Venäjä aikoo tehdä uuden likikekannallepanon.

Edelliset liikekannallepanon 300 000 sotilasta alkaa oleen lopussa ja uutta lihaa tarvitaan .

Saas nähdä onko ihan viisas liike ...sisäpoliittisesti ....edellinen liikekannallepano aiheutti jo kaikenlaista ongelmaa.
2879
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Miksi eka lopetettiin kesken. Syrjäseuduilta löytyy vielä miehiä

Äänestä
  • "1,5 miljoonaa venäläistä olisi paennut kotimaastaan sen jälkeen, kun Venäjä helmikuun lopussa hyökkäsi Ukrainaan.
    – Se on valtava aivovuoto. Pääasiassa lähtivät nuoret, korkeasti koulutetut ihmiset.

    Liikekannallepano merkitsee myös monille venäläisperheille elättäjänsä menettämistä, kun mies on joutunut rintamalle tai piileskelemään .

    Kehitys ottaa hurjaa takapakkia
    Zavadskaya vertaa joukkopakoa Venäjältä tilanteeseen 1990-luvun alussa, kun Neuvostoliitto oli juuri hajonnut.

    Venäläisissä yliopistoissa on nyt sekä yli 65-vuotiaita ihmisiä että alle 25-vuotiaita ihmisiä. Suuri osa muista on joko paennut tai rintamalla."

    https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/venalaistutkija-mtv-lle-jopa-1-5-miljoonaa-ihmista-lahtenyt-venajalta-tilanne-paljon-pahempi-kuin-neuvostoliiton-hajoamisen-jalkeen/8574018

    1Äänestä

Viljakainen meni viime erästä, olisiko seuraavaksi Putkonen tai lepakkomies.

1Äänestä
  • Kannattaisi lähettää Ano rintamalle, siitä hyötyisi sekä Suomi että venäjä.

    1Äänestä

Liikekannallepano suoritetaan uiguuri alueella.
Enää puuttuu vain ruplat ja nimi paperista.

Äänestä

Putin pääsee itse kohta etulinjaan, kun miehet loppuu.

Äänestä
  • Ei se uskalla.

    1Äänestä

Lisää velkaa💰💸

"Venäjä teki keskiviikkona kaikkien aikojen suurimman valtion velkakirjojen liikkeellelaskunsa, yhteensä 820 miljardin ruplan eli 13 miljardin euron edestä.

Velkojen liikkeellelasku on tärkeä mekanismi puolustusbudjetin ylläpidossa. Venäjän puolustusbudjetti on noussut merkittävästi maan hyökättyä Ukrainaan. Velkojen liikkeellelasku on kallista epävarmoina aikoina.

Venäjä julkisti käyttävänsä kansalliseen puolustukseen tulevana vuonna 5 biljoonaa ruplaa, mikä on yli 40 prosenttia enemmän kuin vuonna 2021 julkistetussa alustavassa budjetissa"

Äänestä
  • Taitaa loppua työntekijät..

    1Äänestä

  • Hehe kuka niitä ostaa?? Ei ainakaan ulkovalot...OK VENÄJÄ... mutku niillä ei oo lixaa... Hahaheheee Ei oo ostajia

    1Äänestä

Köyhät sinne viedään.... Milloin venäjän kansa huomaa todellisuuden... On vain tarkoitus päästä köyhistä eroon... Taitaa putinin polttouuni toimia, eri toiminalla kylläkin..

1Äänestä

No, drooneja✈️🛬 lisää Ukrainalle

Jos me lisätään niihin vähän enemmän älyä ja annetaan sille mahdollisuus, että ”lennä tuolle alueelle ja katsele sieltä sopiva kohde”. Sen jälkeen droonit voivat toimia siellä tekoälyn avulla parvina täysin autonomisesti ja lisäksi ne voivat kommunikoida keskenään, kuvailee Lehto droonitekniikan mahdollisuuksia.

– Silloin droonit rupeavat jo muuttamaan tilannetta eli puhutaan taistelukentän robotisaatiosta.

https://yle.fi/a/74-20005046?origin=rss

Äänestä

1,5 miljoonaa venäläistä pääasiassa nuoria korkeakoulutettuja poistunut venäjältä Helmikuun jälkeen puhutaan jo sellaisista luvuista että harva taitaa ymmärtää mitä tuollainen tarkoittaa käytännössä venäjän tulevaisuudelle .

1Äänestä

"Venäjä teki keskiviikkona kaikkien aikojen suurimman valtion velkakirjojen liikkeellelaskunsa, yhteensä 820 miljardin ruplan eli 13 miljardin euron edestä."

Ja pakotteethan ei tuntunut missään....

1Äänestä

Tsaari upotti rahansa armeijaan, kalustoon ja sotimiseen eikä yhteiskunnan ja kasalaisten elinolojen kehittämiseen.

Neuvostoliitto upotti rahansa armeijaan, kalustoon ja sotimiseen eikä yhteiskunnan ja kansalaisten elinolojen kehittämiseen.

Putini venäjä upottaa rahansa armeijaan, kalustoon ja sotimiseen eikä yhteiskunnan ja kansalaisten elinolojen kehittämiseen.

Nousu, uho ja tuho. Siinä venäjän historia kiteytettynä. Mikään ei muutu eikä venäjä näytä oppivan yhtään mitään. Maailmanhistorian epäonnistunein kansakunta josta kaikki jotka kykenevät, pyristelevät eroon. Tämänkin historia todistaa.

1Äänestä
  • ". Mikään ei muutu eikä venäjä näytä oppivan yhtään mitään."

    Yleensä historiasta opitaan ka kehitytään .
    Venäjällä historia vääristellään ja valehdellaan aivan toiseksi kuin se on siksi venäläiset eivät voi oppia historiastaan mitään vaan toistaa samat virheet loputtomasti uudestaan .

    1Äänestä

Venäjä on viimeisen vuorokauden kuluessa ottanut 70 km haltuunsa alueita matkallaan kohti Harkovaa, ei ole edes kohdannut vastarintaa. Ovat ihmeissään mihin Ukrainalaiset hävinneet. On päivien kysymys kun taas Harkovassa on isäntänä Venäjä.

Äänestä
  • Euroopan valloitus etenee

    Äänestä

  • hah pöjät menee ansaan.....mieti vähän itekki...

    Äänestä

  • Venäjä ei ole edennyt 70 km, vaikka onkin miehittänyt joitakin ukrainalaisia kyliä. Taistelut jatkuvat. IS:

    "Yhdysvaltain puolustusministeri Lloyd Austin sanoi lauantaina pitämässään puheessa, että jos Ukrainaa ei auteta turvaamaan omaa tulevaisuuttaan, se voi johtaa "tyrannian ja sekasorron maailmaan"."

    Äänestä

Hersonissa kaupoista olleet sähköt poikki jo pitkään, kaupoissa myös kylmäkoneet eivät ole olleet päällä kun ei sähköä. Siitä huolimatta yrittävät myydä ihmisille niitä märätyksiä jopa viisinkertaiseen hintaan aiemmasta. Haju pahempi kuin kaatopaikalla. Rosvoja ovat Ukrainan kauppiaat kun yrittävät hädänalaisia käyttää hyväkseen.

Äänestä
  • Tiltu raportoi, kun on käynyt paikan päällä?🤡🤪😂🤣😂👏

    1Äänestä

  • Ensimmäinen juna lähti tänään Kiovasta Hersoniin .... ei siellä ihmiset Z-naZZiryssän jälkeensä jättämiä paskoja syö, vaan kunnon, tuoretta ruokaa. :-)

    Äänestä

Ennen kuin Tiltuset ehtivät niin paljastan että seuraavassa liikekannallepanossa lähetetään vasta oikeat sotilaat Venäjän huippuaseilla ja teknologialla varustettuna.
Armata ja SU-57 laivueet vyöryvät salaisista kallioluolista mukaan jne...

Todellisuudessa sotilaille riittää vain puolet varusteista. Siksi sotilaat muodostavat nyt ns taistelijaparin kuten Putin oli kuullut Suomen armeijassa olevan.
Taisteluparilla on yksi ase ja 2 sukkaa, yhdet housut ja yksi kypärä jne... yhteensä.

Toisen lähtiessä Putinin taivaaseen toinen saa sitten täydellisen varustuksen yhdelle miehelle, jos käy hyvä tuuri.

Kuolema natseille!

1Äänestä
  • takkeja kyllä riittää

    Äänestä

Putin allekirjoitti lain, joka mahdollistaa ulkoisten sotilaiden pääsyn Venäjän armeijaan. Iran ja Pohjois-Korea lähettävät kumpikin 100 000 sotilasta Ukrainaan ja Afganistan ehkä 50 000 sotilasta.

Äänestä

Lisää lihaa!

Äänestä

ukrainalle on menossa ranskan legionaisia sotilaita ymm muiden 10 eri maan sotilaat ,kyllä sinne multiin mahtuu hopi ,hopi vain🤫

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Edelliset liikekannallepanon 300 000 sotilasta alkaa oleen lopussa ja uutta lihaa tarvitaan .

Saas nähdä onko ihan viisas liike ...sisäpoliittisesti ....edellinen liikekannallepano aiheutti jo kaikenlaista ongelmaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu