Jaahas, on vissiin päiväkodissa ollut jotain sukupuolineutraalia opetusta sillä miten muuten meidän 5-vuotias nappula olis edes keksinyt kysellä tällaista eilen nukkumaan mentäessä?
Kysymys tuli tosiaan ns. "puun takaa" ja meinas vähän mennä jauhot suuhun mutta onneks huoneen toisella puolella oleva pikkuveli alkoi kiukutella ja piti mennä sitä rauhoittelemaan ja siitä päästiin sitten sopivasti iltasadun luvun puolelle niin että itse tämä kyssäri unohtui.
Mutta, mitäs minä nyt vastailen meidän pikku Liisalle jos ja kun hän muistaa tän taas ja esittää saman kyssärin - Ehdotuksia?
Kysymys tuli tosiaan ns. "puun takaa" ja meinas vähän mennä jauhot suuhun mutta onneks huoneen toisella puolella oleva pikkuveli alkoi kiukutella ja piti mennä sitä rauhoittelemaan ja siitä päästiin sitten sopivasti iltasadun luvun puolelle niin että itse tämä kyssäri unohtui.
Mutta, mitäs minä nyt vastailen meidän pikku Liisalle jos ja kun hän muistaa tän taas ja esittää saman kyssärin - Ehdotuksia?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Uusi nimi unitransu
Mikä tuossa kysymyksessä on outoa?
Miksi lapsi ei ymmärrä, että tottakai Matti on mies kun sillä on miehen nimi?
Jos nukkumatti ei ole vielä valinnut, mitä hänestä tulee isona.
Lapsi ei ole vielä miettinyt koko asiaa noin pitkälle, vaan on vielä innoissaan perustarinasta tyypistä, joka käyttää unihiekkaa.
En kylläkään tiedä miten hyvin 5 vuotias osaa yhdistää nimiä sukupuoleen muutenkaan.
Nukkumatti on poikapuolinen satuolento.Tulee ja ripottelee unihiekkaa lasten silmiin.Ja sillä on uninen lakki ja sininen uninen vyö ja unista jäätelön palaa se pienillä hampailla syö. Ja sillä on sininen auto ja se auto hyrrää näin, surrur surrur ja lähtee unen sinistä maata päin.
Tää on hyvä ja paras tähän mennessä ja tällä mennään jos ei parempaa tule - Kiitoksia!
TransMatti hieroo lapset uneen
Kai se voi olla Matti, mutta homo sen pitää sitten olla tai transu-Masa?
Matti on unipoika, selvästi!
Ehkä se on Maija joka on ilmoittanut tuntevansa olonsa mielummin Matiksi. Sehän on vain ilmoitusasia. Aina voi vaihtaa takaisin Maijaksi jos kyllästyttää
Kehottaisin käyttämään termiä Nukkuhenkilö.
Se on sukupuolineutraali ilmaisu, jonka lapsi itse voi oman ilmoituksensa perusteella mieltää homoksi, heteroksi, transuksi, masturboijaksi jne.
Ehdottomasti sinun tulee mennä kyseiseen päiväkotiin, haukkua hoitajat ja huutaa suureen ääneen että Jumala tuhoaa teidät heti kun me Perussuomalaiset olemme vallassa.
Ei Jumalan tarvii sitä odottaa että me Persut päästään valtaan!
Mikään ei pakota punikkien hullutuksiin mukaan.
Minä tulen aina sanomaan palomiestä palomieheksi. Sille ei kommunistit voi mitään.
Mies on mies, nainen on nainen.
Eikös tuo ole ihan normaali ahaa elämys jos ei ole ikinä miettinyt asiaa? Kyllä se on tarinassa ollut miespuolinen ja voit sen mainita.
Lähinnä saan sinusta hämmentyneen kuvan jos tälläinen elämys lapsella on sinusta outo. Ja mitä luulet sukupuolineutraalisuuden olevan ihan lähtökohtaisesti?
Toivon mukaan lapsellesi opetetaan sukupuolineutraalisuutta, ettei siitä tule ahdasmielistä.
Ennen puhuttiin sankarillisesta Punakaartin naisosastosta, Puna-armeijan naispataljoonasta, CCCP:n ilmavoimien naislentäjistä, neuvostoliittolaisesta maailman ensimmäisestä naisesta avaruudessa Tereskovasta, naiskiintiöistä, naisten huonommasta palkasta kapitalistisissa maissa jne.
Liittyykö tämä sukupuolineutraalisuus jotenkin Neuvostoliiton sortumisen surutyöhön?
Käy sanoon tarhan täteille että meidän lapselle puhutaan nukkumatista. Jos urputtavat soita poliisi paikalle.
Varmastihan poliisit ryntäävät paikalle useiden partioiden voimin kuultuaan että joku random-kylähullupersu heitä sinne vaatii hakkaamaan päiväkodin työntekijöitä.
DDR:ssä oli vain miehiä ja naisia. Nuo muut kummajaiset keksittiin vasta EU:n myötä.
Matti kukkarossa eli isännän varallisuus noin 5 senttimetriä...
Todella ikävä juttu kun oli uutisissa että joku varastanut postista jotain 150 yli pakettia on arvioitava että jokaisen paken arvo oli noin 500EUR, ja lapsilta jäi joululahjat saamatta elleivät varkaat palauta miljoonia käteistä rahaa ja HETI.