Naisellinen kauneus, noin 3500 vuoden läpileikkaus

Anonyymi-ap

Tasapainoinen, historian läpileikkaava essee naisellisesta kauneudesta, alkaen Minoalaisesta kulttuurista taiteilijoiden silmin, mm. patsaiden ja taulujen kautta.

Valheiden häätöä, totuus naisellisesta kauneudesta: https://www.jsanilac.com/dispelling-beauty-lies/

Sivu, paremminkin teos, sisältää paljon kuvia ja tutkimustuloksia. Jopa Rubenin rumapainoisia naisia esittäviä teoksia on käsitelty. Tisunkoko, kasvojen kauneus, ja etc. on käsitelty. Myös ikäeroa eronneissa pareissa tarkastellaan, josta yllättävä havainto, parit joissa mies on 20v vanhempi kuin tyttö eroavat kaikkein harvemmin.

7

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miehet puhuvat tisun koosta aina samoilla käsitteillä, kuten tuossa esseessä: Pieni, keskikokoinen, suuri, valtava. Mutta onko tuollainen kokomääre nimenomainen tisun laatukriteeri? Moni mies sanoo että suuret tisut on hyvät, mutta voiko tisut olla liian suuret? Oivalsin eilen että minä en määrittele tisun laatua koon perustella lainkaan, vaan hyvät tisut ovat sellaiset, jotka säilyttävät muotonsa huolimatta siitä missä asennossa tytön keho on. Josta seurauksena on että pienet ja kiinteät tisut ovat minun mielestäni erinomaiset.

      • Anonyymi

        Tisujen koot vaihtelee ja samoin nännit ovat erilaisia. Itse tykkään monen kokoisista. Sellaiset oikein pitkät nännit, eivät oikein miellytä. Taikka hervottoman suuret nännipihat. Eikä sellaiset isot riippuvat mamman tissit taikka lapaset. Ihanimpiin omiin suosikkeihin kuuluu herkulliset


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tisujen koot vaihtelee ja samoin nännit ovat erilaisia. Itse tykkään monen kokoisista. Sellaiset oikein pitkät nännit, eivät oikein miellytä. Taikka hervottoman suuret nännipihat. Eikä sellaiset isot riippuvat mamman tissit taikka lapaset. Ihanimpiin omiin suosikkeihin kuuluu herkulliset

        Unohdin aiemmassa mainita tisun perusmuodon. Kirjoitin että on tärkeätä että tisut säilyttävät muotonsa tytön kehon asennosta riippumatta. Mutta tietenkin tisun perusmuoto on yhtä tärkeä.

        Tässä tutkimuksessa (Ihanteellisen feminiini rinnan etsiminen: kansallisesti edustava Yhdysvaltain väestönlaskennan tutkimus) https://link.springer.com/article/10.1007/s00266-021-02753-y minulle herkullisin perusmuoto on, eeeehh, muutoin sama kuin lopputuloksessa oleva -naisten- preferenssi, mutta kuppikoon B sijasta koko AA. Eli: Rintojen napasuhde (ylä:ala = 55:45), kapeat rinnat (etäisyys nännistä nänniin noin 21 cm), keskimääräiset areolat (noin 30-40 mm), kuppikoko noin AA, täysi ylänapa projektio (100 %).


      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        😋 ­N­­­y­­­m­­­f­­­o­­­m­­­a­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17660272e

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Näin, muoti se muokkaa kauneuskäsityksiäkin, niin naisten kuin miestenkin.

      Yleensä sellaista ihaillaan, jota on vähän esim. rahvas ihaili hentoja ja kalpeita ylimystöä, joka ei tehnyt työtä tai ihaili sitten ylipainoisia läskejä, jotka vain olivat kun ei tarvinnut tehdä töitä vain olla ja syöd'.

      Nyt kun periaatteessa kaikilla on ruokaa yllinkyllin, ainakin länsimaissa, ihaillaan laihuutta ja timmeyttä. Botox ja silikoonibuumi alkaa olla ohi ja enää niin muka-muodikkaan silikoonitissit tai törröhuulet, eivät ole enää in vaan lähinnä naurettavia ja hyvinkin out - nyt ihaillaan luonnollisuutta ja luonnonkauneutta.
      Miesmakukin on muuttunut ajan saatossa; jos ennen se lihaksikkain oli jotain, nyt on se älykkäin jotain.

      • Anonyymi

        "Näin, muoti se muokkaa kauneuskäsityksiäkin, niin naisten kuin miestenkin."

        Viitattu sivu nimenomaan esittää ja lukuisten valokuvien avulla näyttää, että käsitys naisellisesta kauneudesta, etenkin tiimalasi vartalosta, ei ole muuttunut noin 3500 vuoden aikana. Rumapainoisia tai rumakokoisia ei ole koskaan haluttu ikuistaa, lukuun ottamatta muutamaa Rubensin teosta (jotka hän varmaankin huvikseen teki opimµmhöyryissään).


      • Anonyymi

        " Botox ja silikoonibuumi alkaa olla ohi ja enää niin muka-muodikkaan silikoonitissit tai törröhuulet, eivät ole enää in vaan lähinnä naurettavia ja hyvinkin out - nyt ihaillaan luonnollisuutta ja luonnonkauneutta."

        Ei pidä paikkaansa. Miehet ovat aina pitäneet ja tulevat aina pitämään isoista tisseistä ja mehukkaista huulista. Naiset haluavat näyttää kauniilta ja ovat siksi aina pyrkineet kaunistumaan korostamalla rintojaan siten, että ne näyttäisivät isommilta. Ja laittaneet huulipunaa, jotta huulet näyttäisivät haluttavammilta. Nyt aidosti isoista rinnoista ja houkuttelevista huulista on tullut teknologian kautta mahdolliset kaikille naisille ja se näkyy jo katukuvassa.

        Siinä olet oikeassa, että luonnollisuutta ja luonnonkauneutta ihaillaan nyt - tulevaisuudessa kun sitä ei enää ole niin paljon tarjolla!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22502
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      89
      9717
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      49
      7669
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6438
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6166
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      59
      5690
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5162
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      120
      4822
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4509
    10. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      53
      2780
    Aihe