Teen lähinnä 2 yötä putkeen, mutta nyt olis menossa 3 yön putki. Valvon nyt toista yötä eikä tästä tule mitään, järkyttävä päänsärky, huimaus ja pahoinvointi. En saa nukutuksi yövuorojen jälkeen ja koko ajan on rinnassa puristava tunne. Olen vasta 20 vuotias. Mulla huomenna työterveyslääkärille aika muista syistä mutta ajattelin jos ottaisin tämän puheeksi ja kysyisin mahdollisuutta sairaslomaan viimeisen yövuoron ajaksi kun en yksinkertaisesti pysty valvomaan viellä yhtä yötä😓😓. Onko muilla kokemuksia tälläisestä tai ootteko saanut apua työterveydestä?
Yövuoron jälkeiset oireet
4
576
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tulee terveydellisiä ongelmia vuorotyöstä niin ehdottomasti kannattaa jutella asiasta työterveyden kanssa ja miettiä ratkaisuja. Ainahan voi ehdottaa, voisiko tehdä yöt esim. iltavuorona. Näin toimittiin omallakin työpaikalla, kun eräällä työntekijällä tuli yövuoroista terveydellisiä ongelmia. Tosiasia kuitenkin on, ettei vuorotyö (yötyö) vain sovi kaikille.
Äärimmäinen ratkaisu on vaihtaa pelkkään päivävuoroon, ellei se sovi työnantajalle niin vaihtaa työpaikkaa.
Itselläni oli nykyisessä työpaikassa aloittaessani suuria ongelmia nukkumisen kanssa yövuorojen jälkeen. Ongelman ratkaisi kun sain pimennettyä makuuhuoneen kunnolla. Itselläni on pimentävä rullaverho ja sen lisäksi vielä pimennysverhot. Tämän jälkeen katosivat ongelmat. Ilmeisesti auringonvalo haittaisi nukkumista enemmän kuin alunperin oletin. Tuo ehdotus tuli kokeneemmalta työkaverilta. Toki tämäkään ei välttämättä toimi kaikilla, vaan elimistö vain käy yövuorojen jälkeen sen verran kovilla kierroksilla, ettei nukkumisesta tule mitään. - Anonyymi
Se on,joko vuorotylstä,tai sitten aivoverenkieetoasioita.
Itse oon vuosia tehnyt ' heittokeikkahommaa'. Osa on yötyötä. Melu,kiire. Sitten on välillä muutakin,sitä hyppyhommaa,jalat kovilla kun vaihtaa kohdetta monesti päivään.
Seuraavaan aamuyöllä alkavaan vuoroon on nipinnapin se 11 h,missä myös nukun jonkun tunnin.
Viikonloppuisin en osaa nukkua yli puoli 4 jälkeen.
Itselle välillä sekava työelämä tekee totaalista väsymisen tunnetta,ja stressiä. Lauantaina on lähinnä toivoton olo,kun on vapaalla muttei mitään valtavia virkistyksiä jaksa.
Käänny työnantajan puoleen. On otettava huomioon,jos et kestä yövuoroja.
Tai muutettava niin,että teet pelkkää yötä,että siirrät rytmin.
Ellet asiaa vie työnantajalle,ei mistään tiedä että sekavat vuorot eivät sovi.
Itse oon ratkonut asiaa niin,ettei muuta elämää voi olla,kuin lemmikki ja luontoretket,koska en elvy viikonloppunakaan jos on jotain ylimääräistä sähellystä joka ei tuo voimia.
Työelämä on.
Tauko. Hetki vielä,taas täyttä höyryä kohta eteenpäin. - Anonyymi
Pervetiiniä poskeen, sillä jaksoi myös suomen sotilaat hillua juoksuhaudoissa viikko tolkulla!😶😶
- Anonyymi
Toimii muutaman viikon ja sitten menee rytinällä perseelleen koko homma.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708