..jouluaterialle mutta ongelmanani on se etten syö lihaa, seitania, kalaa, rosollia, pipareita, torttuja, perunalaatikkoa, lanttulaatikkoa enkä porkkanalaatikkoa. Yök.
En voi sanoa että glögi, 1 suklaakonvehti ja maksalaatikko käy.
Mitä muuta voin tehdä kuin kieltäytyä?
-Nainen
En voi sanoa että glögi, 1 suklaakonvehti ja maksalaatikko käy.
Mitä muuta voin tehdä kuin kieltäytyä?
-Nainen
Vastaukset 28
Vanhimmat
Vie tuliaisina jotain semmoisia joita syöt ja otat sitten niitä.
-harmiseikirj-
Näin juuri - vie jotain tuliaista pöytään!
Herttileijaa, mitä sä sitten ylipäänsä syöt?
Mustapapupihvit hyviä :).
Mustapapupihvejä, maksalaatikkoa ja glögiä? Konvehti jälkkäriksi?
Mustapapupihvit syön coleslaw salaatin kanssa. Ongelma siis etten nyt satu pitämään jouluruoista enkä niitä ikinä itselleni myöskään osta. Viime jouluna taisin vedellä kasvisnakkeja ja perusalaattia. :D
Niin niin, se koskee siis nimenomaan ns. perinteisiä jouluruokia. Ja ilmeisesti olet vegaaninen myös, mutta ei siitä sen enempiä.
Pakkohan sun on sitten joko ohjeistaa etukäteen "erikoisruokavaliostasi" tai tehdä sopivia syötäviä mukaan ja antaa ne etukäteen illan isännille tarjoiltaviksi. Nykyään ihmiset pääosin suhtautuvat aika ymmärtävästi erikoisempiinkiin ruokatoiveisiin.
Jätä menemättä, ei se ole mikään määräys, vaan pyyntö.
Ei pyyntöjä tarvitse totella, eikä ilmoitella, ettei tule.
Ok, syöt siis punajuurilaatikkoa, riisipuuroa ja juustoja. 👍
Mitä hemmettiä? Punajuurilaatikkoa? Minulle uusi asia, mutta täytyypä kokeilla.
Tänä vuonna en syö kinkkua. Teinkin jo isosti sienimureketta.
Tiesittekö, että sienet ovat maailmanlaajuisessa yhteydessä toisiinsa ja puihin.
>simiti<
Totta. Tarjoisikohan illallisella puuroa :)
En mäkään oo kuullu punajuurilaatikosta. Jos tarkottaa rosollia missä silliä. Ehdottomasti en syö rosollia.
Mene mukaan, ja vie menessäsi jotain pientä syötävää, sellaista, jota voit syödä. Sitten otat ihan pikkuriikkisen jotain noista mitä luettelit, mikä on mielestäsi vähiten yök.
Mutta kun oisin ainoa vieras niin varmasti huomaa jos mikään ei kelpaa !
Ainoa vieras? Etkö voi sanoa, ettet pidä jouluruuasta, vai olisiko liian hurjaa?
Ei olla koskaan tavattu niin ois aika hurjaa sanoa etten syö mitään jouluruokia mitä tarjoat ja olisin ainoa vieras!
Menisin jouluaterialle ja tilaisin pizzan.
En ole ikinä ymmärtänyt sitä jouluruoka tai muu vastaava perinnettä. Jos ei maistu, ei tarvi tehdä eikä syödä sitä. Voi väsätä ja syödä jotain muuta. Tai tilata pizzan. Joulu ei siitä miksikään muutu.
No kieltäydy.
No jäljelle ei jää enää kuin riisikeksit ja näkkileipä syötäviksi joten eikun varaudut tekemään vain visuaalisen matkan oikean ruoan maailmaan :P
Liki päivittäin syön hapankorppua juustolla ja suolakurkuilla :)
Ortoreksiahan on sairaus.
Ei minulla mitään sairautta ole. Nytkin söin ison avokadoleivän ja tällä hetkellä leivosta. En vaan pidä jouluruoista, mielestäni niistä puuttuu cayenne-pippuri.
Ekstreme-ruokarajoitteiset ovat kokemukseni mukaan hankalia ja vaativia persoonia. Liian omaehtoisia mihinkään.
Noh noh, olen vain pilalle lellitty enkä ole koskaan syönyt epämieluisaa ruokaa. Kotona äiti ja isi opetti että kaikkea pitää maistaa kerran lusikallinen, toista kertaa ei tarvitse maistaa eikä syödä jollei tykännyt!!!!
Eli tunnustit, olet liian vaikea tähän yhteiskuntaan .
Kyllä. Olen nirso ja pilalle lellitty ja myönnän sen rehellisesti.
Juo u r e ss ja eat s ch iitt.
Kelpaako vai koivunoksan rä hä mä
jos ylipäänsä syö, niinoman päähän sen syö hetijo aluksi.