Lappeenrantaan suunniteltu metanolilaitos kuluttaisi niin paljon sähköä, että se tarvitsisi omat voimalinjansa.
Sähköstä on nyt pulaa, eikä lähitulevaisuudessakaan ole oletettavissa, että sähköä jäisi tuotannosta suuria määriä yli.
– Karrikoiden kyse on siitä, kuinka paljon sähköä voidaan tuhlata, että saadaan polttoainetta tehdyksi, sanoo ylitarkastaja Antti Puhalainen Kaakkois-Suomen ely-keskuksesta.
Metanolilaitoksen tarvitseman sähkön toimittamista varten rakennetaan 110 kilovoltin voimajohtoa kymmenen kilometrin verran Lappeenrannan laitosalueen ja Fingridin Yllikkälän sähköaseman välille.
– Voimalinja rakennetaan nykyisen voimalinjan viereen. Se on asia, joka joitain lähialueen asukkaita koskee merkittävästi. Voimalinja voi tulla lähemmäksi heitä, ja maisema ehkä muuttuu siltä osalta, Puhakainen sanoo.
Lappeenrannan laitoksessa käytettäisiin metanolin raaka-aineina laitoksessa valmistettavaa uusiutuvaa vetyä sekä läheisen sementtitehtaan savukaasuista erotettavaa hiilidioksidia.
Metanolia käytettäisiin meri- tai tieliikenteessä uusiutuvana polttoaineena. Sillä voidaan myös korvata fossiilispohjaisia raaka-aineita kemianteollisuudessa.
Prosessissa syntyvä hukkalämpö hyödynnetään kaukolämpönä.
Tuotantolaitoksen käyttöiän on arvioitu olevan noin 20 vuotta.
Lappeenrantaan suunniteltu metanolilaitos
Anonyymi-ap
3
336
Vastaukset
- Anonyymi
Samaa ongelmaa on pohdittu myös muuallakin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17798059/vihreaa-sahkoa-ei-pida-hukata-vetyautoihin-ja-synteettiseen-polttoaineeseen-- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17643871U
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Sähköautoilijathan vasta kuluttaakin sähköä! Mitä oikein ihmettelet! Vetyä saa tehtyä aurrinkopaneeleilla ja se on siinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986298KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555795Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602783Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072218Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071908- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098