Kauneusindeksi

Anonyymi-ap

13

1303

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokin taho väittää että olisi terveydelle vaarallista jos painoindeksi laskee alle 18,5 (eli lähenee viehättäväpainoa). Perusteluna väitetään että silloin olisi vallalla suurempi aliravitsemuksen riski, josta puolestaan aiheutuisi ennenaikaisen kuoleman riskin kasvu. Toiseksi väitettään että viehättäväpaino altistaisi syömishäiriölle. No, eipä ole kaunottaria kuollut aliravitsemuksen takia, viimeisen sadan vuoden aikana. Mutta syömishäiriönsä takia läskejä kuolee ennenaikaisesti ylipainon aiheuttamana massoittaan.

      • Anonyymi

        Kuolemako sinusta on ainoa riski? sittenhän elämä on helppoa, jos vain kuoleman välttelyllä on väliä. Mitäpä sitä terveydestä itsessään välittäisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuolemako sinusta on ainoa riski? sittenhän elämä on helppoa, jos vain kuoleman välttelyllä on väliä. Mitäpä sitä terveydestä itsessään välittäisi.

        Lue uudestaan kohdasta: "Toiseksi väitettään että"


      • Anonyymi

        Väitteet vaikuttaa olevan rumien ihmisten eli lähinnä ääri-feministien ja läski-aktivistien fasistista agendaa. Kukaan ei saa olla kaunis, koska hekään eivät ole.

        Todellisesti, -ylipaino- on syömishäiriö. Tappava sellainen, -ylipaino- on niittänyt, ja enenevästi niittää, ihmisiä ennenaikaisesti, massoittain kaikkialla maailmassa.

        Todellisesti, aliravitsemuksen riski on joka ikisellä ihmisellä täysin riippumatta painosta, riski on riippuvainen ainoastaan ruokavalion/ravinnon laadusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lue uudestaan kohdasta: "Toiseksi väitettään että"

        En minä kyllä tarkoittanut syömishäiriöitä. Eli tuo "toiseksi väitetään että kohta ei nyt oikein liittynyt kommenttiini lainkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väitteet vaikuttaa olevan rumien ihmisten eli lähinnä ääri-feministien ja läski-aktivistien fasistista agendaa. Kukaan ei saa olla kaunis, koska hekään eivät ole.

        Todellisesti, -ylipaino- on syömishäiriö. Tappava sellainen, -ylipaino- on niittänyt, ja enenevästi niittää, ihmisiä ennenaikaisesti, massoittain kaikkialla maailmassa.

        Todellisesti, aliravitsemuksen riski on joka ikisellä ihmisellä täysin riippumatta painosta, riski on riippuvainen ainoastaan ruokavalion/ravinnon laadusta.

        Tässäpä näitä oikeita tietoja:

        "Jos painoindeksi on alle 18,5, se merkitsee liiallista laihuutta. Sen syynä voi olla jokin pitkällinen sairaus tai laihuushäiriö eli anoreksia. Jos varsinaista sairautta ei ole, mutta painoindeksi on laskenut alle 18,5:n, pitää hakeutua lääkäriin. Jos paino muutamassa kuukaudessa on laskenut yli 20:n tasolta reilusti, on varminta mennä lääkäriin jo painoindeksin lähestyessä 19:ää. Painonindeksin arvo 17 tai sen alle merkitsee vaarallista aliravitsemusta, jolloin on heti hakeuduttava hoitoon."

        "Tutkimuksissa on selvinnyt, että ylipainoiset naiset elävät keskimäärin 3,5 vuotta vähemmän kuin normaalipainoiset naiset. Naisen alipainoisuus lyhentää elämää vielä enemmän, keskimäärin 4,5 vuotta.

        Miesten kohdalla ylipainoisuus näyttää lyhentävän elinikää 4,2 vuodella normaalipainoisiin miehiin nähden. Alipainoisten miesten elinikä puolestaan on yhteydessä keskimäärin 4,3 vuotta lyhyempään elämään.

        Ylipainoiset ihmiset, joiden painoindeksi on yli 30, sairastuvat todennäköisemmin syöpiin, sydäntauteihin, hengityselinten sairauksiin, maksasairauksiin ja diabetekseen.

        Alhainen paino puolestaan yhdistetään tutkimuksissa kohonneeseen riskiin sairastua sydän- ja verisuonitauteihin, hengityselinten sairauksiin sekä muistisairauksiin. Lisäksi laihat ihmiset tekevät normaalipainoisia enemmän itsemurhia.

        Terveyden kannalta optimaalisin painoindeksi näyttäisi olevan 21–25. Alle 21:n painuva painoindeksi lisääi riskiä sairauksista johtuvaan ennenaikaiseen kuolemaan. painoindeksistä poikkeava paino yhdistetään tutkimuksessa kaikkiin ennenaikaiseen kuolemaan liittyviin sairauksiin, kuten syöpään, sydän- ja verisuonitauteihin sekä hengityselinten sairauksiin. Tutkimuksista on suljettu pois muut terveydentilaan vaikuttavat tekijät, kuten tupakointi.

        Liikenneonnettomuudet ovat ainoa ennenaikaiseen kuolemaan johtava tekijä, johon painoindeksi ei liity."

        "Yli- tai alipainoiset aikuiset menestyvät muistia ja muita mielentoimintoja mittaavissa testeissä normaalipainoisia huonommin. Ylipaino lisää sydän- ja verisuonitauteja, jotka puolestaan altistavat dementialle, mutta alipainon vaikutusta tutkijat eivät osaa selittää.

        Tiedot ilmenevät American Journal of Clinical Nutrition -lehdessä julkaistusta tutkimuksesta, jossa yli 5 000 aikuisen painonkehitystä seurattiin 25-vuotiaasta 61-vuotiaaksi. Älyllistä toimintakykyä mitattiin Mini-Mental-testillä ja muistia, sanasujuvuutta ja päättelykykyä erillisillä testeillä. Testit tehtiin osallistujien ollessa kuusikymppisiä. Yli- ja alipainoa tutkittiin kun osallistujat olivat 25-, 44-, ja 61-vuotiaita.

        Henkilöt, jotka olivat ylipainoisia vähintään kahtena mittauskertana, pärjäsivät normaalipainoisia huonommin muisti- ja Mini-Mental-testeissä. Myös merkittävä lihominen liittyi heikkoon testimenestykseen. Alipainoiset saivat normaalipainoisia huonompia tuloksia päättelykykyä ja sanasujuvuutta mittaavassa testissä ja Mini-Mental-testissä."

        "Vakava alipainoisuus voi johtaa kudosvaurioihin, joista vakavimmin vaikuttavat aivovauriot ja sydänviat. Vakava alipainoisuus voi myös pienentää vastustuskykyä monia sairauksia vastaan. Vakavasti alipainoisten ravinnon vähyydestä usein aiheutuu monenlaisia vaarallisia puutostiloja. Äärimmäinen hoikkuus on yhteydessä terveysongelmiin ja ennenaikaisen kuoleman riskiin. Jo normaalipainon alarajalle sijoittuva 19:n painoindeksi lisää esimerksi osteoporoosin riskiä. Alipaino taas häiritsee naisten hormonitoimintaa yleensä niin pahasti, että kuukautiset jäävät pois.

        Vakavasti alipainoisen sydän voi pysähtyä ihan vaan pelkästä energianpuutteesta johtuen, kun pitkittyneen nälkiintymisen seurauksena kehon rasvavarastot ovat kuluneet loppuun sisäelinten ympäryksiä myöten."


    • Anonyymi

      Hölmöt tuijottavat indekseihin

    • Anonyymi

      Mun BMI oli joskus alle 16. En kyllä tuntenut olevani silloin sen kauniimpi tai onnellisempi.

      • Anonyymi

        Tytön kauneus (parinvalinnassa) tarkoittaa sitä kuinka mies hänet näkee/kokee.


      • Anonyymi

        Ei kyllä, kyllä ei.


    • Anonyymi

      Olin rumimmillani painoindeksissä 17, eli juu ei kiitos enää ikinä.

    • Anonyymi

      Kauneusinfeksin päivitys. Virallinen, päivittynyt versio.

      Kauneudellinen BMI (Beauty Mass Index) lasketaan samoin kuin terveydellinen BMI.

      Nyt päivittynyt määritelmä on:

      alle 18 = söpöpainoinen
      18 ... 20 = kaunispainoinen
      20 ... 22 = siedettäväpainoinen
      22 ... 25 = rumapainoinen
      25 ... 30 = järkyttäväpainoinen
      yli 30 = kammottavapainoinen

    • Anonyymi

      Läskin ketyminen paljastaa, onko nainen kaunotarten vain sarvikuonojen sukua. Kaunis nainen lihoo kauniisti: takamus kasvaa, rinnat kasvavat, kehittyy pyöreä pömppis.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      109
      1330
    2. Kuin moni sun

      Perään on jäänyt itkemään?
      Ikävä
      96
      811
    3. Hyvä tietää

      Onko jotain, mitä hänen olisi hyvä tietää?
      Ikävä
      57
      728
    4. Miten uimaportaat voivat maksaa 250 000 euroa?

      Ei mitenkään, jokainen täysjärkinen sen tietää. Ei se ihme ettei verovarat riitä. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2
      Maailman menoa
      123
      696
    5. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      84
      682
    6. Jussi kutsuisi eduskunnan koolle, jos joku pyytäisi

      Eikös oppositio ole huudellut eduskuntaa koolle jo monta viikkoa? "– En ole saanut siihen liittyvää pyyntöä tai toivett
      Maailman menoa
      106
      659
    7. Rakas, ihana rakkain elämäni rakkaus

      Minäkin tarvisin ne sanat sinulta. Tosin annat sen tunteen läsnäolollasi.. jos vain me vielä nähdään.. pelkään sitä maai
      Ikävä
      36
      653
    8. Hei gaggelibylly ootko valmis?

      Tuun kohta hakee sut ratsullani miesprinsessa ❤️
      Ikävä
      77
      570
    9. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      49
      530
    10. Martinalle onnea

      Kaunis Martina täyttää tänään 44 vuotta! Olkoon syntymäpäivä iloa ja onnea täynnä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      519
    Aihe