Neste viime viikkon alussa lähti 2kg eikä rasva vaikk tarkoituskin?:) eli onko laihduttajalle normaalia tai onko siinä jotain syytä, tai nesteen jälkeen alkaako keho polttamaan rasvan, eli tässä viikkossa?
En ymmärrä miks viikon alussa rasva ei palaa vaan neste lähtee?
11
123
Vastaukset
- Anonyymi
Jos dieetissä on energiavaje, rasvanpoltto alkaa heti, ja alussa menee myös runsaasti vettä pois.
- Anonyymi
Onko 1200kcal hyvä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko 1200kcal hyvä?
Tai paljonko kestää tuolla kalorilla laihtua?
- Anonyymi
En niitä dueton aikana niiden tilalle jotain terveelliset ja syön niitä liian vähän
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En niitä dueton aikana niiden tilalle jotain terveelliset ja syön niitä liian vähän
Diettin*
- Anonyymi
" Prosessoitu hiilihydraattirikas ruoka
kuten chipsit, limsat, keksit ja jopa valkoinen riisi, muuttuvat pian
sokeriksi elimistössäsi"
Miten limsa muuttuu sokeriksi?
Sehän on sokeria, nesteeseen liuotettuna.
Pientä tarkkuutta noihin kommentteihin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" Prosessoitu hiilihydraattirikas ruoka
kuten chipsit, limsat, keksit ja jopa valkoinen riisi, muuttuvat pian
sokeriksi elimistössäsi"
Miten limsa muuttuu sokeriksi?
Sehän on sokeria, nesteeseen liuotettuna.
Pientä tarkkuutta noihin kommentteihin."Pientä tarkkuutta noihin kommentteihin."
Tutustu siihen miten elimistösi käsittelee hiilihydraatit.
Hyväksi ehkä tietää että:
rasva on elintärkeää sinulle
proteiini on elintärkeää sinulle
hiilihydraatti EI ole elintärkeää sinulle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Pientä tarkkuutta noihin kommentteihin."
Tutustu siihen miten elimistösi käsittelee hiilihydraatit.
Hyväksi ehkä tietää että:
rasva on elintärkeää sinulle
proteiini on elintärkeää sinulle
hiilihydraatti EI ole elintärkeää sinulle.Paappa vetää ihan asiasta viidenteen :D :D :D
Limppari on veteen liuotettua sokeria ja piste.
Jos et dajua niin et dajua.
- Anonyymi
David Ludwig suosittelee alkuvaiheessa dieettiä, jossa on vain 25 prosenttia energiasta hiilihydraatteja.
1800 kcal:n energiatasolla se merkitsee 113 g:aa hiilihydraatteja.
Myöhemmin Ludwigin dieetissä hiilihydraatit voi nostaa ensin 158 g:aan, sitten jopa 180 g:aan. Siis 1800 kcal:n energiatasolla.
2400 kcal:n energiatasolla hiilihydraatteja syödään ensin 150 g, sitten 210 g ja lopuksi 240 g päivässä. (25 E%, 35 E% ja 40 E%).
Veijo-setä ei oikein hallitse Ludwigin dieetin yksityiskohtia. Hän ei ole kymmeneen viime vuoteen kyennyt lukemaan Aku Ankaa syvällisempää kirjallisuutta. Eikä hän muutenkaan kykene muuhun kuin räksyttämiseen ja yksirivisiin urahduksiin.Epäilisin että veku ei ole koskaan pystynyt lukemaan Aku Ankkaa englanniksi.
Ludwigin mukaan oikeaa ruokaa on myös täysjyvä ja hedelmät. Hän kannattaa dieettiä, jossa on hiukan vähennetty hiilihydraattia ja jossa ruuan energiatiheys, insuliini-indeksi ja glykeeminen indeksi on matala. Ihan fiksua, varsinkin USAssa.- Anonyymi
"Veijo-setä ei oikein hallitse Ludwigin dieetin yksityiskohtia."
Veijo setä hallitsee täysin LCHF eri muodot ja sen mitä korkeaaluokkainen tutkimus osoittaa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1496441
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k263848Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1323014- 442946
- 512796
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262136Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2711968Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511898- 351750
- 291736