20 vuoden petos

Anonyymi-ap

Olen mies ja liittoa takana parikymmentä vuotta. Otin eron, myönsin olevani suhteessa toiseen. Vaimo sai raivarin, alkoi syytellä, itkeä ja huutaa, vaatia pariterapiaa. Itsehän olon sitä ehdottanut jo 10 vuotta sitten, kun suhde karahti kylmäksi. Suhteen alussa vaimolla oli edellinen suhde vielä kesken. Sain asian toki tietää vasta kun olimme olleet yhdessä jo vuosia. Alusta asti vaimo määräsi millon muutetaan yhteen, lapsia piti saada ja naimisiin piti mennä. Jos yritin sopertaa väliin jotain omia mielipiteitäni alkoi sättiminen etten saa mitään aikaiseksi. Lapsien jälkeen alistuin perheenisän kohtalooni. Lapset olivat minulle kaikki kaikessa. Vaimo harrasti omiaan ja jäikin kiinni sivusuteesta, minä reissasin ja harrastin lasten kanssa. Vaimoa yhteinen tekeminen kiinnostanut aina oli tekosyyt valmiina. Olen rempannut taloa, rakentanut huvilan, vienyt lomille, ostanut kotiin tasasin väliajoin vaimon mielen mukaiset tavarat ja huonekalut. Hän on opiskellut. Hoitanut koliikkivauvojen yösyötöt, vaikka kävin töissä, koska vaimo oli niin väsynyt lapsia hoitamaan. Tämän lisäksi kuulin kuinka huono mies olen ja pilannut vaimoni elämän. Pyysin josko lähdemme pariterapiaan noin 10avioliittovuoden jälkeen. Vaimoa ei kiinnostanut. Alkoi pikkuhiljaa elää omaa elämääni ja tuksin vaimon käryäminen sivusuteesta oli ainoa laatuaan. Naisia minulla oli ja hain rakkautta ja hellyttä, hyväksyntää ja läheisyyttä. Tätä kesti noin 10 vuotta. Suhteemme oli täysin kylmä kun helpotukseksi itselleni kerroin että lähden suhteesta. Minä olin tietysti paha ja syyllinen kaikkeen. Vaimo syytön ja uhri. Sukujen silmin minä olen paha ja syyllinen, koskaan en tehnyt selväksi vaimoni sivusuhteita heille. Tässä tapauksessa kakkossuhteeni nainen ei ole syyllinen avioliittoni kariutumiseen millään tavoin. Asiat eivät koskaan ole mustavalkoisia. Liittoon tarvitaan aina kaksi. Olen onnekas että kykenin käymään ajatusprosessin läpi ja lähteä tällaisesta kylmästä suhteessa missä minä olin vain lompakko ja kulissi.

5

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tsemppiä sinulle🤗 ja kaikkea ihanuutta tulevaan vapaaseen elämään 😃

    • Anonyymi

      Melkein sama tarina täällä. Lastensaannin jälkeen naisen pitää vapautua... ja antautua vieraalle.. Ensin halutaan olla niin äitiä, että hoidetaan kotona lapsia väsymykseen asti ja apu ei kelpaa. Oma mies on sitten pask*. Petetään ja huomataan, että oma mies on sittenkin se oikea. Pask* homma vaan, että mies ehtii tunnekylmyyden jaksossa löytää itselle sen uuden. Naiset tuntuvat itse pilaavan nämä parisuhteet nykyään. Aina tämä sama tarina.

      • Anonyymi

        Ap kommentoi. Minä sain kuulla jatkuvasti olevani tunnekylmä ja en ymmärrä häntä ja hänen tarpeitaan ja valituksen aiheita. Niitä samoja teemoja ,joihin ehdotin häntä hakeutumaan terapiaan niitä työstämään,mutta ei. Eihän toinen ihminen voi ketään parantaa, vaan omii ongelmiin voi hakea apua ja puolisona mielestäni kuuntelin ja olin sättimisen kohteena. Kenet voi aina haukkua. Täällä valitetaan että se paha toinen nainen vei väkisin mieheni hyvästä suhteesta. Miestä ei viedä, jos kaikki on suhteessa hyvin. Saan naiseltani nimenomaan henkistä hyväksyntää ja olen oppinut ettei kaikkien kanssa tarvitse suorittaa ja pingottaa 24/7. Lapsemme ovat jo aikuisia edellisestä suhteesta ja pärjäävät jo omillaan.


    • Anonyymi

      Miehenä panen kyllä muita mielummin kuin omaa akkaa , eläkööt haavemaailmassaan mun puolesta , Sitten jos käry käy niin se on senajan ongelma , turha elämäänsä on viettää jonkun toisen mielen mukaan , aika kun hujahtaa hetkessä ja sitten onkin jo vanhus.

    • Anonyymi

      Meillä kumpikin juoksi vieraissa.
      . Mä kursseilla ja vaimo hierojille ja pomoaa plus muita kamuja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      122
      3054
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1425
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1299
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1027
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      134
      1018
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      957
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      757
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      743
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      713
    Aihe