Aftat ja suun leesiot

Anonyymi-ap

Moi!
Olisi mielenkiintoista kuulla ihmisten kokemuksia näistä. Olen keski-ikäinen mies ja minulla on ollut aftoja lapsesta lähtien. Yleensä on selvinnyt parilla samanaikaisella, mutta joskus luokiolaisena räjähti suu täyteen niitä. Pystyi syömään vain puudutegeelin avulla. Senkin jälkeen on ollut niin kipeitä versioita, että on saanut irvistellen syödä. Ns. Kraateriaftoja. Mikään ei ole auttanut. En ole huomannut, että millään olisi ollut mitään vaikutusta.

Nyt myöhemmin on tapahtunut erikoinen muutos. Ilmeisesti nämä ovat aftoja, mutta eivät kipeitä juuri ollenkaan. Valkoinen pinta lähtee pyyhkäisemällä pois ja alla on hieman verestävä pinta. Tällaiset kestää 1-2vkoa. Olen ne liittänyt aftoiksi, koska näitä perinteisiä aftoja ei enää tule.

Mulle on tehty keliakitestit, chronin-tautitestit ja ompa näistä otettu koepalakin. Vastaukseksi tuli, että haavauma. Mitään viitteitä ei ole autoimmuunisairaudesta tms. Näitä on välillä myös nielurisoissa, joissa ne voivat olla kipeitäkin. Silti ärsyttää kun asialle ei ome vastausta.

Minulla on yön jäljiltä usein suu kuiva, joten olen alkanut epäilemään uniapneaa joka todettiin 4 v sitten niin lievänä ettei sille tehty mitään. Toinen vaihtoehto on refluxi, mutta mitään kunnon oireita sen puolelta ei ole. Äänihuuliin tuli tosin granulooma joka voisi puhua sen puolesta; että happoa nousisi. Mitään tuntemuksia närästyksestä tms ei ole. Granuloomaa seurataan ja jos ei lähde, niin alkavat mittaamaan happoarvoja. En tiedä voisiko tämäkin aiheuttaa näitä mystisiä valkoisia leesioita.

Kertokaa kokemuksianne.

1

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        83
        7111
      2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        26
        7063
      3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        109
        6168
      4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5414
      5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        84
        5238
      6. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        63
        5205
      7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        40
        5108
      8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        27
        4595
      9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        17
        3477
      10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

        vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
        Maailman menoa
        300
        3400
      Aihe