Lappeenrantaan suunniteltu metanolilaitos

Anonyymi-ap

Lappeenrantaan suunniteltu metanolilaitos kuluttaisi niin paljon sähköä, että se tarvitsisi omat voimalinjansa.

Sähköstä on nyt pulaa, eikä lähitulevaisuudessakaan ole oletettavissa, että sähköä jäisi tuotannosta suuria määriä yli.
– Karrikoiden kyse on siitä, kuinka paljon sähköä voidaan tuhlata, että saadaan polttoainetta tehdyksi, sanoo ylitarkastaja Antti Puhalainen Kaakkois-Suomen ely-keskuksesta.

Metanolilaitoksen tarvitseman sähkön toimittamista varten rakennetaan 110 kilovoltin voimajohtoa kymmenen kilometrin verran Lappeenrannan laitosalueen ja Fingridin Yllikkälän sähköaseman välille.
– Voimalinja rakennetaan nykyisen voimalinjan viereen. Se on asia, joka joitain lähialueen asukkaita koskee merkittävästi. Voimalinja voi tulla lähemmäksi heitä, ja maisema ehkä muuttuu siltä osalta, Puhakainen sanoo.

Lappeenrannan laitoksessa käytettäisiin metanolin raaka-aineina laitoksessa valmistettavaa uusiutuvaa vetyä sekä läheisen sementtitehtaan savukaasuista erotettavaa hiilidioksidia.

Metanolia käytettäisiin meri- tai tieliikenteessä uusiutuvana polttoaineena. Sillä voidaan myös korvata fossiilispohjaisia raaka-aineita kemianteollisuudessa.
Prosessissa syntyvä hukkalämpö hyödynnetään kaukolämpönä.
Tuotantolaitoksen käyttöiän on arvioitu olevan noin 20 vuotta.

3

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe