Millaisia teidän muiden työttömien oma- valmentajat ja muut työllisyyspalveluissa olevat työvoimavirkailijat ovat olleet? Miten teitä on kohdeltu?
Itsellä on kuntakokeilussa aivan järkyttäviä kokemusia. Näille maksetaan selvää rahaa kiusaamisesta.
Itsellä on kuntakokeilussa aivan järkyttäviä kokemusia. Näille maksetaan selvää rahaa kiusaamisesta.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Oma- valmentajani kokee olevansa itse uhri. Siellä istuu toimistossa kuin maansa myynyt on niin rankkaa hommaa toi kiittämättömien hankalien työttömien palveleminen. Työllisyyspalveluiden päällikkö puolestaan pelleilee aivan surutta työttömien kustannuksella. Ja uskoo olevansa hauska.
Aika mätäisiä tunteita tulee mieleen kun itse juoksen spr:n ruokajonossa kun ei rahat riitä edes välttämättömyyksiin. Toisella puolella pöytää istua pönöttää aivokääpiö joka pitää asiakaskuntaansa pilkkanaan työkseen, ja nostaa lähemmäs kymppitonnin kuussa siitä hyvästä. Ja minä olen tähän velvoitettu tavloudellisen rngaistuksen uhalla kun jo nyt riittämätöntä toimeentulotukeani uhataan leikata jos en näiden sontiaisten pelleksi suostu.
Taloudellisesti rangaistaan vaikka tekisit kaiken mitä he pyytävät. Kun teet kaiken mitä he pyytävät niin ei ole mitään syytä rangaista taloudellisesti. Tämän jälkeen sitten aletaankin keksimään mitä ihmeellisempiä laittomia tekosyitä miksi sinulle ei tule maksaa mitään tukia yhtään mistään.
Eli teet niin tai näin niin tuet jätetään maksamatta jokatapauksessa. Laittomasti.
Taitaa siellä olla joku ihmiskauppias ja tai parittaja olla päättämässä asioista.
Ei ne edes pyydä mitään. He sanelevat ja määräävät.
Suomen valtio MÄÄRÄÄ tavalliset kansalaiset tekemään omaa elämää koskevia suunnitelmia jonkun ventovieraan debiilin virkailijan kanssa. Työttömän omaa elämää koskevat velvoittavat suunnitelmat tehdään niin että oma- valmentaja ilmoittaa mikä työ-, ura- tai aktivointisuunnitelmasi on ja sinun tulee se hyväksyä ilman muttia.
Mikäli et hyväksy, toimeentulotukea leikataan 20- 40%.
Eihän se niiden vika ole vaan niiden jotka näitä lakipykäliä keksii....nyt tähän rumpaan sotkettiin vielä iäkkäät. Joiden pitäisi viedä nuorten työpaikat...taloja meneel myyntiin kuin sieniä sateella... Vuokralaisten määrä kasvaa huimaa vauhtia ja samalla valtion menot... Seuraavaksi nostetaan bensan hinta pilviin että menee viimeisetkin työhalut... Sähköauto sähköauto... Koko systeemi on vielä alkutekijöissä ei ole latauspainkoja, ei korajaajia...pienet korjaamot ei edes pysy korjaamaan sähköautoja..ei sitten ole ymmärrystä päättäjillä... Menkäö ite töihin..
Kyllä se myös heidän vika on. Ensinnäkään ei ole mikään pakko ottaa vastaan eettisesti ja moraalisesti väärää työtä (kiusaaminen on eettisesti väärin). Lahjuksen ottaminen on myös rikos sekä heillä itsellään on myös valtaa olla kiusaamatta ihmisiä (silti jatkavat kiusaamista). Lisäksi siellä istua pönöttää joku stanan läski tyyppi, jolla kymppitonnien lahjukset on kertyneet vyötärön ympärille siitä hyvästä, että se toinen osapuoli näkee nälkää alipainoisena ja aliravittuna. Odottaa varmaan, että toinen kuolee aliravitsemukseen.
Vuokralaisten määrä laskee kun vuokralaiset päätyy kadulle kun ei ole rahaa maksaa vuokraa. Ihmiskauppa, paritus, asunnottomuus ja rikollisuus kasvaa.
Ei oo oma vika jos ei osaa edes käyttäytyä? Ei oo oma vika jos perseilee minkä ehtii kaiken työaikansa ja tehtailee katastrofeja asikaskuntansa elämään tahallisesti?
Millä tavalla se ei ole oma vika?
Oma- valmentajat, johtavissa asemissa olevista puhumattakaan toteuttavat myös perustuslaillista oikeuttaan ammatin ja työpaikan vapaaseen valintaan. Varsinkin johtavissa asemissa olevilla on taatusti enenmmän valinnanvaihtoehtoja kuin asiakaskunnallaan. Mutta eivät osaa jumalauta edes alkeellisimpia käytöstapoja.
Jos pyövelin ammatti on olemassa ei kenenkään ole pakko kyseistä työtä valita.
Näillä työttömiä pilkkanaan pitävillä pösilöillä on paljon henkilökohtaista vaikutusvaltaa myös siihen miten sitä ammattiaan harjoittaa.
Tämän jälkeen kadulle joutuvat vuokralaiset ottavat oikeuden omiin käsiin, hankkivat aseita ja teloittavat pösilöt virkailijat. Kosto on suloista.
Sähköautoista tässä olikin keskustelu käynnissä. Hyvä.
hah....siinä auto josta työtön voi unelmoida..on ehkä varaa ostaa käytettynä muttei pitää..
yksi vakuutus maksaa enempi kuin vuoden päiväraha...
Satatonnia tienaavalle taiteilijalle maksetaan koronatukia, mutta nolla euroa tienaavalle työttömälle työnhakijalle ei makseta työmarkkinatukea, toimeentulotukea eikä asumistukea.
Yrittäjille maksetaan vastikkeettomia yritystukia. Työttömien kiusaamis- uhkailu- ja ahdistelu- pelleilykoneistossa loisiville paskiaisille maksetaan sievoisia summia. Työttömille joille ei ole kannattavaa ansiotyötä tarjolla ei ole varaa maksaa välttämättömimpiä työttömyyskorvauksia ja sosiaalitukia.
Mikä siinä on että se on aina se kaikista surkeimmassa asemassa oleva jota pitää kaikin tavoin rangaista ja kurittaa?
Ja sitten työllisyyspalveluista elantonsa nyysiviltä ei voi vaatia edes asiallista käytöstä.
kokoomus tyhjensi valtion kassan ja nyt pitäisi saada kirstuun taas rahaa..
seuraava tuki rikkaille yrityksille on sähkötuki.
asumistukia piennennetään ja liiton rahan kestoa taas leikattaan...työmarkkinat on ihan sekaisin kiitos siitä vuokrafirmojen joita jokapaikka täynnä..ihme kumma kun pysyvät pysytssä ,paljonko valtio tukee näitä vuokrafirmoja jotka tuottaa tappiota.? jos he maksaa muka tes parempaa palkaa niin mitenn voi olla mahdollista ettei sitten firmoilla ole varaa palkat suoraan isommalla palkalla...eikö haiskahda koko systeemi,..
Vuokrafirmat tekevät hyvää tiliä orjia välittämällä.
Osuit ns "arkaan paikkaan", jota pimitetään ilmeisen tietoisesti.
Työnantajille maksetaan hirveästi sadoista tuhansista miljooniin, että "palkkaisivat työntekijöitä" -selityksin. Yksikään sentti ei ole korvamerkitty, vaan rahat menee johtajien jättipalkkoihin ja veroparatiiseihin.
Näitä (rahojen käyttöä) ei edes tarkasteta, onko työtöntä/työttömiä palkattu.
Sitten tämä te-tsto. Kun itse jäin työttömäksi, en päässyt edes raottamaan te-toimiston ovea, joka sijaitsee parinkymmenen kilsan päässä vaan minua palveltiin ainoastaan ja vain puhelimitse 100km:n päässä olevasta te-toimistosta. Ei sen puoleen, sain rouvalta erittäin hyvää palvelua ja hän teki monta vaihetta puolestani. Syynkin tietää vain ne, jotka joutuvat askaroimaan te-toimiston tietojärjestelmässä. En eläessäni ole nähnyt yhtä paskaa järjestelmää, joka päivitysten jälkeen oli kuin jotain saatanan sillisalaattia. Väkisinkin tuli mieleen, että ko järjestelmä on tarkoituksella tehty täysin paskaksi, että työttömät saa kärsiä.
jUU, ihme homma. Melkein nollatuloilla saa itse kituuttaa ja noille ökyille työnnetään satatonnisia heti kun tulot vähän tipahtavat hetkellisesti.
Hävinnyt. Nauroivat, ennenkuin aktiivimalli 2 tuli. Se kertoo, mikä on asenne. Mulla on omat hommat, ja heillä on omat hommat. Onneks ei tartte mennä siihen betonikuutioon, joka on täytetty vartijoilla ja valvonkameroilla, jos joku "räjähtää".
Tai jos joku ampuu vastapäisestä ikkunasta sisään.
Omalla kohdallani erittäin asiallinen ja on perehtynyt taustaani huolella eikä tyrkytä tarpeetonta kuten kursseja tai tiesmitä työtä. Eikä tyrkytä varsinkaan edellisen ammatin työtehtäviä mikä loppuun kaluttua tekemistä omalta osaltani.
Oma- valmentaja itse se siellä valkopesee ammattiaan.
enkä tarkista onko hakenut työtä...kuhan kuittailee niin riittää...vai?
Kyllä on sinusta itsestäkin kiinni miten sinua palvellaan jos olet joka asiassa vastarannan kiiski niin ei ihme että saat mitä tilaat
En ole pyytänyt mitään palvelua. Olen "palveltavana" taloudellisen rangaistuksen uhalla.
Onko tässäkin vielä jotain epäselvää?
Nykyisessä mallissa on ilmoitettava työnantaja mihin on hakenut töihin. Näin ollen virkailija voi soitella luuri kuumana työnantajille ja vaatia heitä tarkistamaan onko tämän ja tämän niminen työnhakija oikeasti hakenut heiltä työtä. Jos osoittautuu ettei ole, tai jos osoittautuu että hakemus on tehty siten että tulee selväksi ettei työnhakija oikeasti halua kyseiseen työpaikkaan, pistää virkailija leikkurin heilumaan. Tekee työvoimapoliittisen lausunnon Kelaan että leikatkaa tämän henkilön toimeentulotuen perusosaa 20- 40%.
Tajuatko mitä se tarkoittaa ihmiselle joka elää 300 erolla kuussa vuodesta toiseen?
Yksinkertainen vajakki kokee sen olevan hyvä asia että joku random urpo työkseen nuuskii asiakaskuntansa taustat huolella.
Valitettavan usein asiakkaan kohtaaman ongelman aiheuttaa TE-virkailijan halu täyttää ylhäältä käsin asetetut kiintiöt, jotka täyttämällä virkailija on oikeutettu suoritukseensa perustuvaan palkanlisään.
Mielestäni tämä on lähtökohtaisesti väärin, sillä valtion palveluksessa oleville ei pitäisi maksaa suoritukseen pohjautuvaa palkanlisää lainkaan. Jos tätä lisää ei maksettaisi, niin TE-toimistojen pahimmat ylilyönnit mitä todennäköisimmin loppuisivat heti. Tämän lisäksi halukkaita ja kyvykkäitä virkailijoita ja virkamiehiä olisi yhä aivan varmasti tarjolla.
Ei ole ollut ongelmia virkailijan kanssa hyvin asiallinen ihminen
Mikä on "kyvykäs" työvoimavirkailija? Missä asiassa hän on kyvykäs?
Mitään te- virkailijoita tai oma- valmentelijoita ei tarvita yhtään mihinkään. Täysin keinotekoisesti keksitty ammatti. Turhakkeita.
Valtion palveluksessa olevalta pitäisi edellyttää korkeaa moraalia ja hänen pitäisi pyrkiä kaikin mahdollisin tavoin toimimaan kansalaisten puolesta eikä kansalaisia vastaan. Hän on palvelemassa kansaa valtion eli kansalaisten rahoilla eikä kiusaamassa kansalaisia. Kiusaamalla kansalaisia hän syyllistyy maanpetokseen.
Provisiopalkat ja palkkiot näiltä ihmisiltä kaikilta pois.
Paskoja kusettajia jotka kirjaavat mitä huvittaa ja pyrkivät pakottamaan toimiin karenssejen uhalla jotka myös panevat täytäntöön, joten toimita on lähinnä rikollista ja ihmisarvoa alentavaa toimita ajolla ylitetään laillisuuden rajat .
Pyrkivät aiheuttamaan asiakkailleen asunnottomuuden ja taloudellisen kuprun. Valehtelevat. Rikollista toimintaa. Kannattaa tehdä valituksia heistä ihan samalla tavoin kuin jostain asiakaspalvelijoista.
Just noin. Jos olet käynyt lääkärissä, niin tutkailes omakantaa, mitä sinusta on kirjoitettu.
Asiallisuus on täysin tuntematon käsite lääkäreilläkin. Itsekin luulin, että on asiasisältöinen tämä omakanta, mutta meinasin lentää perseelleni, kun luin, mitä oli kirjoitettu. Pari sanaa syystä, miksi kävin, muut kommentit ei liittynyt itse sairauteen. Aion myös sanoa asiasta.
Te-Keskus voitaisiin lopettaa. Ei mitään hyötyä koko laitoksesta. Menin kerran käymään siellä ja virkailija ihmetteli miksi tulin, koska he eivät nykyisin tapaile ketään siellä henkilökohtaisesti. Yhtään työtarjousta ei ole tullut. Työkokeiluja. miten töitä haetaan kursseja ym.
Mä menin kerran TE- toimistoon asioidakseni virkailijan kanssa. Aula oli täynnä eksyneen näköisiä haahuilijoita joita sanottiin aulapalvelijoiksi. Yksi näistä antoi oman puhelimensa minulle että voin soittaa TE- toimistoon. Heillä ei ollut virkailijoita joiden kanssa asioida.
Olin siis fyysisesti paikalla te- toimistossa. ja aulapalvelija kehotti minua soittamaan te- toimistoon jotta voin hoitaa asiani.
Sama muuten tapahtui joskus Nordean konttorissa.
Huomasi sentään että kävit. Minä kun kävin käskystä paikalla,niin viikon päästä ilmoitettiin että en ole ollut sovitussa tapaamisessa ja laiminlyönnistäni seuraa sitä ja tätä.
Se soppa muhii siellä ja kohta räjähtää. Vuosikausiin ei ole tehty oikeita toimenpiteitä monen kohdalla alkaa olla myöhästä. Tyrkyttävät jotain siivoojahommia, kun suureen osaan kunnon töitä tarvitaan jo ammattikorkeatutkinto.
Juna meni jo, puks puks 🚉
Siivoojan hommat eivät ole enää aikoihin olleet mitään hanttihommia. Vaatimus on esim. laitoshuoltajan tutkinto tai toimitilahuoltajan tutkinto. Mutta sitten tuleekin ongelma että rekryhenkilöllä on intuitiivisesti sellainen fiilis että sinussa on henkilönä jotain vikaa.
Työnhakijoille saneltujen kohtuuttomien ylimitoitettujen vaatimusten tarkoitus on kyseenalaistaa työnhakijan osaaminen, persoonallisuudenpiirteiden sopivuus ja kykeneväisyys työhön. Kunhan työnhakijasta löydetään jokin "epäpätevyys" tai "osaamattomuus" sen verukkeella palkanmaksussa voidaan joustaa.
Ja silloin kun työpaikkaan ei vaadita koulutusta tai erityistä osaamista, rekrytilanteissa korostetaan sitten persoonallisuuden ominaisuuksien merkitystä. Ai että sentään kun se on äärimmäiosen tärkeää että sä olet sitten oikeanlainen persoonallisuus siihen johonkin pakkaajan hommaan. Silloin korostetaan esim. "paineensietokykyä" tai "sosiaalisia taitoja". Lähtökohta suomalaisilla rekrytoijilla on aina negatiivinen vikoja etsivä ennakkoasenne työnhakijoita kohtaan.
Monissa rekrytilanteissa haastattelija testaa työnhakijaa esittämällä provokatiivisia kysymyksiä tarkoituksenaan nähdä miten työnhakija reagoi. Että onko työnhakija hankala persoonallisuuus vai alistuvainen ja kiltti. Jos olet alistuva ja kiltti ongelmasi on ettet osaa pitää puoliasi hektisessä työelämässä - ei jatkoon. Jos taas pidät puolesi ja reagoit provokatiivisuuteen, on se merkki riidanhaastajan luonteesta - ei jatkoon
Kun haet johonkin hanttihommaan rekrytilanne on kuin olisit pyrkimässä johonkin armeijan erikoisosaston tehtävään tai kaksoisagentiksi salaiseen tehtävään jossa vaaditaan supervoimia ja yltiöpäistä henkistä resilienssiä. Sinua testataan ja ärsytetään kuin olisit hakemassa muukalaislegioonaan jotta nähdään paineensietokykysi taso ja saadaan todistettua ettei susta kuitenkaan mihinkään ole. Ainakaan tuotantotyöntekijän työtä tekemään.
Se mikä on "oikea vastaus" rekrytilanteessa milloin mihinkin ihmeen kompakysymyksiin joiden tarkoitus on testata jotakin äärettömän tärkeää ominaisuuttasi jota siinä siivoojan tai timpurin työssä ehdottomasti tarvitaan, jää aina arvailujen varaan. Se riippuu sen haastattelevan rekryhenkilön omista oikuista.
En tiedä miten työhaastattelutilanteessa olisi "oikea tapa" reagoida vaikkapa siihen että haastattelija painottaa ja alleviivaa kuusi kertaa että työpaikkaan vaaditaan terveystarkastus joka on läpäistävä. Ikään kuin rekryhenkilö vihjailisi että työnhakija on kuitenkin vajaakuntoinen eikä huolehdi itsestään.
Aika monta työhaastattelutilannetta on tullut läpikäytyä vuosien aikana jotka ovat käytännössä olleet kuin suuri henkilökohtaisten loukkausten ja kusipäisten ennakko- oletusten tsunami. Ja siinä pitäisi sitten tyrkyttää itseään tällaisille työnantajille.
Toimenpiteiksi ei tarvita mitään muuta kuin asiallisia työnostajia jotka tekevät kunnollisia työsopimuksia, maksavat palkkaa ja kunnioittavat työntekijöitä. Nythän tällaisia ei ole tarjolla.
Hyvin kirjoitettu. Usein menee monta päivää, kun toipuu työhaastattelusta. Nyt on yksi asia, joka pistää liekit roihuamaan työnantajapuolella ja se on palkkaus.
En voi ymmärtää tällaisia ihmisiä, joiden "työn" sisältö on muiden ihmisten elämän vaikeuttaminen. Verrattavissa keskitysleirin capoihin eli luottojuutalaisiin. Jos eivät olisi omavalmentajia olisivat itsekin työttömiä.
Suomi on paikka jossa valta on sisällöltään muiden käsissä kuin demokraattisesti valituiden pohjimmiltaan, sillä raha määrää.
Jollei ole rahaa ei ole valtaa. Kohtuutta voi pyytää ja vaikuttaa ehkä. Mutta vain osin sillä jos tuo raha viedään. Ei ole valtaa .
Se on kiinni siitä kuta poliittisesti edustaa. Ilman työvoiman tukea ei ole valtaa niillä
joilla eii ole valtaa.
Pyydän anteeksi omalta .Omalta säädyltäni ja siihen kuuluvilta koska en usko alistamiseen vaan ...edes auttamiseen ja porvarillisuuteen eli aseman parantamiseen omin avuin ,toisin kuin tuo eliitti ajatus ja monarkistiset lähtökohdat edellyttää.
Lähtökohtaisesti kuulun noihin harvoihin joilla on oikeutus porvari nimeen
,mutta ei aatelis oikeutusta.
Tuossa suhteessa maan omistus ja elitismi on Suomessa harhautunut ,sillä se on yksin oikeus monarkiassa harvojen oikeus joka kuulunut kuninkaan alla harvoille .Vain ja velvoittesiin perustuen ,joten pidän ajatuskantaa piikojen ja renkien ,että torppareiden sekä päiväläisten perinteisessä yhteiskunnassa jokseenkin kauko hakuisena .
Elämässä eteenpäin pyrkiminen on hyvästä ,mutta eriarvoistaminen ei .Eikä se että meriittejä haetaan toisen kustannuksella ,jolloin yhteinen asia rikotaan. Näet itse olen myös työ mies aivan kuin nuo menneet sukupolvet vaikkakin tuolloin se takasi aseman yhteiskunnassa ja äänen sen päätöksien teossa.
Eläkäämme tätä päivää ja pitäkäämme yhtä palkansaajien kanssa sillä vain niin me olemme voimakkaita ja asioitamme edistäviä luoden paremman huomisen myös lapsillemme.
Siksi työtön ei ole eri eikä työllinen parempi vaan veöi ja voima he ovat yhdessä jotka eivät anna rikkovalle voimaa heitä hallita ja rikkoa yhteisällisyyttä jolla me pidämme toisistammme ja toimentulosta huolta.
Juuri noin. Yllättävän paljon on kuitenkin niitä joiden henkilökohtainen moraali kestää sen että työkseen hankaloittaa jo valmiiksi ahdingossa olevien tilannetta entisestään. Eivätkä yhtään häpeä nostaa tästä hyvästä palkkaa ja suoriutumislisiä jotka maksetaan verorahakirstusta. Siis niistä varoista joiden tarkoitus olisi taata hyvinvointia kaikille tasaisesti.
Virkailijat eivät tee muuta kuin pakottavat ihmiset kaikkeen huuhaa kurssiin.Palkaton työkokeilukin tuntuu olevan heillä oikein verissä. 60 vuotiaana en ymmärrä mitä ihmeen hyötyä näistä minulle olisi?
Mutta nuorelle pitäisi kelvata, niinkö? Nuorelle jolle pitäisi taata mahdollisuus rakentaa elämäänsä.
Kyllä. Niin pitäisi.