Seksityö ammattinäkökulmasta

https://www.is.fi/menaiset/ilmiot/art-2000009165704.html
Tuosta artikkelin Isasta oli jo aiemmin joku juttu, olikohan viime vuonna. Ei hullumman näkönen nuori neiti, helppo uskoa että tosiaan valitsi työnsä, kun tuolla ulkonäöllä olisi varmasti vientiä muutenkin.

Mitä ajatuksia herää?

Kykenetkö ajattelemaan seksityöläistä, joka vapaaehtoisesti ko. tointa harjoittaa vain duunarina, oman alansa ammattilaisena?

Pitäisikö lakeja ja säädöksiä muokata niin, että virallisestakin näkökulmasta seksityöläiset olisivat ammatinharjoittajia, yrittäjiä?
43388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

Harva seksiä myyvä tulee julkisuuteen mutta tuo nainen on melko tavis. On paljon kauniimpia naisia jotka myy seksiä on meinaan itsellä kokemusta. En ostaisi seksiä isalta.

Äänestä
  • Aloittaja

    Varmaan on kauniimpia, en epäile hetkeäkään. No en ole aikeissa ostaa seksiä Isalta enkä keneltäkään muultakaan, ei ole tarpeen, mutta jos olisi tarpeen, niin voisin Isaa kokeilla siinä mielessä.

    Äänestä

Mitähän lakeja pitäisi muuttaa? Kyllä hän saa olla yrittäjä seksialalla.

Äänestä
  • Jaa, tuossa jutussahan kerrottiin ettei saa mainostaa..

    Äänestä

  • Aloittaja

    Jos jaksat sen artikkelin lukea, vaikka pitkähän se on, niin siellä on aika hyvin avattu tilanteen ongelmallisuutta nykyisen lainsäädännön puitteissa. Ja olen ihan samaa mieltä artikkelin henkilöiden kanssa, että lakeja tosiaan tulisi muuttaa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00003 kirjoitti:

    Jaa, tuossa jutussahan kerrottiin ettei saa mainostaa..

    Jep, mainonta ja toimitilojen vuokraaminen muun muassa ovat mahdottomia.

    Äänestä

Etujen ajamisen kannalta on harmi ettei Kumi- ja nahkatyöväen liittoa enää ole olemassa.

Kun kyse ei ole ihmiskaupan uhreista, vaan itse oman valinnan tehneistä seksityöläisistä, ei ole vaikea ajatella heitä duunareina tai yksinyrittäjinä. Moni ns. rehellinen tai muuten perinteisesti hyväksytty bisnes on paljon vahingollisempaa vaikka nyt ympäristön kannalta.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ooooh, onpa ollut hieno ammattiliitto ❤
    No ehkä se tekee paluun piankin, olkoonkin että sen jäsenet työskentelisivät vähän toisenlaisissa työtehtävissä kuin entisen liiton jäsenet 😁

    Äänestä

  • Sait ilmastohuuhaan sitten sidottua jo seksin myymiseenkin. Samaa mielisairasta vihervasemmisto sakkia.😆

    Äänestä

Muistaakseni hän sanoi vetoavansa tavallsehkon oloisiin miehiin,, no ehkä opettaa näille sitten ihan perushygieniaa tuosta arsenaalista päätellen. Onko ilmaiseksi jakaminen sitten vähenemään päin, baarisekoilut.

Äänestä
  • Aloittaja

    Enpä usko, että ilmainen seksi katoaa tai olennaisesti vähenee, tuo on kuitenkin marginaalisen vähemmistön ammattina ja olisi lakimuutosten jälkeenkin.

    Äänestä

Eiköhän hänen työnsä määritellä yrittämiseksi, jos on yritystoiminnaksi ilmoittanut ja maksaa kuluja sen mukaan verottajan iloksi.

Juridisen määritelmän mukaan. 🤔

-Jasu-

Äänestä
  • Aloittaja

    Ei määritellä nykyisessä laissa. Mutta veroja saa maksaa. Kamalan jalo yhteiskunta 🤗

    Äänestä

  • Saako pornolehdet vähentää ammattijulkaisuina verovähennyksissä?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00010 kirjoitti:

    Saako pornolehdet vähentää ammattijulkaisuina verovähennyksissä?

    Ei nykyisen lainsäädännön puitteissa.

    Äänestä

korona aikana noiden ammatin harjoitelijät lisääntyi kun pää työ meni monelta pois,

Äänestä
  • Aloittaja

    Taisivat kylläkin itse asiassa vähenytä, kun se korona ei oikein suosinut lähikontaktia...

    Äänestä

Lisää veronmaksajia, kyllä. Pitäisi olla laillista toimintaa, ja jokunen tuota hommaa oikeana yrittäjänä tekeekin.

Jostain luin, että hieman hankalaa se on. Kaikki pitää hoitaa itse, ettei ketään syytetä parituksesta.

xLiner

Äänestä
  • Jos tekisi mies, niin haukkuisit hänet feministinä alempaan helevettiin.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Olen samaa mieltä. Ja kyllä, moni ammatinharjoittamiseen tai yrittämiseen liittyvä asia on vaikea tai mahdoton tuon ammatin harjoittajille. Paskat lait.

    Äänestä

Eikö jo ole tinderi ja korkeakoulut

Äänestä
  • Aloittaja

    Niissä kyse ei ole useimmiten yrittämisestä, vaan mahdollisesta taloudellisesta oheistoiminnasta joillekin harvoille.

    Äänestä

Nyky vihervasemmistolaista ajankuvaa. H.oria mainostetaan kansallissankareina, mutta seksiä ostavat miehet syyllistetään limaisiksi pornoriippuvaisiksi naisia saamattomiksi setämiehiksi.
Jos tilanne olisi toisinpäin, niin feminismi olisi tuominnut jo viimeisetkin miehet alimpaan helevettiin.

Äänestä
  • Aloittaja

    Höpöt ole. Olen vilpittömästi sitä mieltä, että itsenäisen ammatinharjoittajan tulisi saada myydä itseään kuin mitä tahansa muutakin tuotetta Suomessa myydään ja vastaavasti kenen tahansa täysikäisen tulisi saada kyseistä tuotetta ostaa.

    Äänestä

huonekasveja ja neulomuksia, niin kovin zen, täytyy olla erityinen mielenlaatu että pystyy elämän osa-alueet noin toisistaan eristämään kun usein ajatus eéttä huoraaminen vaatii rinnalleen sitä alkoholia, huumetta kokemusta pehmentämään, ehkä hän sitten pystyy valikoimaan kiltimpää ainesta asiakkaikseen

Äänestä
  • Aloittaja

    No tuo on se tyypillinen näkökulma, se mikä saadaan kaikista leffoista ja mediasta jotka käsittelevät paristusta ja pakkoprostituutiota. Kun ihminen tekee sitä vapaasti valitsemanaan ammattina, on melko varmasti korvien välikin kunnossa, ainakin enemmän kuin niillä, jotka ko. työhön on pakotettu.

    Äänestä

  • randombypasser kirjoitti:

    No tuo on se tyypillinen näkökulma, se mikä saadaan kaikista leffoista ja mediasta jotka käsittelevät paristusta ja pakkoprostituutiota. Kun ihminen tekee sitä vapaasti valitsemanaan ammattina, on melko varmasti korvien välikin kunnossa, ainakin enemmän kuin niillä, jotka ko. työhön on pakotettu.

    niin, mutta täytyyhän tuossa kertyä sitä ikävääkin kokemusta kun kyse on kuitenkin itsen peliin laittamisesta ihan täysillä, noi enkelinkasvot voi vedota myös monenlaiseen kieroutuneeseen

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00011 kirjoitti:

    niin, mutta täytyyhän tuossa kertyä sitä ikävääkin kokemusta kun kyse on kuitenkin itsen peliin laittamisesta ihan täysillä, noi enkelinkasvot voi vedota myös monenlaiseen kieroutuneeseen

    Väistämättä kertyy ja niin tuo Isakin siinä jutussa kertoi, että aina hommat mene suunnitellusti. Aiemmassa jutussa tuo Isa kertoi, että välillä on saanut myös pelätä. Ei se mikään helppo ammatti ole, siksikin lakimuutokset olisivat tarpeen.

    Äänestä

Jaa, miksipä ei jos on sinut asian kanssa eikä kadu tekemisiään myöhemmin. Itse en kyllä koskaan ole maksullisissa käynyt mutta meillähän on kaikilla erilaisia tarpeita ja mieltymyksiä, huoh!

Äänestä
  • Aloittaja

    Niin, se on tärkeää että on sinut hommansa kanssa. Enkä näe sitä pahana vaikka myöhemmin katuisi, kunhan se päätös alunperin on ollut oma.
    On paljonkin ihmisiä jotka eivät saa seksiä ns. vapailta markkinoilta, niin heille Isan kaltaiset ihmiset ovat pelastus, olkoonkin että halpaa hupia se ei varmaankaan ole.

    Äänestä

Näen seksityöläisen alan ammattilaisena. Silti näen myös kyseiseen työhön liittyvän problematiikan, siihen liittyvät rikolliset ilmiöt. Nainenhan on maailmanlaajuisesti kauppatavara, seksiorja. Prostituutio liittyy vahvasti ihmiskauppaan, huumekauppaan, paritukseen, se on tosiasia se.

Isan ja vastaavissa tapauksissa on käsittämätöntä se, ettei saa yritykselleen maksupäätettä. Tunnistautuminen hoituisi vahvasti ja varmasti. Nykyään joka paikassa suositellaan ja suositaan digitaalista tunnistautumista, miksei sitten tässä.

Itse olen aikoinani (melkein) asunut seksityön ammattilaisen naapurina. Samassa osoitteessa oli myös huumekauppaa, tuhopolttoja, puukotettiin ihmisiä. Ei kovin viihtyisää siis. Seksityöhön sopivin toimitila on omakotitalo, jonka itse omistaa. Siinäkin on riskinsä, kun kyse on seksityöstä.

- Sheena

Äänestä
  • Aloittaja

    Kyllä se on ala, joka on riskaabeli, väistämättä, valitettavasti. Ja ainakin nykyisellään myös valtava globaali ongelma.

    Itse vain mietin asiaa siltä kannalta, että Suomella melko turvallisena yhteiskuntana olisi todella hyvä mahdollisuus olla tässä yksittäisessä asiassa edelläkävijä, tiennäyttäjä.

    Turvallisuusrakenteita varmasti ammattilaiset osaisivat yhdessä miettiä ja ehkä siten saataisiin ainakin Suomessa paritusta ja siihen liittyvää ihmiskauppaa suitsittua tehokkaasti.

    Ja toki jos tuo ammattikunta olisi virallistettu ja ns. normaalia yritystoimintaa, niin poliisin palvelut olisivat ihan eri tavalla käytettävissä ongelmatapauksissa.

    Itse en tosiaan näe tässä todellisessa laillistamisessa muuta kuin voitettavaa, kunhan asiat hoidetaan ammattilaisten, viranomaisten ja järjestöjen kanssa yhteistyössä.

    Äänestä

Ei ole ongelma, nainen myy mies saa seksiä ja nainen saa rahaa. Kyllä naisen täytyy tykätä seksistä jos sitä myy miehille joten ei se voi olla mikään ogelma naisille sitten.

Äänestä
  • Aloittaja

    Niin, varmaan seksistä täytyy tykätä, ei sitä kyllä vastentahtoisesti naida. Ittestä olis hyvä, jos lait laittetais kuntoon niin, että jokainen täysikäinen voi tuota ammattia halutessaan harjoittaa.

    Äänestä

  • Jotta voi myydä seksiä, täytyy olla suurelta osin välinpitämätön ja omata tietynlainen arvoton arvomaailma.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00015 kirjoitti:

    Jotta voi myydä seksiä, täytyy olla suurelta osin välinpitämätön ja omata tietynlainen arvoton arvomaailma.

    Luitkohan artikkelia, mikä oli aloituksessa linkattuna? En tohtisi ikinä väittää, että sen artikkelin nuori nainen vastaisi sinun kuvaustasi.

    Äänestä

Hienoa olisi että sexityökin saisi ammattimaisia piirteitä . Mitä hyvää on piilossa tuhertaa pikapanoja kummallekkaan .

Äänestä
  • Aloittaja

    Samaa mieltä, olisi se hyvä saada virallisesti hyväksytyksi ammatiksi.

    Äänestä

Toiminimellähän tuota vaikutti tekevän ja kyllä minusta jos toiminimen vaativat velvoitteet täyttää niin myös oikeudet siihen kuuluu.
Itse lähtisin tuota miettimään myös ammattinimikkeen näkökulmasta. Älkää nyt vaatiko listaa mitä koulutukseen sisältyy mutta lopputulemana vaikka "laillistetun seksityöläisen "-ammattinimike. Samaan tyyliin kuin hieronnassa. Voit perustaa firman ja alkaa hierojaksi mutta laillistetun hierojan nimikkeen saa vain tutkinnon kautta.

Äänestä

Seksityön teko laillisena yrittäjänä voi polttaa loppuun, jos vaihtoehtoja omaan tilanteeseen ja jaksamiseen käyvään lailliseen yritysmuotoon ei ole.

Kevytyrittäjyys kieltää seksityön, jopa stripteasen joka on pelkkää esiintymistä ja moni pankki kieltäytyy palvelemasta seksi- tai erotiikka-alan työntekijää.

Toiminimi on ainut vaihtoehto. Sen taloudelliset velvoitteet on raskaat. Velvoitteista huolimatta et saa edes markkinoida palveluja asiakkaiden = tulojen saamiseksi. Hullu valtio!

Seksityöntekijä elää jatkuvassa epävarmuudessa ja esim. huoneistosta häädön pelossa. Häädön lisänä voi tulla ilmianto läheisille.
Vaihtoehdot on seksityön tekeminen piilossa harmaalla alueella,
tai laillisuus velvoitetaakan alla ilman olennaisia oikeuksia markkinointiin, osuuskuntatoimintaan, pankki- ja turvapalveluihin.

Suomen huonon parituslain takia ei ole oikeutta muille yrittäjille itsestäänselvyytenä tuleviin mahdollisuuksiin:
-monet yritysmuodot kevyestä oy:hyn,
-pankki- ja kirjanpitopalvelut
-mahdollisuus maksaa itselle eläketurvaa ja sijoittaa laillisia rahoja
-yhdessä työskentely,
-liikehuoneiston tai työtilan vuokraus,
-turvahlöt ja assistentit
- omien palvelujen avoin mainostaminen.

Eipä tarvitse ihmetellä jos hölmöläisvaltio menettää rahaa ja potentiaalisia sijoittajia.

Äänestä

pienessä kylässä noita juuri ole, yksi teki jekun ilmoitamalla htai hieronta paikan kylässä niin utelijaat seurasi rakennusta viikkoja,

Äänestä

aiheen kansalais aloite on keränyt lähes 8 tuhatta nimeä,

Äänestä
  • Aloittaja

    Ai siitä on aloitekin tehty? Ei taida mennä läpi meidän patavanhoillisella, joskin kovin talousorientoineella eduskunnalla. Toisaalta mitään ei saa ellei muista joskus pyytääkin.

    Kiitti vinkistä, käyn tutkailemassa aloitetta lähipäivinä 👍

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


randombypasser kirjoitti:

https://www.is.fi/menaiset/ilmiot/art-2000009165704.html
Tuosta artikkelin Isasta oli jo aiemmin joku juttu, olikohan viime vuonna. Ei hullumman näkönen nuori neiti, helppo uskoa että tosiaan valitsi työnsä, kun tuolla ulkonäöllä olisi varmasti vientiä muutenkin.

Mitä ajatuksia herää?

Kykenetkö ajattelemaan seksityöläistä, joka vapaaehtoisesti ko. tointa harjoittaa vain duunarina, oman alansa ammattilaisena?

Pitäisikö lakeja ja säädöksiä muokata niin, että virallisestakin näkökulmasta seksityöläiset olisivat ammatinharjoittajia, yrittäjiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu