nuorien Itsemurhat

Anonyymi-ap

Mun on pakko sanoo että musta tuntuu siltä oikeesti että suomessa nuoret tekee paljon itsemurhia ihan vaan koulun takia. Koulu on omalla kohalla syvältä ja en ees pelleille että on miettiny itsemurhaa ihan vaan sen takia.

5

891

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se harvoin johtuu itse kuolusta ( paitsi jos oot jossain kuten etä Tapiolassa ) yleensä itsemurhat johtuu masennuksesta ja ahdistuksesta

      • masennus ja ahdistus johtuu koulusta


    • Anonyymi

      No kyl koulus on aina ollut kiusaamista ja tulee olemaan kun ei sitä näemmä osata kitkeä pois. Mutta kun koulut oli ohi niin kiusatusta tulikin menestyjä ja hyvin menee ja kiusaajilla ei mee hyvin ollenkaan,niin se elämä opettaa.

    • Anonyymi

      Jälleen kerran hyvät tekosyyt nro. 10. Täytyy olla todella vammainen tapaus, että tekisi itsarin/edes yrittäisi sitä koulun takia. Onko ihmisistä tullut nykyään niin velttoja ja saamattomia, että vähänkin jos joutuu tekemään itselle epämieluisia asioita, niin aletaan miettiä itsarin tekemistä?

    • Hei,

      Itsetuhoisista ajatuksista, kiusaamisesta ja muustakin pahasta olosta kannattaa keskusella jonkun turvallisen aikuisen kanssa.

      Laitan tähän tiedoksi paikkoja, joihin voi olla yhteydessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti.

      https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat nuorille on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      Myös Tukinetissä on monenlaisia palveluita, joita voi käyttää. Tukinetissä voi jutella ammattilaisten kanssa tai saada vertaistukea. Palvelumuotoina ovat tukisuhteet, ryhmäkeskustelut, ryhmächatit ja yksilöchatit.

      Tukisuhteessa voi jutella pidemmän aikaa saman tukihenkilön kanssa. Niitä löytyy esim. täältä https://tukinet.net/teemat/?service=conversations&orderby=last_activity

      Ja kaikki Tukinetin palvelut ovat täällä: https://tukinet.net/

      Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä. Tukinetin kaikki palvelut saa maksutta käyttöönsä, kun on anonyymisti rekisteröitynyt ja kirjautunut sivuille. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      175
      6900
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      79
      3690
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      122
      3619
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      76
      2888
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      44
      2440
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      74
      2314
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      130
      1885
    8. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      54
      1328
    9. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      376
      1303
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      58
      1204
    Aihe