USAssa on tultu siihen tulokseen, että rauhanneuvottelut pitäisi alkaa Ukrainassa.
Onko USAstakin tullut Muskin lailla Putinin kätyri tai mikä?
Onko USAstakin tullut Muskin lailla Putinin kätyri tai mikä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 80
Vanhimmat
Omituista siihen nähden, että Putler itse on puheissaan julistanut, ettei Ukraina ole edes mikään valtio eikä sen kanssa voi neuvotella!
Mitä mieltä olette? Pitäisikö aloittaa neuvottelut vai jatkaa sotaa?
Talvi tulee!
Lopettaa sota lännen tuella.
Jatkaa kunnes. venäjä perääntyy. Jos venäjä iskee Ukrainaan venäjän alueelta, pitäisi Ukrainan tehdä kostoiskuja venäjän kaupunkeihin.
Venäjän vetäytyessä Ukrainasta, voidaan aloittaa rauhanneuvottelut. Pakotteet on kiristettävä ja vasta neuvottelujen loppuessa sopimukseen, asteittain purettava.
Sotavangit ja venäjälle kaapatut sekä ihmiskauppaan myydyt ukrainalaiset palautetaan.
Venäjä ilmoitti vanginneensa azov-taistelijoita 2500. Tähän mennessä heistä on palautettu n 240. Jokainen vangittu on palautettava välittömästi.
Ensimmäiseksi on sovittava venäjälle asetettavat sotakorvaukset, jotka kattavat täydellisesti venäjän aiheuttamat vahingot.
Toinen sovittava asia on Ukrainan nimeämien venäläisten sotarikollisten toimittaminen tuomioistuimeen.
Tietenkin Ukraina on valmis neuvottelemaan. Neuvotteluissa lähdetään siitä että Venäjä vetäytyy ja sotarikolliset tuomitaan Haagissa.
Länsi sotii ukrainalaisten varjolla ja tapattaa surutta, oikeasti Venäjän neuvottelukumppani olisikin jenkkinato.
Hölönpölö. Venäjä hyökkäsi Ukrainaan joten venäjä neuvotelkoot vetäytymisestään Ukrainan kanssa.
Tosin en ymmärrä mistä neuvotellaan kun venäläisten sotilaiden pitää palata venäjälle ja jättää Ukraina rauhaan.
” oikeasti Venäjän neuvottelukumppani olisikin jenkkinato.”
Niinkö? Yhtä hyvin rauhasta voi neuvotella Venäjä ja Australia? Sekään kun ei ole sodassa osapuoli;-D
Jos aloitus pitäisi paikkansa, tarkoittaisi se asevirran pysäyttämistä maahan ja lopettaisi ukrainalaisten teurastuksen.
Venäjä on ollut jatkuvasti halukas neuvottelemaan ja se on jatkossa ainoa oikea ratkaisu kaikkien kannalta.
Ai että täysin turhaan Ukrainaan hyökännyt, tappanut, raiskannut ja ryövännyt putinin venäjä on aina ollut halukas neuvottelemaan?
Ja mistähän ne neuvottelisi kun ovat hyökänneet Ukrainaan isovenäläisin syin?
Venäjän Pöljä on poljä vaikka voissa paistaisi.
Olisi kai ukrainan kannalta suotuisaa?!vai meinaako tapattaa pikku ukko ukrainan sotilaat viimeiseen mieheen.toki se on mahdollista.
Kyllä se viimeiseen mieheen (ja naiseen ja laspseen) surmaaminen on mahdollista, MUTTA VAIN SILLOIN, KUN VENÄJÄ SODAN VOITTAA! SE ON PUTLERIN TAVOITE!
"Jos aloitus pitäisi paikkansa, tarkoittaisi se asevirran pysäyttämistä maahan ja lopettaisi ukrainalaisten teurastuksen."
Heh ...olet tyypillisesti Tiltun tavoin käsittänyt ihan väärin taas kerran.
USA tarkoittaa että jos venäjä vetäytyy Ukrainasta sikailemasta Zelensky voisi neuvotella nykyisen venäjän hallinnon kanssa koska Zelensky on ilmoittanut aiemmin että tulee neuvottelemaan ainoastaan kun venäjällä hallinto vaihtuu.
Aseita varmasri tulee edelleen Ukrainaan ja venäläisiä kuolee mieletön määrä päivässä edelleen.
"Venäjä on ollut jatkuvasti halukas neuvottelemaan ja se on jatkossa ainoa oikea ratkaisu kaikkien kannalta."
Venäjä on ollut halukas neuvotteluihin heti kun huomasi hävinneensä sodan Ukrainalle ongelma on myös siinä ettei venäjän hallinnossa ole yhtään vakavasti otettavaa neuvottelijaa ja venäjän nykyinen hallinto käsitetään maailmalla terroristeiksi joten diplomaattisen luottamuksen saaminen on venäjän hallinnolle lähes mahdototonta.
Kun Putin ja muut terroristit laitetaan syrjään venäjän hallinnosta ja venäjä vetäytyy omien kansainvälisesti sovittujensa rajojensa taakse uskon että neuvotteluille on mahdollisuus.
Eli ei neuvotteluille?
Anteeksi mitä sanoit? Venäjä hävinnyt sodan?? Siis onko tänää aprillipvä
Ei ole mistä neuvotella. Ukraina on suvereeni valtio. Venäjä poistuu sieltä ja maksaa sotakorvaukset sekä tuomitaan sotaoikeudessa.
Kuinka päissä moiset harhat?
Kyllä neuvotella voi siitä missä ajassa ja miten Venäjä poistuu Ukrainasta. Tämä on se ykkösasia. Pysyvä rauhahan ei käytännössä ole mahdollinen muuten.
Lisäksi avoimia kysymyksiä on myös se, miten Venäjä korvaa aiheuttamansa tuhot ja miten sotarikolliset saadaan kansainvälisen sotarikostuomioistuimeen vastaamaan teoistaan.
Putler pn päissään, kun hyökkää?
Ukrainan verinen oman kansaa tuhoava zeleski juntta tulisi suistaa vallasta, ja neuvottelut käyntiin.
Ja Suomessa noin moraalin kehityksen vuoksi lasten raiskaajat tuomiolle tai karkoitukseen, ja danny the bedofilian hoitoon.
Ukrainahan puolustautuu hyökkääjää vastaan. Hyökkääjä eli Venäjä on sanonut tuhoavansa Ukrainan ja ukrainalaiset. Tämähän tarkoittaa, ettei Ukrainalla ole muuta mahdollisuutta kuin puolustautua henkensä edestä tai vaihtoehtona on kansanmurha.
Ei Ukrainalla ole mitään menetettävää, joten....
USA näkee Ukrainan tippuvan syliin rampa a ja avustettavana! Useassa hanat kiini vaalin jälkeen!
Länsi jatkaa avustamistaan Ukrainan voittoon saakka! Myös rebuplikaanit kannattavat auttamista!
Jenkkihanat sulkeutu turhalta rahareijältä jo ensikuussa!
VALMIUS VAUN
"Yhdysvallat on rohkaissut Ukrianaa osoittamaan valmiuttaan rauhanneuvotteluihin Venäjän kanssa, kertoo sanomalehti The Washington Post.
Lehden nimettömäksi jääviltä lähteiltä saamien tietojen mukaan kehotus tuli amerikkalaisilta virkamiehiltä. Tarkoituksena ei ole työntää Ukrainaa neuvottelupöytään Venäjän kanssa, mutta maan tulisi säilyttää valmius tähän, jotta se saisi jatkossakin muiden kansojen tuen.
Yhdysvaltain viranomaiset myöntävät, että Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin haluttomuus keskustella Venäjän presidentti Vladimir Putinin kanssa on herättänyt huolta osassa Eurooppaa, Afrikkaa ja Latinalaista Amerikkaa, joissa sodan vaikutukset ruoan ja polttoaineiden saatavuuteen ja hintaan tuntuvat voimakkaimmin.
– Väsymys Ukrainaa kohtaan on todellinen asia joillekin kumppaneillemme, nimeämätön yhdysvaltalaisvirkamies sanoi lehdelle"
Aina valmiina
Asevirrat eivät katoa
Talveksi rauha
TOSIN Putlerin haluttomuus TUNNUSTAA UKRAINAA EDES VALTIOKSI JA NEUVOTTELUKUMPPANIKSI HAITTAA VIELÄ ENEMMÄN!
Näinkö päissä haaveilet?
Bakhmut vallattu russia/Wagner
Videokuvaa keskustasta joten etenevät venäjä
Enää 2 kaupunkia ja koukkaus Hersoniin Ukrainan joukkojen taakse, se tarkoittaa mahdollista mottia, siihen menee 2kk ellei, ukraina romahda nopeasti. Joten kartta uudeksi, pöydälleni Bakhmut on venäjän.
Ukraina on vallannut Bakhmutin keskustan Wagnerin palkkasotilailta:
https://twitter.com/LvivJournal/status/1588947949727645696
Hersonkin vapautuu miehittäjistä lähiaikoina.
2 yötä Usa vaalit Bye Bye Ukraina jouluna ehdoton antautuminen
Ukraina on vallannut Bakhmutin keskustan Wagnerin palkkasotilailta:
https://twitter.com/LvivJournal/status/1588947949727645696
Hersonkin vapautuu miehittäjistä lähiaikoina.
uutinen oli aamulla jo videoiden kera intel slava z
paljon kuolleita ukrainalaisia, kalustoa tuhottu, ukraina perääntyy vimmalla
"2 yötä Usa vaalit Bye Bye Ukraina jouluna ehdoton antautuminen"
Haha. Toisin kuin teille tiltuille on valehdeltu, myös suuri osa repubikaaneista ymmärtää Ukrainan tukemisen trkeyden. Rahoitus ei ole loppumassa.
"uutinen oli aamulla jo videoiden kera intel slava z
paljon kuolleita ukrainalaisia, kalustoa tuhottu, ukraina perääntyy vimmalla"
Nuo tuhotut kalustot videossa ovat venäläisten palkkasoturien kalustoa, kuten siinä kerrotaan:
"Bakhmut. The remains of the ruzZian army after their attempted breakthrough"
Kun luette läntistä mediaa, kääntäkä asiat päinvastaiseksi, pääsette lähelle totuutta.
Uusnatsien tsemppaaminen on pöyristyttävää, azovin porukoilla on suora malli Natsi-Saksan menetelmistä.
Tappavat omiaa silmää räpäyttämättä ja osaavat kiduttamisen moninaiset taidot.
Voi voi sinua tiltu....
mikähän keino sinut saisi reaalimaailmaan tuosta harhaisesta propagandalla kyllästetystä putinmaailmasta?
Jenkeissä nähdään sentään se, mitä on tulossa...nyt siellä pitää valita, joko jatketaan Ukrainan aseistamista ja kärsitään tappio, tai sitä ennen neuvottelut.
Nato siinä kärsii tappion Ukrainassa, mutta ennen sen nielee kuin kaiken tuhoavan maailmansodan.
Luonnollisesti jenkit neuvottelevat toisena osapuolena ja koomikko on vain ja ainoastaan muodon vuoksi paikalla.
On selvää ettei Putin peräydy, eli itä'Ukraina Odessaan asti rajataan, se on selkeästi venäjämielinen asutukseltaan.
JATKETAAN AUTTAMISTA JA SAADAAN VOITTO!
SE JOHTAA MYÖS PUTLERIN VÄISTYMISEEN!
"Jenkeissä nähdään sentään se, mitä on tulossa...nyt siellä pitää valita, joko jatketaan Ukrainan aseistamista ja kärsitään tappio, tai sitä ennen neuvottelut."
Haha. Tietenkin Ukrainan aseistamista jatketaan, kunnes Venäjän tappio ja vetäytyminen Ukrainasta tapahtuu. Neuvottelut sotakorvauksien maksamisesta ja sotasyyllisten luovuttamisesta tuomittaviksi käydään tuon jälkeen-´.
"Nato siinä kärsii tappion Ukrainassa, mutta ennen sen nielee kuin kaiken tuhoavan maailmansodan."
Olet käsittänyt väärin, NATO tai yksikään länsimaa ei sodi Ukrainassa, eivätkä siis voi kärsiä tappiota. Vain Venäjä sotii ja tulee häviämään.
"Luonnollisesti jenkit neuvottelevat toisena osapuolena ja koomikko on vain ja ainoastaan muodon vuoksi paikalla."
Tuo koomikko, joka on tehnyt Putin Kalsarimyrkyttäjstä pellen, on se neuvotteleva osapuoli, ei USA. Katsos kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, ei USA:an.
"On selvää ettei Putin peräydy, eli itä'Ukraina Odessaan asti rajataan, se on selkeästi venäjämielinen asutukseltaan."
Haha. Valehtelet. Ensinnäkin Venäjä joutuu joka päivä peräytymään Ukrainassa, toisekseen odessalaiset eivät taatusti ole venäjämielisiä. Tuossa odessalaisten omat mielipiteet:
"A survey conducted in June 2022 by Ukrainian pollster SOCIS captured the historic shifts taking place in Odesa. It found that 78% of Odesa residents expressed pride in Ukrainian identity. At the same time, 88% noted a major deterioration in their assessment of Russia’s leaders and 80% cited a sharp decline in feelings toward Russians in general."
Ja kesäkuun jälkeen on paljastunut valtavasti lisää Venäjän sotarikoksia, joten mielipiteet ovat tuosta vain kääntyneet enemmän Venäjän vastaisiksi. Sinä yrität tällaisilla valheillasi: "se on selkeästi venäjämielinen asutukseltaan" oikeuttaa imperialististen fasistien valloituksia.
Kiova on asuinkelvoton kun ei tule kaasua eikä sähköä ja vesi ja viemäröinti on paskana.
MUTTA SILTI se on pääkaupunki ja johtaa taisteluaa!
Venäjän kanssa sotiessa tulee toki aina tappioita, mutta JOS VENÄJÄ VOITTAA SODAN NIIN TAPAHTUU KANSANMURHA!
Käännetään tuo viestisi päinvastaiseksi, niin saadaan totuus.
Aseiden pummaus saa riittää. Nyt neuvottelupöytään mars!
Vielä ei ole sen aika, koska Venäjä edelleen miehittää osia Ukrainasta.
Rehelliset vaalit, toisin kuin lännessä, takaa itsenäiset maakunnat.
Iso vaalipetos jenkeissä, jossa varastettiin vaalit demokraateille, on osa nykyistä Ukrainapolitiikkaa.
Tuskin ilman sitä, meininki ei olisi mennyt näin mielettömäksi.
Eli, jotta sinäkin ymmärtäisit, vaalipetokset ovat läntisissä maissa todellisuutta, ei Itä-Ukrainassa.
Itsenäiset maakunnat äänestivät liittymisestä Venäjään, enkä yhtään ihmettele.
Haha. Väitteesi on käsittämätöntä paskaa, täysin valheellista sontaa..
Jos ainoa portti neuvotteluihin on se, että Venäjä poistuu Ukrainasta Krim mukaanluettuna, niin suomennettuna tämä tarkoittaa sityä, että neuvottelut eivät voi alkaa. Eli sota vaan jatkuu.
No, Japanikin antautui, kun sinne pudotettiin atomipommeja USAn toimesta.
Juu, se on ainoa portti ja sota jatkuu, kunnes Venäjä poistuu Ukrainasta.
Iso kysymys, miksi jenkkibritti on sekaantunut näin syvälle Ukrainan asioihin Venäjän naapurissa?
Aika surullinen historia näillä ja meno jatkuu...britit jäivät kiinni kolmesta valtioterroriteosta Venäjän infraan.
Aikaisemmin MH-17...silloin jo yrittivät laajempaa konfliktia...todellinen maailmanrauhan uhka on brittijenkki.
Ei Venäjän tarvitse poistua Ukrainasta, ei sinne menty seikkailemaan.
Tehtävät suoritetaan loppuun.
Paskaako?
Montako ihmistä näit Bidenin vaalitilaisuuksissa?
Verrataanpa niitä tilaisuuksia Trumpin vastaaviin, jotain sekin sentään kertoo...ellei paksu pino faktoja riitä.
En sano, että Trump olisi mikään autuuden tuoja sen kummemmin, mutta häneltä ja republikaaneilta ne varastettiin.
"Ei Venäjän tarvitse poistua Ukrainasta, ei sinne menty seikkailemaan.
Tehtävät suoritetaan loppuun."
Kohta 100 000 tuhatta venäläistä vienyt tehtävänsä loppuun eikä poistunut Ukrainasta enään koskaan .
Putinin haaveiden suurvenäjä pienentynyt Ukrainan kohdalla huomattavaa vauhtia syksyn aikana .
Venäjä on niin loppu että kinuaa kehitysmailta ammuksia ja aseita ei Tiltukaan voi enään asialta silmiään sulkea.
"Iso kysymys, miksi jenkkibritti on sekaantunut näin syvälle Ukrainan asioihin Venäjän naapurissa?"
Olisit enemmän huolissasi miksi Pohjoiskorean ja Iran tapattaa venäläisiä Ukrainassa samaten kuin Kadyrov joka käy muslimien pyhää sotaa vääräuskoisia vastaan venäjän joukkoja tapattaen hän jopa julisti Jihadin .
Venäjä on niin sekaisin ja loppu venäläisiä teurastetaan muslimien pyhän sodan julmettuja määriä .
"Paskaako?
Montako ihmistä näit Bidenin vaalitilaisuuksissa?
Verrataanpa niitä tilaisuuksia Trumpin vastaaviin, jotain sekin sentään kertoo...ellei paksu pino faktoja riitä."
Vaalitilaisuudet eivät ole äänestyspaikkoja. Tuolloin riehui koronaepidemia ja demokraatit suhtautuivat tapaamisiin vastuullisesti toisin kuin trumpistit ja siksi trumpisteja onkin kuollut suhteessa valtavan paljon enemmän koronaan kuin Bidenin kannattajia.
https://www.npr.org/2022/05/19/1098543849/pro-trump-counties-continue-to-suffer-far-higher-covid-death-tolls
"En sano, että Trump olisi mikään autuuden tuoja sen kummemmin, mutta häneltä ja republikaaneilta ne varastettiin."
Ei todellakaan varastettu, vaan hän itse yritti varastaa häviämänsä vaalit. Mitään laajamittaista vaalipetosta ei vaaleissa ollut, kuten eri tutkimukset paljastivat.
Niinpä! ”Venäläinen ääntenlasku” toimii ja pöljä uskoo….
Totta kai se poistiuu kun kerran sodan häviää…
Venäjä on sodan aloittaja ja syyllinen yksin sen raakuuteen. Rauha syntyy heti, kun Venäjä poistuu Ukrainasta ja lopettaa Ukrainan ja ukrainalaisten tuhoamisen.
Se on näin tavattoman yksinkertaista.
En muuten usko, että rauha syntyisi ja Venäjä antautuisi, jos Venäjälle vastaavasti kuten Japaniin pudotettaisiin atomipommeja. Vertauksesi toisenmaailmansodan tapahtumiin ei siten ole järkevä.
Totta. Ja sekin vielä, ettei hyökkäyksen kohteeksi joutuneella Ukrainalla edes ole ydinaseita, kuten hyökkäyksen kohteeksi joutuneella USAlla oli.
Pitääkö odottaa täystuho Ukrainaan?
Koska se kerta pöljä tulisi?
Tuho on tulossa Venäjälle, joka häviää sotansa Ukrainassa.
Kirjoituksista voi tehdä selvän johtopäätöksen: USA on Putinin kätyri ja puhuu höpöhöpöä kuten tiltut.
Näin todistaa mm. Kalsarimohdokki.
Väärä päätelmä, mutta niitähän Putler-stallari Tarkkispojalla riittää!
Tietääkseni kukaan ei ole esittänyt todistetta siitäkään, että Putler haluaisi/suostuisi edes neuvottelemaan mistään Ukrainan kanssa, joten avaus pereustuu täysin väärälle oletukselle!
Jospa katsot pöljä peiliin?
Ei Ukrainaa kehotettu neuvottelupöytään, vaan sen toivottiin olevan valmis neuvottelemaan Venäjän vetäytymisestä omalle maalleen, koska Ukraina on ilmoittanut ettei se neuvottele lainkaan niin kauan kuin Putin on vallassa.
Millainenkohan maailma olisi nyt, jos Hitlerin kanssa olisi aloitettu rauhanneuvottelut jossain vaiheessa hänen hyökkäyssotiensa jkuluessa. Olisiko Hitler lopettanut siihen?
Hitlerin joukot tosin osasivat sotia ja saavuttivat voittoja jatkuvasti kunnes löytyi se hetki, että Britannia heräsi, samoin USA. Venäjälle tämä ei ole onnistunut, vaan Ukraina kykeni pysäyttämään yksin Venäjän, joten ’se hetki’, jotta muiden olisi tarvinnut vielä ’herätä’. Materiaaliapu on riittänyt.
vertailet erilaisia asioita,, eivät liity tai vertaannu...
" Olisiko Hitler lopettanut siihen?..."
Asiat ei ole vertailukelpoisia Hitlerillä oli osaava ammattitaitoinen armeija kalusto ja sodanjohto myöskin menestys sotakentällä oli eri luokkaa.
Putinilla on täysin luokaton sodanjohto armeijan miehistö ja kalusto sekä tappiot ovat järkyttävät niin miehistön kuin kalustonkin suhteen.
Suurin ongelma tuon lisäksi neuvotteluja silmällä pitäen on se ettei Putinilla ja hänen hallinnollaan ole minkäänlaista luottamusta lännessä.
Rauhan ainoa tae on että venäjällä valta vaihtuu ja venäjä vetää joukkonsa kansainvälisesti tunnustettujen rajojen taakse tosin Putinkin voi vetää joukot ja saada näin rauhan aikaan mutta diplomatiaan ja neuvotteluihin jatkosta ei Putinin hallinnolla ole kykyä koska se on täysin epäluotettava ja sotarikollisia täynnä diplomatiaan ja neuvotteluihin tarvitaan luotettavat vakavasti otettavat neuvottelijat venäjällä tällä hetkellä ei sellaisia ole .
Miltä osin erilaisia asioita? Jos verrataan Hitlerin alkutaivalta ja Putinin nykytavoitteita, niin eihän niissä käytännössä ole suurtakaan eroa. Hitleriä ei pysäytetty ajoissa ja nyt on kyse siitä pitääkö Putin pysäyttää ajoissa vai tehdäänkö sama virhe Putinin kanssa kuin tehtiin Hitlerin kanssa.
Toki eroja on. Hitlerillä oli tukenaan vahva liittolainen eli Stalin, mutta Putinilla ei ole liittolaista laisinkaan, joka osallistuisi Stalinin tapaan sotimiseen rinnalla. Siinä mielessä Putin on heikoilla Hitleriin verrattuna.
Osasivat tappaa siviilejä, kuten Ukrainan uusfasistit...hyvä että otit vertailuun ajankohtaisen asian.
Tuhkamunilla alkaa kantti pettää.YKn Naton ja USAn uskottavuus hiipumassa.Pelkkää puhetta ja torikokouksia jälleen kerran.Ensin urostellaan sit maitojunaan.
Vaalit meneillään ja valta vaihtuu. Bidenin osuus sodan syttymiseen tulee nousemaan esille.
Ei USA edes ole sodassa mistähän venäjän syrjäkylän navetan ylisiltä nämä Tiltut on otettu oikein hommiin kun yleistieto on tarhaikäisten luokkaa .
USA vain antaa ase ja tarvikeapua Ukrainalle ihan kuin Pohjoiskorea venäjälle .
Onko Tiltun mielestä pohjoiskorea nyt hyökännyt Ukrainaan ?Ei ole kyllä se on edelleen venäjä joka siellä sotii hyökkäyssotaansa eikö niin ?
Demokratioissa valta vaihtuu tai ainakin on mahdollista vaihtua säännöllisin välein. Tietysti siinä piilee aina pieni epävarmuus politiikan jatkuvuudesta. Kansalaisilla on valta niin tehdä, joten poliitikot ja valtiojohto joutuu aina huomioimaan kansalaisten mielipiteet ja tahdon.
Diktatuureissa, kuten Venäjällä, ei tietysti tällaista tapahdu eikä siellä Putinin tarvitse huomioida kansalaisten mielialoja juurikaan. Väkivaltakoneisto pitää siitä huolen. (Tietysti jossain menee raja, jolloin edes massiivinen väkivaltakoneisto ei kykene hillitsemaan kansalaisia. )
Näin ollen Putinilla on paljon helpompaa käynnistellä hyökkäyksiä, jatkaa sotimista, sallia sotarikoksia, jne. Ei tarvi kysellä eikä huomioida vaaleja
Bide pelkää sortuneen Ukrainan pakkorauhaa!
Muistakaa vaaleissa yms että eivät vain vasliittokepulaiset ole taustaltaan rysssänpresetttä
eli vain sensuuri Suomessa estää kertomasta (tässä Australian (Englannin USAn vapaan maailman)) uutisia
Latvialainen marginaalidemaripuolueen sivu-ukko nuolee ryssänpresettä
https://au.topnews.media/ukraine/the-latvian-mayor-on-the-war-the-mayor-of-the-latvian-city-called-the-crimea-russian-06-11-22-1758-abroad/
Ensin täytyy julkisesti Zelenski hirttää torilla,Ukrainan tuhooja?
Ukraina ei voi neuvotella rauhasta, se pitäisi olla kaikille päivänselvä asia.
Kun päätoimijat ovat brittijenkki, kuinka silloin marionetti voisi istua neuvottelemaan?
Suurin vaara on nyt paheneva terrori, joita brittien koulutuksessa kehitellään ja se voisi olla jopa likainen pommi tai muu bioasehyökkäys.
Venäjän asevoimat ovat täysin suvereeni toimija Ukrainan alueella, jopa niin, ettei länsiaseet ja palkkasotilaat, värvätyt terroristit auta.
Puhe Venäjän asevoimien heikkoudesta on täyttä soopaa, varsinaista maataistelua ei ole edes käyty.
Kun ns. lännessä ylipäätään on alkanut tämänsuuntainen keskustelu, on se jo itsessään merkki eripuraisuudesta, eripuraa on USA:ssa sisäisesti, eripuraa on USA- vetoisessa Nato- järjestössä siäsisesti ja eripuraa on EU:ssa.
Nyt alkaa jo unohtua mitä Venäjä on telemässä ja erityiosesti alkaa unohtua mitä se mahdollisesti tästä jotenkin jonkinlaiseen mahdolliseen kompromissirauhaan päädyttyyään myöhemmin tekisi?
Jos Venäjää ei nyt murskata, nykyinen ja sitä mielistelevä johto mukaanlukien, niin se alkaa hioa itseään uutta iskua varten välittömästi, siis mitään rauhanneuvotteluja ei missään tapauksessa tule aloittaa ennen kuin Venäjä on fyysisesti poistettu pelistä. Miten sitten venäjä ylipäätään neuvotteluihin alentuisi, aivan mahdoton ajatus, onhan heidän tavoitteekseen ilmoitettu Ukrainan pyyhkiminen kartalta ja sitä he myös tekevät, Ukrainasta on tulossa vähin erin yhä elinkelvottomampi asuinalue...