Yövuoron jälkeiset oireet

Anonyymi-ap

Teen lähinnä 2 yötä putkeen, mutta nyt olis menossa 3 yön putki. Valvon nyt toista yötä eikä tästä tule mitään, järkyttävä päänsärky, huimaus ja pahoinvointi. En saa nukutuksi yövuorojen jälkeen ja koko ajan on rinnassa puristava tunne. Olen vasta 20 vuotias. Mulla huomenna työterveyslääkärille aika muista syistä mutta ajattelin jos ottaisin tämän puheeksi ja kysyisin mahdollisuutta sairaslomaan viimeisen yövuoron ajaksi kun en yksinkertaisesti pysty valvomaan viellä yhtä yötä😓😓. Onko muilla kokemuksia tälläisestä tai ootteko saanut apua työterveydestä?

4

590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tulee terveydellisiä ongelmia vuorotyöstä niin ehdottomasti kannattaa jutella asiasta työterveyden kanssa ja miettiä ratkaisuja. Ainahan voi ehdottaa, voisiko tehdä yöt esim. iltavuorona. Näin toimittiin omallakin työpaikalla, kun eräällä työntekijällä tuli yövuoroista terveydellisiä ongelmia. Tosiasia kuitenkin on, ettei vuorotyö (yötyö) vain sovi kaikille.

      Äärimmäinen ratkaisu on vaihtaa pelkkään päivävuoroon, ellei se sovi työnantajalle niin vaihtaa työpaikkaa.

      Itselläni oli nykyisessä työpaikassa aloittaessani suuria ongelmia nukkumisen kanssa yövuorojen jälkeen. Ongelman ratkaisi kun sain pimennettyä makuuhuoneen kunnolla. Itselläni on pimentävä rullaverho ja sen lisäksi vielä pimennysverhot. Tämän jälkeen katosivat ongelmat. Ilmeisesti auringonvalo haittaisi nukkumista enemmän kuin alunperin oletin. Tuo ehdotus tuli kokeneemmalta työkaverilta. Toki tämäkään ei välttämättä toimi kaikilla, vaan elimistö vain käy yövuorojen jälkeen sen verran kovilla kierroksilla, ettei nukkumisesta tule mitään.

    • Anonyymi

      Se on,joko vuorotylstä,tai sitten aivoverenkieetoasioita.
      Itse oon vuosia tehnyt ' heittokeikkahommaa'. Osa on yötyötä. Melu,kiire. Sitten on välillä muutakin,sitä hyppyhommaa,jalat kovilla kun vaihtaa kohdetta monesti päivään.
      Seuraavaan aamuyöllä alkavaan vuoroon on nipinnapin se 11 h,missä myös nukun jonkun tunnin.
      Viikonloppuisin en osaa nukkua yli puoli 4 jälkeen.
      Itselle välillä sekava työelämä tekee totaalista väsymisen tunnetta,ja stressiä. Lauantaina on lähinnä toivoton olo,kun on vapaalla muttei mitään valtavia virkistyksiä jaksa.
      Käänny työnantajan puoleen. On otettava huomioon,jos et kestä yövuoroja.
      Tai muutettava niin,että teet pelkkää yötä,että siirrät rytmin.
      Ellet asiaa vie työnantajalle,ei mistään tiedä että sekavat vuorot eivät sovi.
      Itse oon ratkonut asiaa niin,ettei muuta elämää voi olla,kuin lemmikki ja luontoretket,koska en elvy viikonloppunakaan jos on jotain ylimääräistä sähellystä joka ei tuo voimia.
      Työelämä on.
      Tauko. Hetki vielä,taas täyttä höyryä kohta eteenpäin.

    • Anonyymi

      Pervetiiniä poskeen, sillä jaksoi myös suomen sotilaat hillua juoksuhaudoissa viikko tolkulla!😶😶

      • Anonyymi

        Toimii muutaman viikon ja sitten menee rytinällä perseelleen koko homma.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe