Matkailuauto lasien tummennus?

Anonyymi-ap

Mikä olisi fiksuin tapa tummentaa asunto-osan lasit.
Epäilen että tummennusmaali lähtee helposti irti, naarmuuntuu.
Entäs liimattava kalvo vai staattinen kalvo.
Nuo lasithan kaartuu reunoistaa eli kalvon joutuu jättämään reunoiltaan vajaaksi, pelkästään lasin tasaiselle osalle jos laittaisi.
Kokemuksia?

10

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En kokeilisi maalia, saattaa pleksilasit "sulaa".
      Liimattava = veden kanssa asennettava kalvo vaatii hieman harjoitusta, mutta ei se vaikea rasti ole.
      Staattiset laitoin autotallin ikkunoihin, ne oli kyllä helpot.

      • Anonyymi

        Ok ..autossani "rumat" vadelman? väriset lasit paitsi wcn lasi.
        Sama juttu nuo teippaukset ulkopinnassa. Rumat. Konepellistä sain kesällä raavittua kynnet verillä tarrat pois, kaikkein suurimmat on ylhäällä, sivuilla takana. Keltainen ☀️ ja typerät tekstit. Keväällä kaavittava tarrat pois kun vaan keksisi millä ne parhaiten lähtisi.
        Kuumailmapuhallin oli kesällä apuna mutta tarra ei kestä lämpöisenä vetää irti, katkeilee ja kylmänä ei lähde kuin pieninä paloina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ok ..autossani "rumat" vadelman? väriset lasit paitsi wcn lasi.
        Sama juttu nuo teippaukset ulkopinnassa. Rumat. Konepellistä sain kesällä raavittua kynnet verillä tarrat pois, kaikkein suurimmat on ylhäällä, sivuilla takana. Keltainen ☀️ ja typerät tekstit. Keväällä kaavittava tarrat pois kun vaan keksisi millä ne parhaiten lähtisi.
        Kuumailmapuhallin oli kesällä apuna mutta tarra ei kestä lämpöisenä vetää irti, katkeilee ja kylmänä ei lähde kuin pieninä paloina.

        Kuumailmapuhaltimella pitäisi onnistua, ehkä lämmität liikaa? Hiustenkuivaajan lämpökin riittää. Painepesurillakin olen joskus pessyt pois teippauksia, kun ensin huolimattomuuttani sain vahingoitettua teippausta.
        Yksi konsti vielä, jolla sain vaunun ikkunasta siihen 15 vuodeksi unohdetun ja harmaantuneen suojakalvon poistettua: Parasta mahdollista jesaria pätkä kerrallaan ylhäältä alas hierotaan kiinni kunnolla. Teipin päästä veto, niin lähti suojakalvokin mukaan.


    • Anonyymi

      Matkailuautossa ei voi tummentaa kun "asunto-osan" ikkunoita. Miksi niitä pitäisi tummentaa? Nehän on jo valmiiksi tummat yleensä.

      • Anonyymi

        No kun ei ole tummat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No kun ei ole tummat.

        Onko sulla tee se itse kärry?


    • Anonyymi

      Mitens olis vahvuuksilla olevat aurinkolasit, jos luonnon valo häiritsee?

    • Anonyymi

      Miksi pitäisi tummentaa? Vedä verhot eteen jos et halua näkyä ulos. Päiväaikaan riittää ns. valoverhot jotta ulkoa ei näe sisään, mutta itse näkee ulos.

      • Anonyymi

        En halua vetää verhoja..haluan ettei aivan selvästi näe sisään, vaimo poisti valoverhot, ne on kuin mustal...vankkurin verhot😁..kuulemma.
        Tummat sivulasit antaa autolle myös ulkoa päin näköä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      222
      14826
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      20
      2196
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1873
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      137
      1242
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1230
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      25
      1118
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      892
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      77
      802
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      713
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      698
    Aihe