Onko uskovan hyvä mennä aseelliseen palvelukseen? Silloinhan voi käydä niinkin, että vihollisen joukossa on uskova veli, jonka ampuu. Muutenkin Raamattu kehottaa siunaamaan vihollistakin.
Ja missä menee raja, kuinka pitkälle on valmis menemään tappamisessa. Esim. jossain maissa voi joutua käyttämään jopa joukkotuhoaseita, jotka toskin on kiellettyjä kai. Mutta kuitenkin aika tuhovoimaisia leluja on käytössä laillisenakin.
Kai tämä on uskovillakin omantunnon kysymys, eikä kiveen hakattu oppikysmys.
Ja missä menee raja, kuinka pitkälle on valmis menemään tappamisessa. Esim. jossain maissa voi joutua käyttämään jopa joukkotuhoaseita, jotka toskin on kiellettyjä kai. Mutta kuitenkin aika tuhovoimaisia leluja on käytössä laillisenakin.
Kai tämä on uskovillakin omantunnon kysymys, eikä kiveen hakattu oppikysmys.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jää vain pois. Ei sovi tappaminen sinulle..
Onko se raamatun kanssa siis sopusoinnussa?
Raamatun mukaan esivallalla on oikeus kantaa miekkaa. Uskovainen saa olla poliisi tai sotilas. Nykyään Suomessa asepalveluksen voi suorittaa myös aseettomana. Suomi ei ole hyökkämässä mihinkään toiseen valtioon. Suomi puolustaa omaa rajaansa ja siihen Suomella on Raamatun mukaan täysi oikeus.
Onko esivalta maailmassa jonka Jumala on asettanut sinne oma Voima ja Kuniansa niin että maailma suojaa Uskovat !
Siis onko poliisit uskossa kun ovat esivalta joka tulee pampputtamaan hyökkäjä joka hyökkää sun kimppuun kun viet trakuja kadulle ja siinä joku riivattu alkaa potkia sinua kun ei tykkä sun toiminnasta ja trakujen levittämistä.
Hyvä aloitus rakas !! Juuri näin !!
Room.13:1- 8 Jokainen olkoon alamainen sille esivallalle, jonka vallan alla hän on. Sillä ei ole esivaltaa muutoin kuin Jumalalta; ne, jotka ovat, Jumalan asettamat. Sentähden, joka asettuu esivaltaa vastaan, se nousee Jumalan säätämystä vastaan; mutta jotka nousevat vastaan, tuottavat itsellensä tuomion. Sillä hallitusmiehet eivät ole niiden pelkona, jotka tekevät hyvää, vaan niiden, jotka tekevät pahaa. Jos siis tahdot olla esivaltaa pelkäämättä, niin te sitä, mikä hyvää on, ja sinä saat siitä kiitoksen; sillä se on Jumalan palvelija, sinulle hyväksi. Mutta jos pahaa teet, niin pelkää; sillä se ei miekkaa turhaan kanna, koska se on Jumalan palvelija, kostaja sen rankaisemiksi, joka pahaa tekee. Siksi tulee olla alamainen, ei ainoastaan rangaistuksen tähden, vaan myös omantunnon tähden. Sentähden te verojakin maksatte. Sillä he ovat Jumalan palvelusmiehiä, ahkeroiden virassansa juuri sitä varten. Antakaa kaikkille, mitä annettava on: kenelle vero, sille vero, kenelle tulli, sille tulli, kenelle pelko, sille pelko, kenelle kunnia, sille kunnia. Älkää olko kenellekään mitää velkaa, muuta kuin että toisianne rakastatte; sillä joka toistansa rakastaa, se on lain täyttänyt.
Room.13:9-10 Sillä nämä: Älä tee huorin, älä tapa, älä varasta, älä himoitse, ja mikä muu käsky tahansa, ne sisältyvät kaikki tähän sanaan: Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi. Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa. Sentähden on rakkaus lain täyttymys.
>>> Kai tämä on uskovillakin omantunnon kysymys, eikä kiveen hakattu oppikysmys.
Kyllä tämäkin ns. "omantunnon kysymys" muuttuu hyvin nopeasti konkreettisiksi teoiksi, kun vihollinen esim. raiskaa, kiduttaa ja lopulta tappaa silmien edessä oman vaimon, lapsen tai muun läheisen ihmisen. Tälläiset "omantunnon kysymykset" perustuvat väärään olettamukseen, että sota ei välttämättä kosketa itseään tai itselleen läheisiä ihmisiä. Historia ja todellisuus ovat kuitenkin osoittaneet, että kyllä koskettaa. Oman maan puolustaminen on kaikkien kansalaisten asia, yksikään ei voi jäädä sivuun.