Putin sanoi että se ei ole Venäjän tavoitteena.
Amerikkalainen ajatushautomo ISW arvioi kuitenkin että Putin tarkoitti päinvastaista sanoillaan.
"Tämän puheen viesti on se että Putinin mielestä Ukrainan hallinto tulee vaihtaa vaikkei hän sitä sanokaan.", ISW tulkitsee.
Tämän uutisoi meille ensimmäisenä MTV- uutiset.
Haluaako Venäjä vaihtaa Ukrainan hallinnon vai ei..?
7
85
Vastaukset
- Anonyymi
Ei Puttea kiinnosta pätkääkään, kuka ukrolassa on päämädättäjä. Oleellista on se, että putte on vakuuttunut siitä, että vihaukrojen hallinto ei muodosta vaaraa Venäjälle. Aiemmin kysymys oli myös ukrainan, tuon epävaltion, etnisten venäläisten oikeuksista, mutta tuohan asia on jo pientä loppusilausta vaille selvitetty.
ISW... Se että tuon kagan-nuland sotapuljun propagandaa edelleen levitetään suomessa(kin) kuin Jumalan sanaa, kertoo aika paljon suomen tilasta. Ei Irak ja Afganistan opettanut yhtään mitään... - Anonyymi
Tuo on aivan sama mitä tuo kremlin vapiseva vaari höpisee. Puhunut koko sodan ajan aivan höpöjä. Milloin natsit, milloin nistit, milloin satanistit ynnämuut häntä vaivanneet.
- Anonyymi
Jos operaation tavoitteena on denatsifikaatio niin olisi kyllä harvinaisen outoa että natsihallintoa ei vaihdettaisi…
- Anonyymi
Montakos päivää siitä vasta on kun Viki julisti että Putin haluaa vaihtaa Natsihallinnon pois Ukrainasta?
Onks toi dementia iskenyt jo noin pahasti että jo unohdit?- Anonyymi
Viki ei tiedä itsekkään missä mennään.
- Anonyymi
Olisihan tuolla Venäjän Terijoella taas tilaa perustaa Ukrainan hallinto mutta eiköhän siinä kävisi kuten sen aiemmankin Terijoen hallituksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2129830Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen504597Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1304090Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1143969- 2103753
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik453087Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL172281Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1571633Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its991580Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!31552