Ajattelin tehdä itsetehtyä hernekeittoa ja liotin herneitä yön yli tai likoo vieläkin ja ostin kuutioituja pekonin palasia eli täytyykö ne paistaa eka vai voiko laittaa raaat pekonin palat suoraan keittoon kypsymään niin ei tarvis tiskata paistinpannua ja eihän muuta tarvi kuin vettä kattilaan lisää herneet ja lihan ja sipulin ja suolan ja lihaliemikuution ja antaa kiehua pari kolme tuntia
Osaako joku neuvoa
Anonyymi-ap
30186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Paista pekonit sekä sipulit ja älä laita lihaliemikuutiota.
Ehkä on paistettava mut ikävää tulee lisä tiskiä niin tiskaus ei oo kivaa eli kai täytyy mennä tupakille ja sit paistaa ja laittaa keitto kiehumaan
KVG !!!!!!!!!
Ketä Vtu Giinnostaa? Vai Kato Vtu Googlesta? Hernekeiton tekeminen ei ole helppoa. Itse suosittelen marttojen ohjeita.
https://www.martat.fi/reseptit/hernekeitto/
Kummin vaan käy. Kyllä ne siellä keitossain kypsyvät, mutta silloin ei tietenkään ole mukana paistetun makua. Eli ihan miten tykkäät.
Joo paistoin pekonipaloja mut eipä rasiassa paljon ollutkaan nyt odotan kiehumista ja jätän levylle ja käyn kaupassa olis täytynyt ostaa jauhelihaa mut taidan ostaa kinkkusuikaleita lisäksi
Niin no kypsyentäessä tuppaa tapahtumaan myös kutistumista. Tuo paistetun ja paistamattoman ero on käytännössä ihan sama, kuin jos käytät savustettua tai savustamatonta. Pieni makuero, jota eivät kaikki välttämättä edes huomaa. Eli ihan makuasia siis.
Mut huomasin kun aloin paistamaan et olikin vain 200g pekonia aika vähän kyllä täytyy lähteä kauppaan kun alkaa kiehumaan no samalla pääsee tupakille täytyy kyllä myöntää ettei huvittais lähteä kauppaan
Oliskin oma nainen niin vois sen lähettää kaupassa käymään
No hankipa sellanen sitten. Kannattaa siteen kiinnittää huomia siihen, että etsii sellasen kummallisen yksilön, joka lähtisi sinne kauppaan noin vain. Normaali nainen toteaisi vain, että kipasepa kuule ihan itse.
Wolt toimii paremmin. Käytä sitä.
Nyt on käyty kaupassa mitä eikö normaali nainen lyö kantapäät yhteen että kuuluu kops ja asennossa sanoo kyllä lähden tarvitaanko muuta kuin kinkkusuikaleita tarvitko olutta tupakkii pimppii ja pimppii saat kun olen tullut kaupasta ja ovi käy ja nainen lähti kauppaan
Ehei. Normaali nainen sanoo kutein sanoin. Sinä kaipan hyvin erikoislaatuista naista. Ei ihme, että löytäminen on ongelmallista.
Asiasta toiseen miettii vakavissaan hakisko olutta kaupasta tekis mieli olutta eilen kyllä otin 19 tlk olutta ja autolla ei nyt voi mennä eli 200 metrin päästä pirkka olutta tai 2-3km päässä citymarket halvempaa urho olutta mut ei huvittais lähtee pyöräilemään tuuleen ja rahakin on tiukilla
Jos sä sinne kauppaan joka tapauksessa menet, niin sama kai se vaiva on.
Kyllä normaali nainen haluais päästä kauppaan ja olla lähetti no joo sit täytyis yhdessä mennä kaupassa käymään mut kuka vartioi hernekeittoa ja sen kiehumista
Mut kun kävin jo hakemassa vain kinkkusuikalepussin
Ihan turhaan sä tota länkytät. Ei se totuudeksi muutu, vaikka kuinka mussutat. Sä etsit hyvin omituista ja kummallista naista, et normaalia yksilöä. Levy vaan pois päältä ja kattila sivuun siksi aikaa. Kyllä se siinä sivussakin kuumana aikansa säilyy ja jatkaa kyllä kypsymistään. Ei sulla siihen mainitsemaasi 200 metrin kauppareissun tuntitolkulla kulu.
Yksikään normaali ihminen ei pidä ruokakaupassa käyntiä minään "haluan päästä mukaan" kokemuksena. No mutta sähän olet itsekin hyvin kummallinen ja erikoispiirteinen ihmisolento. Tarvitse kädestäpitelijän, että uskallat lähikauppaan.
Mut eikö naisen olis hyvä mennä ettei naiselle tule makuuhaavoja liiasta istumisesta tai makoilusta niin kokki ei pääse kauppaan kun tekee ruokaa silläv välin kun nainen kipaisee kaupassa käymään
Niin mies ja kokki ajattelee naisen parasta ettei lihakset surkastu kun ei liiku ja kävis kaupassa niin ei tuu kipeitä ja huonosti parantuvia makuuhaavoja ja samalla lakanan vois vaihtaa ja talkita naisen ja suihkuun patistaa eli mies huolehtii naisesta ja naisen hyvinvoinnista eikä jätä naista heitteille
Jos nainen on siinä kunnossa, että hänelle on vaarana tulla makuuhaavoja niin olet auttamattomasti myöhässä tuon jutun suhteen. Tosin noilla sun elämäntavoillas ja jumalattomalla suklaan ja makean tyrkytykselläsi on tietenkin ihan riskinä, että pakkosyötät naisen sänkypotilaaksi.
Kokki hoitaa itse tykötarpeensa valmiiksi tai käy hakemassa jos unohtui.
Tuo kokki nyt on lähinnä passauttava ja pakottava tyranni, joka ei välitä mistä muusta kuin itsestään.
ohje
Huuhdo herneet ja laita kattilaan. Kaada vesi päälle. Anna liota yön yli.
Nosta kattila liedelle kiehumaan. Lisää liha ja suola kattilaan (tarkista suolan määrä vielä loppuvaiheessa). Anna kiehua hiljalleen kypsäksi, n. 2 tuntia. Sekoita välillä, ettei pala pohjaan. ...
Tarkista maku ja sakeus, lisää tarvittaessa vettä.
Kuori muutama porkkana ja paloittele ne ½cm pikkukiekoiksi, kuori sipuli tai kaksi ja silppua ne, 10-15 kpl maustepippureita, 500g herneitä, yön yli liotettuja!
Kattilana 4-5 litran kokoinen. Lihoja ei tarvitse välttämättä paistaa; ihan omakohtainen päätös, mikä ei hernekeiton makuun oikeastaan liity! Lihapalojen ulkonäköön saattavat vaikuttaa, paistamattomat lihapalat saattavat kiehuessa rikkoontua. Liha lientä voit halutessasi käyttää, mutt muista se suolatessasi keittoa ettet tule suolaamaan sitä liikaa.
Ps. jos päädyt paistamaan lihat, ne voi silloin myös suolata kevyesti ja jättää paistinpannulle jäähtymään ½-tunniksi, suola imeytyy silloin lihaan. Keittoa on kuitenkin keitettävä se parituntia, niin tunnissa nuo lihapalat keitossakin taatusti kypsyvät kiehuessaan. Meirami sopii hernekeittoon kuin nyrkki silmään!
Kiitos ohjeesta mut porkkanan jätän pois tuli pieni moka liian vähän pekonipaloja täytyy hakea kinkkusuikaletta kaupasta
ei ole hengernvaarallista mutta ikkävän tuntuista jos menne silmään jotain tyttöjen koskemtiikkajuttua :D
Savupotkasta paras hernari tulee,kipase sitä hakemaan.
Jaa a, eipä ole koskaan tullut syötyä hernaria. Haisee minun nenässä yököttävälle ja näyttää jo kertaalleen kierrossa olleelta. Toki tämä on vain minun näkemys, huoh!
Mummielestä hernesoppa on herkkulounasta. T. Hiiru 🐁
Täällä ei herneitä liotella! Ulos lunta lapioimaan!