Minä tein itse perunalaatikkoa (ei imellettyä, hyi) ja hieman porkkanalaatikkoa. Niiden lisäksi paistoin 3Kg:n murekkeen herkkusienillä ja juustokuorrukkeella. Ei vain tänä vuonna huvittanut mikään kinkku.
Siellä nyt odottavat pakastimessa. Siinä olkoon hömpötykset. Pitäkää piparit ja torttunne. Kohteliaisuuden vuoksi voin syödä, jos käyn ennen vuoden vaihdetta jossain kylässä.
>simiti<
Siellä nyt odottavat pakastimessa. Siinä olkoon hömpötykset. Pitäkää piparit ja torttunne. Kohteliaisuuden vuoksi voin syödä, jos käyn ennen vuoden vaihdetta jossain kylässä.
>simiti<
Vastaukset 19
Vanhimmat
Perunalaatikko ilman imellytystä on vain perunamuusi. Ei yhtään jouluinen hyi
En koskaan jouluhössötä. Joulu tulee sellaisenaan hössöttämättäkin. 😛✨
Aamuyötä. Juon kaljaa ja ostin äsken kaksi konsolipeliä. Vielä on kaljaa, nam.
No en ole koskaan hösöttänyt minäkään enkä hössötä.Joka vuosi Joulu tulee kuitenkin.Kuin talvi kevät kesä syksy.Edes mennyt suhteeni ,hän siis kuoli syy edesmennyt.Olimme 22v.yhdessä eri osoitet.Hänkin asui yksin. Meidän ero jouluna kävi torpasta torppaan ja vihdoin tapanina tuli iltaa luokseni.Ensimäinen joulu kun oltiin suhtessa :Kysyi miksi sinulla ei joulua kodissasi?Joulun sapuskoja kaipasi ja herkkuja.Vastasin onko sinulla omassa kodissasi yksin asuvana Joulua/ joulun ruokia ymm?Sepä se!
En tee jouluruokia enkä laita kuusta tai jouluvaloja/-koristeita. Mutta kunnon juustolautasen teen itselleni ja syön toki runsaasti suklaata. Joulun aika on mulle kovan rasvan aikaa, kun muuten vuoden aikana mennään oliiviöljyllä ja rypsiöljyllä ruoanlaitossa ja syödään tuskin ollenkaan juustoa esim. Jouluna herkutellaan, mutta ei perinteisesti! 😁
Ostettiin kaverin kanssa Lidlin alelaarista paketti valmiskinkkua, pari laatikkoa ja rosolliboxi pakkaseen.
Aattona sit vaan vatkaan kermakastikkeen rosolliin ja vähän parannan laatikoiden koostumusta kermalla ja mausteilla.
Lahjtkin on hommattu, joten vielä viinat, namit ja sitten lähempänä meidän kestokuusi ja koristeet vintiltä.
Joten rento ote eikä hössötystä, en jaksa sitä.
Olen ehkä jonkin verran jouluhössöttänyt, en kuitenkaan vedä ihan överiksi. Paistoin jo toisen satsin pipareita. Se ensimmäinen hupeni nopeasti viikko sitten ahmattien suihin. :D
Olen laittanut jouluvaloja, koristellut ja paketoinut lahjoja. Samalla kuuntelen joulumusaa (joskus nautin instrumentaalisesta, ei lauletusta joulumusiikista). Mieli lepää samalla. Tuoksukynttilä (vanilja) lepattaa keittiön pöydällä luomassa tunnelmaa.
Meidän joulu kasataan pikkuhiljaa ja pienistä hetkistä. :)
Joskus on kiva tehdä joulukoristeita. Jouluruuat ei ole ikinä ollut just mun juttu.
Tänä vuonna tosin teen muuta näpräilyä ihan tarpeeksi eikä tule uusia koristeita.
Meille on kertynyt joulukoristeita niin paljon, ettei edes kaikkia tule laitettua. Samalla tuli vähän siivottua niitä laatikoita ja annoin kierrätykseen osan koristeista. Itsen en enää tee koristeita, joskus ennen olin innokkaampi askartelija. Nykyään käytän luovuuttani vain sisustamiseen, järjestelyyn ja koristeiden/ valojen asetteluun.
Sinä et siis ole hirveästi jouluhössöttänyt? Saatan olla eri mieltä.
>simiti<
Niitä vanhoja voi korjailla yhdistelemällä. Äkkiähän ne ryvettyy. Laatikollinen sieviä uusiokäytettyjä koristeita on hyvä lahja esim vanhainkotiin tms
Omasta mielestäni olen ottanut iisisti ja teen vaan vähän kerralla. Nuo edellä mainitsemani asiat eivät tapahdu kaikki yhdessä päivässä, vaan pieninä nykäyksinä, pitkin joulukuuta.
Toki voi korjailla ja luoda uutta, vain mielikuvitus on rajana. Meille on kuitenkin kertynyt niin paljon kaikkea, ettei ole järkevää säästää ihan kaikkia.
On mukavaa, jos ne koristeet siirtyvät sieltä kierrätyksestä uuteen kotiin, elämään uusia joulutraditioita.
Aloitan jouluaattona. Aion show-numerona kaataa kuusen muka vahingossa. Siitä riittää iloa kaikille!
En laita erikseen jouluruokia. Ostan ehkä jotain kanaa, sitten laitan perunamuussia tai uuniperunoita, uunijuureksia ja jotain salaattia. Tai kanan tilalla vaikka lohi, jos saa jostain edullisemmin. Kaksi pulloa tai tölkkiä olutta (tumma lager, stout tai porter laatuisia). Jotain hyvää leipää vielä pitää olla ja jotain hyvää päällystettä leivälle. Siinä kaikki.
Erikseen mulla ei ole joulusisustustakaan paitsi tekokuusi koristeltuna ja pienempi pöytämallinen ilman koristeita. Mulla on aika neutraali sisustus ja tehosteväreinä tällä hetkellä punainen ja vihreä, niin näyttää jouluiselta, vaikka ei ole joulutekstiilejä ja joulukoristeluja (ainoastaan koristeet kuusessa). En muutenkaan yleensä harrasta eri vuodenaikoihin liittyvää koristelua enkä vaihda kauheasti verhoja ja pöytäliinaa eri vuodenaikojen mukaan, enemmän sen mukaan mikä näyttää musta sillä hetkellä hyvältä. Toki kesällä voi olla hieman kevyempiä tekstiilejä tai ainakin osa ja talvella osa ehkä hieman paksumpia tarvittaessa. Punaista ja vihreää voi olla mulla sisustuksessa tehosteena muutenkin kuin jouluna, vaikka keskellä kesää.
Tuohan kuulostaa mahtavalta. Mutta sen valaistuksen voi jättää väliin. Tai sitten varastetun voii polttaa. Ainakin ikkunat kannattaa pitää auki.
>simiti<
Siis varastétun kuusen. Mutta kyllä tuo jo jouluhössötykseltä kuulostaa ja suoli24 ummessa sensuroi.
>simiti<
Juu voihan joulukuusen laittokin kuulostaa hössötykseltä.
Ihan Citymarketista joskus 7, 8 tai 9 vuotta sitten ostin mun tekokuusen ja pöytämallisen ostin Prismasta viime vuonna.
Neutraali sisustus siis väreiltään.