Jalkapallon MM-kisat ja Qatarin ihmisoikeudet

Anonyymi-ap

Eikös jalkapallomaailma silloin myöntäessään kisat Qatariin tavallaan hyväksynyt siellä olevan tilanteen kaikinpuolin soveliaaksi jalkapallon MM-kisoja ajatellen?

Mitäs tämä lapsellinen kitinä jossa arvostellaan ihmisoikeuksia, alkoholitarjontaa jne. nyt kisojen alla sitten oikein tarkoittaa! Jos ollaan sitä mieltä että ongelmat siellä ovat suurempia ja tärkeämpiä kuin jalkapallo NIIN jäädään pois kisoista!

Tämähän on hyvä esimerkki siitä että kun on oma lehmä ojassa niin silloin ollaan valmiita tekemään mitä vain vaikka muuten "mukamas oltaisiin toista mieltä".

6

101

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä tekee pahaa tuo ihmisoikeustilanne tuolla Qutarissa. No, Suomi tarvitsee työperäistä maahanmuuttoa, vaikka 260 000 työtöntä Suomessa. Miksi. Perintäyritykset teurastaa varattomia, niin nämähän ei ole ihmisoikeusloukkauksia vaan ajetaan ihmisiä vaikeuksiin. Joten älkää viitsikö hurskastella

    • Anonyymi

      Jalkapallomaailma ei myöntänyt kisoja, vaan läpeensä korruptoitunut FIFA! Jalkapallomaailma hyväksyi päätöksen hampaita kiristellen käsittääkseni. Ja Suomihan jäi pois kisoista!

      • Anonyymi

        FIFA ei sitten liity jalkapalloon mitenkään, vai ?
        Oliko Kiinassa ja venäjällä kaikki kunnossa kun niille myönnettiin kisoja, miksei niistä kisoista kitisty paljoakaan, ai niin Kiinassa kommunistit ja Venäjähän on vanhastaan suuri itäinen ystävämme, YLE ei vaan pysty karistamaan suomettumista itsestään.


      • Anonyymi

        "Suomihan jäi pois kisoista" - Joo, kerrankin Suomelta suoraselkäistä toimintaa!


    • Anonyymi

      Turha rutista jälkeenpäin kun kisat on jo myönnetty. Aivan ääliömäistä on syyttää pelaajia ja vaatia jopa jäämään pois jo myönnetystä kisoista. Politikoikaa siellä A-studiossa ja jättäkää kisastudiot urheilulle.

    • Anonyymi

      Beckham asui Daily Mailin mukaan viiden tähden Mandarin Oriental -hotellissa, jossa sviitin hinta yhdeltä yöltä on vajaat 23000 euroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      270
      17556
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      188
      12481
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6212
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5138
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5038
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      54
      4172
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3763
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3702
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      67
      3476
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3159
    Aihe