Sähköauton omistajan mietteitä

Tässä hyviä kokemuksia täyssähköauton omistajan kertomana.

https://youtu.be/VL40tNgoivI
10239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Aivan mahtavaa!

Äänestä
  • 😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

    💋 ­­­N­­y­m­f­­o­­­m­­a­­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17673906W

    🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    Äänestä

Tuo on meidän kaikkien ladattavilla akkusähköautoilla ajavien mielipide.

Äänestä

Fiksusti ja kiihkottomasti toteutettu dokumentti. Niin totta kuin vaan voi olla.

Äänestä

En ole sähköauton vastustaja, vaikka en sähköautoa tässä vaiheessa uskaltaisi ostaakaan.
Sen lisäksi, että sähkön hinnan kehitystä ja sähköauton jälleenmyyntiarvoa voi vain arvailla, isompi syy tulee hyvin esiin tuossa videopätkässä.

Ei asuta Katajanokalla, mutta kuitenkin paikassa, jossa ainoat latauspaikat ovat maksullisia latauspisteitä. Niitä on niin vähän, että käyttömahdollisuus jäisi täysin sattuman varaiseksi. Selkeämmin teoreettiseksi, suoraan sanoen mahdottomaksi.

Miten hoitaisin työmatkat paikkaan, jonne paikallisliikenteellä ei pääse? Pitäisikö muuttaa 30 km päähän kaupungin ulkopuolelle, vaikka vaimoni työpaikka (virka) on 500 m päässä nykyisestä asunnostamme?
Kertokaa ihmeessä.

Äänestä
  • Minusta selvää että noilla käyttötarpeilla ja reunaehdoilla sähköauto ei vaan ole ainakaan tällä hetkellä sun käyttöön soveltuva ratkaisu. Kuitenkin hyvä muistaa että parin vuoden päästä tilanne (latausmahdollisuudet) voi olla aivan eri.

    Äänestä

Olen aina ollut sitää mieltä, etteivät sähköautot oikein sovi kaupunkiin, varsinkaan Helsinkiin. Sähköautot sopivat paljon paremmin taajamiin ja maaseudulle, missä autolla on helppo järjestää oma parkkipaikkansa ja latauspisteensä. Auto on käytännössä aina täyteen ladattu liikkeelle lähteissään, eikä pikalaturia tarvita kuin pidemmällä matkalla tilapäisratkaisuna..

Äänestä
  • "Olen aina ollut sitää mieltä, etteivät sähköautot oikein sovi kaupunkiin, varsinkaan Helsinkiin. "

    Myin oman polttikseni noin kuukauden sen jälkeen kun muutin Stadin ytimeen. Katsokaa nyt itse tuota videota lumeen hautautuneista autoista ja pysäköinnin ongelmista. Keskustassa asuvalle kaikenlaisen auton omistaminen on enemmän ongelma kuin hyöty.
    Käyttövoimalla ei ole juurikaan merkitystä.
    Ja Skatta on yks persreikä liikkumisen suhteen muutenkin. Sitä ei pysty ratkaisemaan millään. Jos sinne päättää muuttaa niin pitää hyväksyä se että asuu pussissa jonne pääsee vain sillan yli ja sen jälkeenkin on vielä todella aikaa vievän matkan päässä suurinpiirtein kaikesta.

    Äänestä

Kerrankin asiallinen ja totuudenmukainen kommentointi.

Äänestä

Yllättävää että videon sähköautoilijan kiroilujen jälkeen lopussa oli mietteitä että ei kyllä haluaisi palata perus diesel/bensa auton pariin. Jotainhan se sähköauto kuitenkin antaa vastineeksi ärsyttävien tilanteiden jälkeen ja haluaa mielummin sellaisen omistaa.

Aina löytyy joku jolle jokin käyttövoima/automalli ei missään nimessä käy. Ihmisillä on niin paljon eri elämäntilanteita ja tarpeita että valitsee sitten autonsa sen mukaan. Toiselle sillä yksilön valinnalla on järkeä ja toiselle ei.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tässä hyviä kokemuksia täyssähköauton omistajan kertomana.

https://youtu.be/VL40tNgoivI

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu