Asuntopolitiikka pitää ennallistaa?

Asumistuet pois, se asuu jolla on varaa.
1298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Työttömyystuet pitää ennallistaa 1950 luvulle.

Äänestä

Loput metsään tai siltojen alle ?

Äänestä
  • Ikluihin asumaan!¡!!!!!!!!!

    Terv. KokSucker.

    Äänestä

samaa mieltä. Jätetään asunnot tyhjilleen. Vaan mistäpä se asunnonomistaja sitten vuokralaisia saa? Jää rahat rikkaalta tai rikkaaksi haluavalta saamatta.

Äänestä
  • Parempi sekin kuin asukas, joka ei maksa vuokraa ja tuhoaa vielä asunnon.

    Äänestä

Asumistuet kun poistettaisiin niin vuokrat sopeutuisivat muutamassa viikossa oikealle tasolle. Samoin omistusasuntojen hinnat laskisivat merkittävästi isommissa taajamissa.

Äänestä

Edullisia mini asuntoja kaivattaisiin, kaupunkin luukut ovat liian suuria ja kalliita köyhälle kansalle, semmosia Japan sukkuloita!😃😆

Äänestä
  • Ihmiset ahdistuvat pienissä kopeissa, joten ei kiitos miniasuntoja.

    Äänestä

Keloja mahtuu maailmaan.

Äänestä

Asuntolapaikka luulisi sivistysvaltiolla olevan vara tarjota.
Kerrostaloluukku vain niille, joilla on vara maksaa vuokra.

Äänestä

Töihin siitä ja maksakoon kukin asumisensa omilla palkoilla. Kaikki hyötyy vuokrat alenee, kun asumistuet poistetaan.

Äänestä

Valtio voisi muuttaa asumistuen esimerkiksi takaamalla jokaiselle säällisen majapaikan jos rahat eivät riitä edes vuokraan.
Säälliseksi majapaikaksi käyvät ihan leiriparakit tai ylijäämäkasarmit. Vanhoja kyläkouluja on tyhjillään vaikka kuinka, yhteen luokkahuoneeseen mahtuu kevyesti 15-20 kerrossänkyä joten kapasiteetti on järjestettävissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Asumistuet pois, se asuu jolla on varaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu