaan jonkinlaisen maksun vuokrafirmalle.

Kuinka pitkään Penan pitäisi pysyä pois Rakennusliike Oy:n työmailta ettei kyseinen rakennusliike joutuisi Penasta maksamaan?

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mikään iso firma palkkaa vuokraukkoa ku paskahommiin, kantoapuun/siivoukseen, muurarin apulaiseksi betonia sekoittaa, jne jne .

    • Anonyymi

      Harvemmin urakoijaa palkkaa vuokratyöntekijää omille kirjoilleen. Vuokratyöntekijän osa on olla alipalkattu paskahommien tekijä joka on helppo vaihtaa uuteen jos työtahti tai naama ei miellytä.
      Vuokratyöntekijä saa 2 - 4 euroa huonompaa tuntipalkkaa kun urakoijan omat työntekijät.

      • Anonyymi

        "Harvemmin urakoijaa palkkaa vuokratyöntekijää omille kirjoilleen.

        "Vuokratyöntekijän osa on olla alipalkattu paskahommien tekijä joka on helppo vaihtaa uuteen jos työtahti tai naama ei miellytä."

        Siltäpä näyttäisi! Aniharvoin ikinä asiakasyritys huomaa, että tuolla hemmolla onkin jo niin paljon sellaista relevanttia osaamista, että on "korvaamaton", ja sekin on puhtaasti asiakasyrityksen direktio-oikeuden (eli määräntäoikeuden) omaavan vastuuhenkilön mielivallan ja arvostelukyvyn varassa, vaikka omaisitkin taitoa useamman tutkinnon verran ja kolmen ihmisen edestä. Turhaa tällaisista ruveta toiveikkaaksi. Päinvastoin. Näitä tehdään sen palkan takia paremman puutteessa ja toivotaan, että asiakasyritys tykkää. Vaikka pääsisit "jatkoon", se ei takaa mitään ja aina voidaan potkia pihalle vaikka millä verukkeella. Ei kannata investoitua vuokratyöpaikkoihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      148
      8168
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3260
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      405
      2431
    4. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      37
      2086
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      289
      1885
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      168
      1799
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1680
    8. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1505
    9. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1334
    10. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1279
    Aihe