On henkistä väkivaltaa soitella 2 vkon välein yli 60 vuotiaalle te toimistosta ja painostaa töihin vaikka on sopimus oman työnantajan kanssa ollut jo monta vuotta! "tarvittaessa töihin" työsopimuksella.. Verenpaine sairaus pahenee, eikä saa nukuttua. Nyt painetaan alas yli 60 v.
Te toimisto!
Anonyymi-ap
37301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Noista TE-toimiston soitteluista pääsee helposti eroon kun ilmottaa sinne ettei ole käytettävissä ollenkaan, eikä halua työttömyyskorvausta siitä hetkestä eteenpäin.
Takaan, ettei soittele enää kertaakaan sen jälkeen.
Työttömyyskorvauksen ehtona ei voi olla se, että ottaa vastaan nimenomaan Lipposen kaasuputkihanketöitä vastaan ja suostuu koko loppuelämän olemaan valtion virastossa valtion virkamiehenä ja osallistumaan politiikkaan. Ja eikä vain politiikkaan vaan suostumaan maanpetokseen!
Työtöntä ei voi rankaista siitä, että noudattaa lakia eikä suostu tekemään maanpetosta isänmaahansa vastaan.
Joo, eipä enää soitellu... Hyvä
https://stm.fi/tyottomyysturva
Ei siellä mainita erikseen Lipposen kaasuputkihanketöitä, tai loppuelämän valtion virkamiestöitä, mutta kokoaika on haettava ja otettava vastaan jos sellaista tarjotaan.
Mutta tämä on kaikki vapaaehtoista, ei työttömiä rankaista mistään tässä maassa jos eivät halua täyttää ehtoja työmarkkinatuen saamiseksi esimerkiksi. Aina on vaihtoehto jättäytyä pois näistä ehdollisista järjestelmistä, muista se.
. Luuletko että ihmiset pääsee pelkällä 4 hakemisella, seuraavaksi on koulutus, työkokeilu, työharjoittelu,kuntouttava..
Höpö höpö hommaa, jo mene kiusaamisen puolelle. 60 useimmat tietää jo realiteetit tehneistä työviosikymmenistä.
Nekin on kaikki vapaaehtoisia joihin ei tarvitse osallistua, jos et ihan välttämättä halua jotain työmarkkinatukea tms...Puhelin kouraan vaan ja ilmoitusta työkkärille, että sinä et mitään työmarkkinatukea/päivärahaa halua!
Seuraava ongelma?
Ihminen haluaa työttömyyskorvausta, joku raha sentään kuuluu ihmisen saada. Hatunnosto heille jotka ovat vuosikymmenet uurastaneet. Ei ole ollut helppoa. Järjestelmä on tämä. Sosiaaliturvauudistuksen myötä sitten muuttuu.
Loinen ei ansaitse mitään. Pitää olla hyödyksi yhteiskunnalle.
siltikin ulkomaita myöten haalitaan kymmeniätuhansia lisää joka vuosi
on kymmeniä tuhansia ihmisiä ns "töissä" joille maksetaan tuhansia euroja/kk "palkkaa" verorahoista ja heistä ei ole yhtään mitään hyötyä yhteiskunnalle, eli ainoastaan kuluttavat verorahoja eivätkä tuota yhtään mitään ja sitä myöten eivät tuota senttiäkään verorahoja
No et ole ainoa....
Kyllä, on pakkokiusaamista, mutta ne pakotetaan soittamaan vaikka itsekin tietävät sen, ettei kukaan palkkaa enää yli 60 vuotiasta ja harva palkkaa edes yli 50 vuotiasta. Sanktiot tästä saa ne työttömät työnhakijat, ei työnantajat vaikka pitäisi olla päinvastoin.
20-35 vuotiaita naisia ei palkata, koska "jäävät kuitenkin äitiyslomalle", mutta tämä lienee saanut jo syrjintä-lain? Mutta ikärasismi rehottaa edelleen ja vielä se, että nämä "vanhat" tietää oikeutensa, eivätkä suostu tekemään orjatöitä, jos johonkin sattuis pääsemään, mutta lottovoittokin osuu paremmin kohdalle. Kusipäähallitus tietää tämän varsin hyvin, mutteivat usko, kun lappovat ensin kuormakaupalla miljardeja, mutta vain sen takia, että sieltä löytyy tukiaiset vaaleihinkin.
Pitäähän bonarit saada, joten orjatyöläiset hankitaan kehitysmaista.
Koko työttömyyskorvausjärjestelmä pitäisi lopettaa tehottomana ja tarpeettomana.
Ei tarvittis niin paljon velkaakaan ottaa joka vuosi, kun nämä turhat TE-tantat menisi muihin töihin.
Niimpä.. Työnantaja etsii työntekijät.... Lopetetaan koko korvauksien maksaminen. Ei sen vaikeampaa..
Amen!
Kyllä työtön töihin menee kun seuraavaksi rahaa tarvitsee, tai jotain esinettä minkä saa rahaa vastaan.
Säästyy valtion rahoja iso läjä kun ei tarvitse pyörittää tuommosia taikaseiniä.
Kyllä vanhempiakin palkataan jos on halua töihin, eikä vaadi kohtuutonta palkkaa. Tietysti pitää myös osata jotain.
Työnantajat voi itse etsiä.. Kun palkattiin tuhat jahtaajaa niin lopun arvaattekin.
TE-luuskat >>> 6 ft under.
Niinpä , jos säästöt riittää , ni voi sanoa Heippa! työkkärille . Harkitsen asiaa. Meillä on kyllä liian lapsia hallituksessa jotka määräilevät sieltä mitä sattuu. Pitäisi olla vanhempia ihmisiä.
Rahat sukanvarteen ja kaupunkiin.
Koko homma on vasta alussa ja ihmiset hermona... Mitähän tästäkin aiheutuu työmarkinoille... No ompahan psykiatreille töitä..
Painostaminen on sitä, ei juurikaan soittelu. Toki se kaltaisia töitä on mahdollista harrastaa kirjeitsekin. Jos posti kulkee.
Myy puhelin pois, ei tartte vastailla.
Suosittelen asiointia AINA kirjallisena. Todistetaakka on sinulla, joten jos puhelimessa tulee väärinymmärrys, niin milläs todistelet. Lipui ja lapui säilyttele ainakin se 5 vuotta.
No hakee sairauslomaa kun masentaa.
Hei anonyymi 00017.
TE virkailijan kanssa käyty puhelun sisältö tulee allekirjoitettavaksi omille sivuille ja se on joko hyväksyttävä tai vaatia asiaan muutosta viikon aikana joka eräpäivällä merkitty!
Tämä siksi ettei tule sitä väärin kuultua/ ymmärrettyä asiaa ja samalla puhelin keskustelu muuttuu hyväksytyksi omalla hyväksynnällä.
Puhelinkeskustelu ei ole sanasta sanaa muodossa, vaan pääosat jossa todetaan miten työnhakua jatketaan! Samassa lausunnossa voi tulla korottavia muutoksia esim. palkkatukeen joka mainitaan työtä hakiessa.
TE virkailijan tapaamisessa on sama käytäntö eli toimistolla ei allekirjoiteta mitään papereita mikä liittyy työnhakuun, ne tehdään omien sivujen kautta jossa koko arkisto edellisistä tapahtumista.
Velvoitetyö kaupunkiin, voidaanko siihen pakottaa yli 60v ..
Pakottaa voidaan vain jos itse haluat pakotettavaksi, eli täysin vapaaehtoista pakotetyötä tarjotaan.
SETA kutsuu kokenutta neitsyt miestä riveihinsä. Työtoimisto laittoi osoituksen. Tule Gay kommuunin täydelliseksi kunniajäseneksi.
On jos puhelu tulee langattomasti niin se on ilmatilan loukkaus.
Ja jos lankoja pitkin niin se on maahyökkäys?
Eikö laki ollut, että 4 työpaikka haetaan ja itse saa valita. Nyt se on, että työkkari valitsee ja muut jää hakematta. Näyttää vielä olevan liitto kaupungin kanssa ilmaistyöntekijöistä huonolla palkalla. Saan toisesta ammatista satoja euroja enemmän.
Alkaa pelottamaan tämä touhu.
Moni on polttanut päreet jo. Käsittämätön vanhusten ajojahti.. Paha valuvika.
"Vanhusten ajojahti"? Missä?
"Päreiden polttelua" Missä?
Missä näitä sanontoja keksitään ja miksi?
Kyllä. Lisäksi ei oe huomioitu, että työhaastetteluissa pitää käydä, te-infoissa ja opiskeluasioita selvittää. Kela-asiat. Ihan kun olis töissä. Ilman palkkaa!!