Täällä vastaili aikaisemmin kai ilmeisesti ihan oikea ja asiantunteva hammaslääkäri jolta sai järkeviä vastauksia.
Onko vielä jossain palvelemassa?
Minua kiinnostaisi yöllinen suun kuivuminen mikä ei ole tietääkseni ollenkaan terveellistä hampaille, koska syljen puutos rapauttaa hammaskiillettä.
Kuinka suun kuivumista voi nukkuessa välttää tai mikä auttaa jos se kuivuu? Onko esim. xylitolipastillin imeskely oikea ja terveellinen tapa keskellä yötä?
Jossain oli ohje H-teipin laittamisesta huulien väliin ettei suu tai huulet aukea suuhengitykseen.
Neuvoa vailla.
Hammaslääkärin neuvoa vailla
6
160
Vastaukset
- Anonyymi
Se on totta että syljen erityksen loppuminen on paha hampaille. Sen takia jotkut hammaslääkärit tsekkaavat sylkirauhasten toiminnan painamalla tiettyä kohtaa poskiluissa.
- Anonyymi
Xylitolipastillien syönti muuten vaan on haitallista hampaille. Syömisen jälkeen se on hyväksi koska silloiin on happohyökkäys meneillään ja xylitoli neutraloi sen.
Näin joku hammaslääkäri selitti asian. - Anonyymi
jotku psyykenlääkkeet lisää kuolan eritystä, tiedä sitten olisiko tuon arvoista
- Anonyymi
Minulla kuivuu toisinaan. En ole keksinyt syytä, en syö mitään laäkkeitä. Ehkä joku ruoka. Käyn yöllä ensin hörppäämässä vettä ja sitten teelusikallisen ruokaöljyä, jonka levitän kielellä joka puolelle. Aamulla on suussa tavallinen olo.
- Anonyymi
suunkautta hengittää kuivaa ilmaa , 45% ilmankosteus riittäisikö ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?412326Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä211113Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1735062Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa263659Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1863495Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss423007Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082739Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie342106Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky121994Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191925