Täällä vastaili aikaisemmin kai ilmeisesti ihan oikea ja asiantunteva hammaslääkäri jolta sai järkeviä vastauksia.
Onko vielä jossain palvelemassa?
Minua kiinnostaisi yöllinen suun kuivuminen mikä ei ole tietääkseni ollenkaan terveellistä hampaille, koska syljen puutos rapauttaa hammaskiillettä.
Kuinka suun kuivumista voi nukkuessa välttää tai mikä auttaa jos se kuivuu? Onko esim. xylitolipastillin imeskely oikea ja terveellinen tapa keskellä yötä?
Jossain oli ohje H-teipin laittamisesta huulien väliin ettei suu tai huulet aukea suuhengitykseen.
Neuvoa vailla.
Hammaslääkärin neuvoa vailla
6
165
Vastaukset
- Anonyymi
Se on totta että syljen erityksen loppuminen on paha hampaille. Sen takia jotkut hammaslääkärit tsekkaavat sylkirauhasten toiminnan painamalla tiettyä kohtaa poskiluissa.
- Anonyymi
Xylitolipastillien syönti muuten vaan on haitallista hampaille. Syömisen jälkeen se on hyväksi koska silloiin on happohyökkäys meneillään ja xylitoli neutraloi sen.
Näin joku hammaslääkäri selitti asian. - Anonyymi
jotku psyykenlääkkeet lisää kuolan eritystä, tiedä sitten olisiko tuon arvoista
- Anonyymi
Minulla kuivuu toisinaan. En ole keksinyt syytä, en syö mitään laäkkeitä. Ehkä joku ruoka. Käyn yöllä ensin hörppäämässä vettä ja sitten teelusikallisen ruokaöljyä, jonka levitän kielellä joka puolelle. Aamulla on suussa tavallinen olo.
- Anonyymi
suunkautta hengittää kuivaa ilmaa , 45% ilmankosteus riittäisikö ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764987Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184366Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993097Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2512933Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432882- 522501
- 271919
- 221737
- 341733
- 651709