Kutsu rippijuhlaan

Anonyymi-ap

Voiko Jehovan todistaja osallistua kaverinsa rippijuhlaan?

8

330

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entä voiko Jehovan todistaja osallistua lapsenlapsensa kastetilaisuuteen?

      • Anonyymi

        Kaste ja ripillepääsy voivat olla hankalia, koska todistajilla (järjestöllä) on niin eri käsitys siitä miten nämä asiat tulisi hoitaa. Maailmallisten sukulaisten häissä ja hautajaisissa ehkä voi helpommin käydä. Sielläkään ei välttämättä noudateta kaikkia tapoja, esim. nousta seisomaan kun muut nousevat. Uskollisuus omalle järjestölle ennen kaikkea.


      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        💋 ­N­­­y­m­f­o­­m­­a­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17673847g

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Kyllä, mutta ei voi mennä ehtoolliselle.
      Vaan täytyy olla omat juomat mukana.

    • Anonyymi

      Ei voi, kaikki on kielletty.

    • Voi toki. Mutta täytyy ilmoittaa hänelle paria päivää aikaisemmin, jotta kerkiää tankata muutaman hin-mitallisen hernevelliä pötsiin. Olisihan se noloa, jos ei siunaantuisi lainkaan Peräilmaa juhlan kunniaksi.

    • Anonyymi

      Kylläpä tuli taas hienoja vastauksia. Minun käsittääkseni jehovan todistajat eivät osallistu uskonnollisiin tilaisuuksiin, jos ne ovat muita kuin oman suuntauksen tilaisuuksia.

      • Anonyymi

        Todistajat kokevat muiden yhteisöjen juhlat vähintään kiusallisina, ehkä sopimattominakin. Noissa voi toisinaan tehdä kompromisseja, esim. ei tulla kirkkoon, mutta osallistutaan sen jälkeiseen juhlaan jossain muualla. Eiväthän kaikki vieraat välttämättä tule kirkkoon muutenkaan. Tai moskeijaan, tms.

        Todistajat eivät yleensä ole kovin läheisissä väleissä ns. maailmallisten sukulaistensa kanssa (koska heitä pidetään huonona seurana = eivät ole todistajia), siksi kutsujakaan ei tule pilvin pimein. Todistajat mielellään osallistuvat vain omiin tilaisuuksiinsa ja niistäkin pyritään tekemään värväystapahtumia paikalle osuneen ulkopuolisen kannalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5253
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5054
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      90
      4114
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3610
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3198
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2791
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2297
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1914
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      40
      1790
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1628
    Aihe