Olen agnostinen ateisti ja käyn kiivasta väittelyä palstan kuninkaan eli positiivisen ateistin Moses_Zuckerkandlin kanssa. On toisaalta huomattava se, että minä olen hänen sivupersoonansa ja todellisuudessa meitä on vain yksi lukija ja kirjoittaja. :)
Positiivisessa ateismissa on hyvää se, että se pitäytyy luonnontieteellisen tutkimuksen tuloksen mukaisessa uskossa ja realismissa, toisin kuin teismi tai deismi, joissa uskotaan havaintojen ja näytön vastaiseen mielikuvitusmaailmaan jumalineen.
Positiivinen ateisti on hyvä ja mukava ihminen, kun perustelee kantansa ja näkemyksensä tieteellisen tutkimuksen tuloksilla sen sijaan, että uskoisi sokeasti niin kuin hihhulit ja palstan ripulivajakki G4G tekee. Sellaisen vedän alta kölin ja kyykytän... :)
Siitä huolimatta, että palstan kingi Moses_Zuckerkandl on pitänyt minua jo pitkän aikaa samana henkilönä kuin tuo ällöttävä Jumalan valtakunta blogin kirjoittaja...
Tunnustan positiivisessa ateismissa olevan hyviä puolia
5
110
Vastaukset
”…minä olen hänen sivupersoonansa ja todellisuudessa meitä on vain yksi lukija ja kirjoittaja. :)”
Sitten varmaan todistat tämän. Laita jotain ripulia minun nikilläni tähän ketjuun. Saat aikaa klo 15.00 saakka.Sitä paitsi jo pienen l-kirjaimen vaihtaa isoon i-kirjaimeen, niin siitähän jää kiinni... LOL
Näytän sinulle vielä pitkää nenää, kas näin: :=)
P.S. Uskoin sinun älykkyytesi riittävän tämän asian paljastamiseen, joten en aliarvioinut "vastustajaa", mutta toki yllätyin siitä, että sinä tosikko otit tosissasi tuon avauksen heiton, joka oli siis vitsi, mutta kun sinulla ei ripulivajakkina ole huumorintajua, niin et voinut sitäkään ymmärtää, ja lähdit taas pieksämään olkiukkoja, ikään kuin minä olisin typerä sinun sijastasi.
Miten muuten voit tietää, että olen Hessu, jos sinä et ole minä? ;)
- Anonyymi
caesar oli ensimmäinen taivaaseen noussut https://fi.wikipedia.org/wiki/Apoteoosi
- Anonyymi
Ateistit kilpailee uskovaisten kanssa. Ei vaikuta kovinkaan älykkäältä. Ovat kateellisia omnipotentille jumalhahmolle? Viittaa että ovat jääneet tietylle varhaiselle kehitystasolle, joka selventää kommenttien sävyn täydellisesti. On kuin väittelisi lapsen kanssa, nokkeluutensa löytäneen, mutta yhtäkaikki lapsen kanssa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2699942IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3187136Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?841858Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1081529Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61471- 1091181
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut751139Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin47946Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus24800MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312752