meneekö vielä kauan kun tämä palsta muuttuu otsikon mukaiseksi? Riippuu tietysti Unkarista ja Turkista.
Toki keskustelun jatkumiseen vaikuttaa myös perustuslakivaliokunnan tulkinta, pitääkö natosopimuksen voimaansaattamisessa olla 2/3 enemmistö eduskunnassa, vai riittääkö yksinkertainen enemmistö? Jos yksinkertainen riittää, riittää se myös natosta eroamiseen ja se antaisi lisäpontta keskusteluihin tulevaisuudessa.
Toki keskustelun jatkumiseen vaikuttaa myös perustuslakivaliokunnan tulkinta, pitääkö natosopimuksen voimaansaattamisessa olla 2/3 enemmistö eduskunnassa, vai riittääkö yksinkertainen enemmistö? Jos yksinkertainen riittää, riittää se myös natosta eroamiseen ja se antaisi lisäpontta keskusteluihin tulevaisuudessa.
Vastaukset 23
Vanhimmat
"meneekö vielä kauan..."? Eiköhän tämä riipu aika pitkälti samasta tahosta kuin mikä sai aikaan sen että NATO:n jäsenyyttä ylipäätään päätettiin hakea!
Niin kauan kuin itänaapurimme on vailla oikeaa demokratiaa ja monipuoluejärjestelmää toimien pelkästään autoritäärisenä diktatuurina niin tällaista NATO:sta eroamiskeskustelua ei tulla Suomessa käymään!
Totta kai käydään natosta eroamis keskustelua ihan samlla tavalla kuin siihen liittymisestäkin. Kyse oli nyt Suomi 24 keskusteluista, jos et sattunut ymmärtämään. Eikä tarvitse paljoa negatiivista tulla, kun muuallakin keskustellaan.
Joo, myönnetään että täällä palstalla jotkut ideologiset marginaaliryhmät voivat koittaa aika ajoin herättää asiasta "keskustelua" mutta lähinnä ajattelin todellisia keskusteluita jotka ulottuvat oikein eduskuntaan saakka ja joita täällä sitten referoitaisiin.
Kuten vaikkapa EU:sta eroaminen, tosin sitäkään ei mikään puolue nykyisellään kannata mutta aihe on kuitenkin ollut esillä myös eduskunnassa.
Suomen kansanedustajille ei ilmeisesti edes kerrottu Naton gladiojoukkojen terrorista siviilejä vastaan. Suomi siis vietiin Naton jäsenhakemukseen vajailla tiedoilla.
HeHe! Turha vaiva! Putinistin uskottavuus on = NOLLA!
heh, heh... NATO:on liittyminenhän on ollut esillä jo reilut 20 vuotta ja itse NATO on perustettu vuonna 1949, eiköhän tänä aikana jo kaikki oleellinen ole tullut esille!
Vai väitätkö tosiaan että 188 kansanedustajaa jotka äänestivät liittymisen puolesta tekivät sen ilman että tiesivät tosiasioita? Et kai vaan nyt ole pettynyt "omaan" vihervasemmistoosi joka meni tällaisen tempun tekemään, tosin opposition erittäin vahvalla tuella?
Jos kansanedustajille ei kerrottu gladiojoukoista niin silloinhan jätettiin paljon kertomatta.
Eli ei kerrottu Putinistin sepittämää tärkeää valetta?
Ei kerrottu eikä ne tumpelot nyt muutenkaan mitään ymmärrä.
Suomi vittuilee taas Unkarille ja Turkille niin ettei lähivuosina ole tarvetta erota Natosta kun Suomi ei ole Naton jäsenkään. :)
heh, heh... NATO:on liittyminenhän on ollut esillä jo reilut 20 vuotta ja Nato Tiltut voivat varautua odottamaan ratifiointia vähintäinkin tuon 20 vuotta edelleen. 😂🤣🤣🤣🤣
Se on sinun toiveesi ja luulosi! Uskottavuus on yhä = NOLLA!
Venäjän armeija on ihmisiä kaappaava, kiduttava ja murhaava lauma”
Eikö se mene niin, että seuraavan eduskunnan pitää ratifioida nato-päätös 2/3 enemmistöllä?
Vai rikotaanko tässäkin kohtaa perustuslakia?
Eduskunnassa pitää suorittaa suljettu äänestys. muuten se ei ole laillinen, eikä myöskään uskottava.
"Eduskunnassa pitää suorittaa suljettu äänestys. muuten se ei ole laillinen, eikä myöskään uskottava."
Tiltu puhut länsimaasta jossa "avoimmuus" on yksi suurimpia kulmakiviä kenellekään ei yhteisten asioiden hoidossa jos tällaisen viran on ottanut pitäisi olla ongelma avoimmuus.
Puoluekuri on fakta, vaikka laitonta onkin.
Hallituksen Natofanaatikot julistivat sodan Kepulle.
Kepu nöyrryyttää koko NATO-LUOPIOSTON!
Natovastaisilla on Turkin ja Unkarin tuki!
Turkki ja Unkari taipuu ajan myötä...
Mitään maan "sisäistä sotaa" ei ole! Toivorikas Putiniusti taas sepittelee...
Vanha viidakon sanonta: Lähti kuin Kaikkonen Nato ratifioinnista.
Tai häviää kuten Venäjä Ukrainassa:-D
Katosi kuin pieru zelenskyyn.
Venäjä on jo voittanut.