Voivatko lapsetkin olla muunsukupuolisia?

YLE:n uutisissa uimataidottomia oli poikia niin ja niin paljon, tyttöjä sen verran ja muunsukupuolisia jonkun verran. Voivatko lapsetkin olla jo tietoisia omasta sukupuoli-identiteetistään? Mää kauhiast ihmettele.
681
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No ei voi. Kuka edes luetteloi lapset munsukupuoliseksi, eihän se kuulu millekään uimaopettajalle vai katsooko ne hukkuneiden lasten uimapuvun sisälle?

Äänestä
  • Uimapuvun sisälle katsominen ei jalosta mitään, sillä 6-vuotiaat ovat tasan kahta sukupuolta, tyttöjä ja poikia.

    Äänestä

Suvakkien hömpötyksiä

Äänestä

Kyllä ne voi. Kas kun sukupuolen valinta on nykyään jo alakoululaisellekin tarjolla. Setan sedän ta tädinnäköiset outoja puhuvat friikit käyvät kertomassa lapsille muunsukupuolisuuden ilosanomaa. Ihan kuin lähetyssaarnaajat kertomassa Jeesuksesta.

Niinpä Maija tai Matti voi joku päivä koulusta tultuaan kertoa vanhemmilleen, ettei olekaan enää Maija-tyttö tai Matti-poika, kun valitsivat jotain muuta n 40:stä tarjolla olevasta sukupuolesta.

Äänestä

Ei todellakaan ole ihme että nyky nuoriso kärsii mielenterveyden ongelmista! Enää ei saa olla reilusti poika tai sievästi tyttö! Se on jotenkin kiellettyä ja häpeällistä! Sitä vastoin on upeaa ja edistyksellistä kun ei ole kumpaakaan ja makaa kenenkanssa tahansa sekä marssii sateenkaari marsseissa. Olisiko jo aika hieman ruveta suitsimaan tätä typeryyttä? Ihan on pelle meininki lähtenyt lapasesta.

Äänestä

Jos lapsihenkilö ilmoittaa olevansa muusukupuolinen, koska naapurin Kalle Katariinakin sanoo olevansa, niin lapsen universaalia oikeutta on Suomen perustuslain tulkinnan mukaan kunnioitettava.

Lasta täytyy kannustaa tähän hänen ilmoittamaan muusukupuolisuuteensa, jotta lapsi voimaantuu ja pystyy vapaasti kohtaamaan itsensä seksiaalisena henkilönä eikä vain pelkkänä alistavien miesten seksiobjektina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

YLE:n uutisissa uimataidottomia oli poikia niin ja niin paljon, tyttöjä sen verran ja muunsukupuolisia jonkun verran. Voivatko lapsetkin olla jo tietoisia omasta sukupuoli-identiteetistään? Mää kauhiast ihmettele.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu