Mikä olisi fiksuin tapa tummentaa asunto-osan lasit.
Epäilen että tummennusmaali lähtee helposti irti, naarmuuntuu.
Entäs liimattava kalvo vai staattinen kalvo.
Nuo lasithan kaartuu reunoistaa eli kalvon joutuu jättämään reunoiltaan vajaaksi, pelkästään lasin tasaiselle osalle jos laittaisi.
Kokemuksia?
Matkailuauto lasien tummennus?
10
456
Vastaukset
- Anonyymi
En kokeilisi maalia, saattaa pleksilasit "sulaa".
Liimattava = veden kanssa asennettava kalvo vaatii hieman harjoitusta, mutta ei se vaikea rasti ole.
Staattiset laitoin autotallin ikkunoihin, ne oli kyllä helpot.- Anonyymi
Ok ..autossani "rumat" vadelman? väriset lasit paitsi wcn lasi.
Sama juttu nuo teippaukset ulkopinnassa. Rumat. Konepellistä sain kesällä raavittua kynnet verillä tarrat pois, kaikkein suurimmat on ylhäällä, sivuilla takana. Keltainen ☀️ ja typerät tekstit. Keväällä kaavittava tarrat pois kun vaan keksisi millä ne parhaiten lähtisi.
Kuumailmapuhallin oli kesällä apuna mutta tarra ei kestä lämpöisenä vetää irti, katkeilee ja kylmänä ei lähde kuin pieninä paloina. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ok ..autossani "rumat" vadelman? väriset lasit paitsi wcn lasi.
Sama juttu nuo teippaukset ulkopinnassa. Rumat. Konepellistä sain kesällä raavittua kynnet verillä tarrat pois, kaikkein suurimmat on ylhäällä, sivuilla takana. Keltainen ☀️ ja typerät tekstit. Keväällä kaavittava tarrat pois kun vaan keksisi millä ne parhaiten lähtisi.
Kuumailmapuhallin oli kesällä apuna mutta tarra ei kestä lämpöisenä vetää irti, katkeilee ja kylmänä ei lähde kuin pieninä paloina.Kuumailmapuhaltimella pitäisi onnistua, ehkä lämmität liikaa? Hiustenkuivaajan lämpökin riittää. Painepesurillakin olen joskus pessyt pois teippauksia, kun ensin huolimattomuuttani sain vahingoitettua teippausta.
Yksi konsti vielä, jolla sain vaunun ikkunasta siihen 15 vuodeksi unohdetun ja harmaantuneen suojakalvon poistettua: Parasta mahdollista jesaria pätkä kerrallaan ylhäältä alas hierotaan kiinni kunnolla. Teipin päästä veto, niin lähti suojakalvokin mukaan.
- Anonyymi
Matkailuautossa ei voi tummentaa kun "asunto-osan" ikkunoita. Miksi niitä pitäisi tummentaa? Nehän on jo valmiiksi tummat yleensä.
- Anonyymi
No kun ei ole tummat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kun ei ole tummat.
Onko sulla tee se itse kärry?
- Anonyymi
Mitens olis vahvuuksilla olevat aurinkolasit, jos luonnon valo häiritsee?
- Anonyymi
Miksi pitäisi tummentaa? Vedä verhot eteen jos et halua näkyä ulos. Päiväaikaan riittää ns. valoverhot jotta ulkoa ei näe sisään, mutta itse näkee ulos.
- Anonyymi
En halua vetää verhoja..haluan ettei aivan selvästi näe sisään, vaimo poisti valoverhot, ne on kuin mustal...vankkurin verhot😁..kuulemma.
Tummat sivulasit antaa autolle myös ulkoa päin näköä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952737Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82962608Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy412334Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591414Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171102Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään471080- 57782
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j10771- 19699
- 55682