Ihmisluonto ja synti

Selailin erästä kristillistä kirjaa, jossa verrattiin erilaisia ihmisluonteita. Kirjan mukaan tyypillisiä syntejä ovat

• Sangviinikko nauttii ihmisistä ja sen jälkeen unohtaa heidät

• Melankoolikko harmistuu ihmisiin ja antaa heidän kulkea vääriä teitään

• Koleerikko käyttää hyväkseen muita, mutta muuten he eivät merkitse hänelle mitään

• Flegmaatikko tutkii ihmisiä ylimielisesti olematta heistä kiinnostunut

Tämän mukaan synti olisi sitä, että ihminen ei aidosti välitä toisista ihmisistä? Sopiiko yllä kirjoitettu ihmiseen suhteessa luontoon?

9

236

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotenkin tähän tapaan ihmisluonto voisi olla suhteutettuna luontoon:

      • Sangviinikko nauttii luonnosta ja sen jälkeen unohtaa sen.

      • Melankoolikko harmistuu luonnossa ja antaa sen kulkea väärään suuntaan (esim. ilmastoahdistus ilman tekoja)

      • Koleerikko käyttää hyväkseen luontoa, mutta muuten se ei merkitse hänelle mitään ( hyväksikäyttää luontoa)

      • Flegmaatikko tutkii luontoa ylimielisesti olematta siitä kiinnostunut
      (asettaa itsensä luonnon yläpuolelle)

      Kirjan mukaan sangviinikot ovat ulospäinsuuntautuneita tunneihmisiä.

      Melankoolikot ovat myös tunneihmisiä, mutta uppoutuvat harvempiin asioihin syvällisemmin. Monet tieteilijät ja taiteilijat ovat olleet melankoolikoita.

      Koleerikot ovat toiminnan ihmisiä.

      Flegmaatikot ovat hitaampia ja laiskempia, enemmän viileitä kuin tunteellisia. Rauhallisuudesta on heille etua monissa asioissa.

      Luonnetyypit liittyvät myös ihmisen ikään. Lapset ovat sangviinikkoja, nuoret melankoolisia, aikuiset koleerikkoja ja vanhukset flegmaatikkoja. Ihmisillä ilmenevät nämä eri luonnetyypit eri lailla läpi elämän. Joku on enemmän sangviinikko koko elämänsä aika kuin joku muu jne..

      Herättääkö ajatuksia ihmisluonnon suhde ympäröivään luontoon?

      • Olin kiinnostunut noista joskus 40 vuotta sitten. Tarkkailin ja otin selvää tarkoin. Tulin siihen lopputulokseen, että nämä eivät oikeastaan pidä paikkaansa. Ovat hyvin tulkinnan varaisia.

        Tosin joskus löysi jotain vastaavuuksia siten, että lapsista ne on helpompi jollain tavalla havaita, mutta ei enää aikuisista. Ihminen kasvaessaan ja kehittyessään on paljon monimutkaisempi.


    • Suomalaisista papeista persoonallisuustyypeistä on kiinnostunut ainakin Olli Valtonen, joka on popularisoinut persoonallisuusenneagrammia. Mystikko Gurdjiev opetti sitä aikoinaan. Ei taida olla aivan kristillistä mystiikkaa.

    • Anonyymi

      Varmaan olet huomannut ettei ihmisessä ole muita syntjä kuin hurmahenkisyys ja vlllitsevät henget. Tai ne ovat niin pahoja ettei muilla ole väliä tai kasteen armo pesee ne pois.

    • Onko syntiä olla kieltäytymättä elämästä tai vähintäänkin onnesta niin kauan kuin yksikin luotu kärsii vääryyttä?

      Tähän tapaan: https://fi.wikipedia.org/wiki/Thích_Quảng_Đức

      • Hmmmm, entäpä, jos Venäjän hyökätessä Ukrainaan, ukrainalaiset sotilaat olisivat polttaneet itsensä?


      • inti kirjoitti:

        Hmmmm, entäpä, jos Venäjän hyökätessä Ukrainaan, ukrainalaiset sotilaat olisivat polttaneet itsensä?

        Varmaankin sota olisi loppunut heti alkuunsa.


    • Anonyymi

      Eiköhän kysymys ole välinpitämättömyydestä jos ei välitä ihmisistä tuskin luonnollakaan on hänelle merkitystä.
      Toisaalta kyllähän näyttää, että ihmiset, jotka eivät hanki lapsia, voivat luonnossa kulkea ja heillä on lemmikkejä kotonaan. Ettei se välttämättä käy yks' yhteen.

    • Näitä eri temperamentti tyyppejä on yritetty vuosisatoja hahmottaa. Tuo sinun luettelosi lienee lähimpänä nykyajanteosofeja, eikä sille ole oikeastaan tieteellistä perustaa.
      Mutta on tavallaan hauska keino koettaa hahmottaa itseään ja muita. Vähän samaan tapan kuin horoskooppien luonnonkuvaukset.

      ”Tämän mukaan synti olisi sitä, että ihminen ei aidosti välitä toisista ihmisistä? Sopiiko yllä kirjoitettu ihmiseen suhteessa luontoon?”

      Kyllä se on synti, koska se rikkoo meidän tärkeintä kaksoiskäskyä.

      Tuota, esiintyy noita toki monellakin ihmisellä, tosin näillä ei ole mitään tekemistä temperamenttien kanssa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      222
      2246
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      52
      1332
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1167
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      996
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      891
    6. 74
      849
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      812
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      360
      741
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      40
      731
    Aihe