Mitenkä sen sähköauton kanssa kannattaisi menetellä, jos mielii kaukomaille pariksi viikoksi keskellä paukkupakkasia. Tai jos sairastuu niin pahasti, ettei kykene ajamaan autoa muutamaan viikkoon?
Etelään lomalle
Anonyymi-ap
1490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jättää hidaslatauspiuhaan kiinni, auto kyllä huolehtii itsestään. Lyhyessä seisomiessa ei mitään toimenpiteitä.
Mitäs oikeasti tapahtuisi, jos auto jäisi pakkaseen kuukaudeksi ilman roikkaa. Polttomoottoriautossa ei tarvitse miettiä moista.
Kaksi vaihtoehtoahan siinä on:
1. Ajaa autolla kentälle, jättää lentoparkkiin ja lomalta palatessa ajaa takaisin kotiin
2. Jättää auton kotiin ja menee taksilla/junalla/bussilla kentälle ja palatessa samalla tavalla takaisin.
Yqi tule sähköauto taksissa jossa on lämöö 15c kiska ei boi laitaa enemään kun rqnge ei riitä takaisin. Paleltiin kokomatkamtaksisa kun oli vaan kevyt vatteeet päällä etelästä tultiin biimeisen kerran sähkömtaksissa
Niin, ja unohtamatta että vain pienellä osalla populaa on mahdollisuus omaan latauspisteseen ja monilla ei milloinkaan.
Silti patteriauto pakoketaan tulevaisuudessa kaikille, ellei sitten jokin viisaampi vaihtoehto tule markkinoille.
Suomessa on hyvin suurella osalla autoilijoita lämmitystolppa parkkiruudussaan auton lämmitystä varten. Siinä se on sähköautonkin latauspiste. Kello joudutaan ohittamaan ja jos on esimerkiksi kerrostalon parkkikenttä, joutuu tekemään uuden diilin maksusta (omakoti- ja rivitaloissa helpompaa).
Jos joskus ajelet kaupunkien keskustoissa, niin huomannet muutaman auton joille ei ole parkkiruutua, saati latauspistettä. Helsinki kadunvarsipysäköintineen lienee esimerkki parhaasta päästä.
Meillä asunto ja lämpötolppa Vantaalla, joten ongelmaa ei pitäisi olla. Vaan on, sillä sähköauton lataus ei ole ajastintolpasta mahdollista ja lisäksi taloyhtiö on sen kieltänyt.
Aiemman asunnon lämpötolpassa sai käyttää vain moottorin lämmitintä, sisätilan lämmitys oli kielletty.
Jooei tietenkään auton latailu tai sisätilan lämmitin ole sallittu sieltä tolpasta, ei meilläkään. Pelkkä lohkolämmitin vaan. Mitään erityisdiilejäkään ei oikein voi tehdä tasapuolisuuden vuoksi. Jos yhdelle tehdään latausmahdollisuus, se on tehtävä kaikille.
Kannattaa muistaa se, että Helsingissä kaikki sähköautoiluun liittyvä sähkönkäyttö tapahtuu kivihiilestä tehdyllä sähköllä, että se siitä ekologisuudesta.
Hauskoja nämä Toyotan fanit. Oikein kun miettii yöllä ja etsii mahdollisia epäkohtia, niin löytyyhän niitä, mutta luuleeko hän, että kaikki ovat hankkiutuvat jatkuvasti niihin äärimmäisiin ja lähes mahdottomiin tilanteisiin?
Olen aloittaja, teen yötöitä, öisin on eniten aikaa kirjoitella tänne. Enkä ole missään nimessä toyotafani, mutta olen kiinnostunut sähköautosta, ja voisin harkitakin joskus sellaista. Ainoaksi autoksi se ei käy caravan harrastuksen takia, ja joskus joutuu seisontaan laittamaan toisen auton. Ja muutenkin dieseltarkulla olisi mielekkäämpi lähteä pitemmille reissuille .
Eikös työssä ollessa kuulu tehdä töitä?? Lintsarit ei kykene milloinkaan sähköautoon koska kengän kuva on perseessä.
Oletko kuullut kahvitauosta, tai ruokatunnista, joissakin työpaikoissa niittenkin pitäminen on mahdollista.
Jätät sen kotio. Vaikka kiva asia onkin elämässä, pitää siitä pystyä olemaan erossakin.