Sähkön hinta ei tule olemaan 4 euroa talvella

Monet teolliset prosessit pysähtyy kannattamattomina jo reilusti aiemmin ja sähkön käyttö vähenee.
17103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tämä siis sähköpelottelijoille tiedoksi.

Äänestä
  • Ei niin.
    Hinta on 3.99 euroa
    T. Sulle tiedoksi

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ei niin.
    Hinta on 3.99 euroa
    T. Sulle tiedoksi

    niin oli mullakin sopimus helenin kanssa voimassa 31.7 2024 asti 3,99.mutta elokuusta lähtien ovat yli tuplanneet energian hinnan.ajattelin käyttää oikeusturvavakuutusta hyödykseni.sataan tonniin asti korvaa vakuutusyhtiö häviän tai en.olen sitä mieltä että sopimus on sopimus,jos vastapuoli vetoaa force majoriin,niin teen minäkin.

    Äänestä

Mitä enemmän kansalaiset hankkii aurinkopaneeleita sitä korkeammaksi sähkönhinta nousee.

Äänestä

Teollisuudessa voidaan tuottaa myös tappiolla maksuvalmiuden puitteissa. Näin säilytetään asiakkaita ja markkinaosuuksia.

Äänestä
  • Suurin osa ei tuota tappiolla.
    Kannattaa myös huomata, että 4€ sähkön hinnalla koko yhteiskunta pitkälti pysähtyy, eli sähkön käyttö vähenee.

    Äänestä

Sähköyhtiöt yrittää ehkä uutisillaan ajaa lisää väkeä 24kk kalliiden sopimusten ansaan mahtivoittojen toivossa.

Äänestä
  • Koska jos sillä jossittelulla iltalehdessä tienaa 100 miljoonaa niin miksipä ei.

    Äänestä

Luuletko, että teollisuus maksaa sähköstään saman kuin taviskansa? 12 tai 24 kk kiinteä, pörssisähkö, jatkuva kallis? Ei läheskään.

Äänestä
  • Luuletko sähkön hinnan pysyvän teollisuuslaitoksille ennallaan jos sähkö nousee 40c --> 4€ ?
    Kyllä se sähkö kallistuu samassa suhteessa vaikka olisikin vähän halvempaa lähtökohtaisesti.

    Äänestä

Ei korkea sähkönhinta koske suurteollisuutta koska heillä on osuudet ydinvoimaloiden sähköntuotantoon ja he saavat sähköä nytkin omakustannushintaan eli jotain pari kolme senttiä kilovattitunnilta

Äänestä

Kruunupyyn sähkö myy nyt sähköä oman verkon asiakkaille hintaan 12,90 c/kWh. Tämä on lähellä oikeaa hintaa, eikä tätäkään sähköä myydä tappiolla.

Äänestä

No yksi suuri huolenaihehan on ollut, että korkea energian hinta tuhoaa tietyt teollisuusalat Euroopassa. Pidemmän päälle ihan yhtä tuhoisaa. Jos tuotanto siirtyy muualle, niin todennäköisesti se ei enää takaisin tule.

Äänestä
  • Euro kansalaisethan tuon päättää. Jos tuotanto siirtyy muualle eu kansalainen ei sen firman tuotteita osta vaan tyytyy eu alueella tuotettuun tuotteeseen vaikka se olisi kalliimpi ja huonompi. Pakottais tuotannon siirtämisen tänne.

    Näinhän se on venäjälläkin tosin venäjähän sai kyllä vetoapua tuohon suosi-kotimaista asiaan EU-mailta.

    Äänestä

Mitäs tänään syötäisiin?

Äänestä

Hintahan on palkinto. Mitäs tänään syötäisiin?
T:tane

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Monet teolliset prosessit pysähtyy kannattamattomina jo reilusti aiemmin ja sähkön käyttö vähenee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu