On etelänmatkaa, on kaupunkimatkaa, on isot omakotitalot, on kesämökit, on monta kallista autoa, on sähköautoa, on moottoripyörää, on vesiskootteria on kalliit harrasteet koko perheellä on vaikka mitä...
Mutta sitten pamahtaa sähkölasku ja koko elämä romahtaa...onneksi apuun kiirehtii Sanna Marin joka maksattaa sähkölaskut köyhiltä kerätyistä verorahoista ja uudesta valtion velasta.
Ja hupskeikkaa, yhdenkään leveästi elävän ei tarvinnut luopua yhtään mistään!!! Ei muuta ku Alpeille lasketteleen ja Thaimaan rantalomille!!! Rahaa on!!!
Mutta jos köyhällä ei ole varaa laskuihin, paikalle saapuu vouti joka vie tuhkatkin pesästä, lähettelee jättikorkoisia laskuja vuosikaudet eikä varmasti luovuta ennen kuin joka ikinen euro ja sentti on maksettu.
Onnea hyvätuloiset varakkaat, Maaliskuussa pamahtaa jättipotti ja äänestät tietysti Sanna Mariinin jatkoon, sillä tiedät että Sanna ajaa juuri sinun asiaasi :)
Ps. varakas ei osta edullista telkkaria, ei, varakas ostaa kalleimman mitä löytyy ja isoimman mikä taloon mahtuu. Mutta sähkölaskut, niissä menee se raja, niitä varakas ei millään haluaisi maksaa, mitä pienempi lasku sen parempi, vielä parempi jos joku muu maksaa juuri sen sähkölaskun, mutta kalliit turhake -ostokset rikas tietty maksaa itse koska hänellä on sitä pätäkkää!!!
Mutta sitten pamahtaa sähkölasku ja koko elämä romahtaa...onneksi apuun kiirehtii Sanna Marin joka maksattaa sähkölaskut köyhiltä kerätyistä verorahoista ja uudesta valtion velasta.
Ja hupskeikkaa, yhdenkään leveästi elävän ei tarvinnut luopua yhtään mistään!!! Ei muuta ku Alpeille lasketteleen ja Thaimaan rantalomille!!! Rahaa on!!!
Mutta jos köyhällä ei ole varaa laskuihin, paikalle saapuu vouti joka vie tuhkatkin pesästä, lähettelee jättikorkoisia laskuja vuosikaudet eikä varmasti luovuta ennen kuin joka ikinen euro ja sentti on maksettu.
Onnea hyvätuloiset varakkaat, Maaliskuussa pamahtaa jättipotti ja äänestät tietysti Sanna Mariinin jatkoon, sillä tiedät että Sanna ajaa juuri sinun asiaasi :)
Ps. varakas ei osta edullista telkkaria, ei, varakas ostaa kalleimman mitä löytyy ja isoimman mikä taloon mahtuu. Mutta sähkölaskut, niissä menee se raja, niitä varakas ei millään haluaisi maksaa, mitä pienempi lasku sen parempi, vielä parempi jos joku muu maksaa juuri sen sähkölaskun, mutta kalliit turhake -ostokset rikas tietty maksaa itse koska hänellä on sitä pätäkkää!!!
Vastaukset 53
Vanhimmat
Eikö olekin kylmä totuus karmeaa luettavaa?
Mut tommosia te olette.
Osaako edes lukea? Et kertonut sitä vastaukessasi turhassa
Se on hienoa että on näitä isotuloisia jotka tämän hyvinvointivaltion toiminnan kustantaa maksamalla todella paljon veroja.
Näillä heidän maksamilla veroilla sitten voidaan tehdä tulonsiirtoja joilla tuetaan niitä joilla on pienemmät tulot ja kustennataan paljon kaikenlaista hyvää jota kaikki voivat tasapuolisesti käyttää.
Lisäksi, kuten aloittaja kirjoitti:
.... kesämökit, on monta kallista autoa, on sähköautoa, on moottoripyörää, on vesiskootteria on kalliit harrasteet ...
Noilla kulutuksilla sitten työllistetään monia ihmisiä ja yrittäjiä sekä yrityksiä. Toivottavasti ennenkaikkea suomalaisia.
Eli: Miksi olette kateellisia jos nyt tuolla esimerkin hyvätuloisella on yllättäen tiukka paikka ja hän tarvitsee yhteiskunnan tukea?
Eipä nuo veroja paljon maksele, kulutuskin hankittu ulkomailta. Kuinka tyhmänä pidät itseäsi, no lue kirjoituksesi ja opiskele sen päälle pari vuotta niin ymmärrät.
Milloin vihervassua olisi köyhien huolet kiinnostaneet?
Oliko sinulla mitään järjellistä sanottavaa keskusteluun liittyen, persu?
Kerrotko mistä sinun palkkasi tulee, persu?
Jos palkkasi maksajalta loppuu tulot, niin miten sinulle käy? Taio jos olet yrittäjäpersu, niin jos asiakkailtasi loppuu rahat, niin mistä saat laskutettavaa?
Tarkoitatko "kirjoittaa" vai kuuletko "sanomisia" useinkin sekä mikä oman viestisi sanoma oli kun "sanomisia" kuulet ko useinkin? Ääniä päissäsi bilemestarimme!
Eli sinulla persu ei ole mitään sanottavaa tähän asiaan?
Niin arvelinkin.
Eli, olisiko kivaa jos tuokin esimerkin suurituloinen menisi henkilökohtaiseen konkurssiin nyt yllättävien sähkölaskujen takia ja alkaisi yhteiskunnan elätiksi?
Pitäisi päästä pikkuhiljaa eroon tuosta myrkyttävästä kateudesta ja iloita jos jollakulla menee hyvin ja hän pystyy tuloillaan maksamaan veroja ja lisäksi kuluttamisellaan työllistämään osaltaan suomalaisia.
Käytät tunnetermejä vaikka puhutaan asiasta. Joko olet nainen tai tyhmä mies.
Uskokaa jo hyvällä vain persuja äänestämällä voitte enää vaikuttaa?🤷🤷🤷
Pesuja äänestäneet tuntee siitä että heille tyypillistä on myrkyttävä kateus. Sellainen joka sokaisee näkemästä kokonaisuuksia ja sitä miten asiat vaikuttaa toisiinsa.
Vanhan sanonnan mukaan, persu on valmis maksamaan sata euroa siitä että naapurilta jää saamatta viisikymmentä euroa.
Oliko sinulla mitään järjellistä sanottavaa keskusteluun liittyen, persu?
Mitä on " myrkyttävä kateus." Tiedän, että unohdit selventää ITSELLESI TUTUN TERMIN.
Vanhan sanonnan mukaan, voisitko selventään omat sanontasi
ellet ole se redardi?
Lol, hyvä pointti tuo redardi
Äänestä
Se on sitä, että on kateellinen sillä tavalla että se kateus haittaa myös omaa menestymistä ja onnellisuutta.
Se voin olla kiusantekoa tai vaikkapa omissa kateellisissa ajatuksissa rypemistä niin että se huokuu ihmisestä ulospäin antaen vastenmielisen kuvan ko. henkilöstä, niin että muut ei halua kyseisenlaisen ihmisen kanssa olla tekemisissä.
Olet ihan omassa pikku päässäsi keksinyt tuon ” vanhan sanononna” juuri äsken. Voiko kokoomustrolli enää yksinkertaisempi olla?
En pienituloisena tai työttömänä kyllä Persuja äänestäisi. Suosittelenn tutustumaan minkälaisia leikkauksia Persut tekivät edellisellä kerralla hallituksessa ollessaan ja nythän Kokoomuksesta on tulossa pääministeripuolue, joten kyyti tulee olemaan kylmää.
SInun pointtisi tähän keskusteluun ei ole muuta kuin tuo kateuden jankkaaminen. Ehkä se tunne on sinulle hyvinkin keskeinen en muuten ymmärrä. Asiasta et osaa keskustella joten mene pois.
Itse olen suurituloinen, saan palkkani ulkomaiselta yritykseltä ja se raha virtaa ulkomailta Suomeen. Samoin palkasta maksettavat verot ja veronluonteiset maksut sekä eläkkeet.
Käsi pystyyn kenen mielestä se on väärin?
Olen ongelmissa nyt sähkölaskujen kanssa, koska perheemme kokonaistulotaso ja menot on kohtalaisessa tasapainossa suhteessa palkkaan, eli kädestä suuhun eletään. Lainat on saatu makseltua ja parille muullekin yrittäjälle menee kuukausittain aika paljon rahaa lähinnä perheen harrastuksista johtuen. Ne maksut voin voi lopettaa - ja se on sitten heidän ongelma, mutta sekään ei käy yht'äkkiä. Sähkölaskut kyllä pitää maksaa yht'äkkiä.
Eikö teillä todellakaan ole mitään realisoitavaa omaisuutta josta voisi muutaman tonnin saada sähkölaskuihin.
Ei silleen että sillä maksettaisiin nyt sähkölasku.
Tai siis voisin ilmoittaa noille muutamalle yrittäjälle, että sorry - nyt loppuu harrastukset, laita lappu luukulle jos et saa muita harrastajia tilalle. Se on nyt sinun ongelma - yrittäjä.
Auton voi esimerkiksi vaihtaa halvempaan ja siitä yli jääneellä rahalla voi maksaa sähkölaskujakin.
Mitäs jos autoa tarvii työajoon ja se on jo verrattain halpa?
Tai jos työssä on pakko käyttää työpaikan autoa josta maksaa jo nyt kovaa veroa, kuten kaverini maksaa (verotusarvo lähes 1000€/kk). Kolmen vuoden leasingsopimus firmalla ja sitä ei voi irtisanoa.
Ei tarvitse luopua sähköautosta. Tukea tulossa lataamiseen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17539262/marin-on-pyytanyt-anteeksi
SDP pyytää anteeksi kaikilta
Olet varmasti kuullut, kuinka ensi vaalikaudella kaikki laitetaan kuntoon, kun joku kartellipuolue vaan saa tukesi ja voittaa vaalit.
Erikoiseksi asian tekee se, että samat puolueet ovat olleet vallassa vuosikymmeniä, joten mikä heitä olisi estänyt laittamasta asioita kuntoon tuolloin?
Vanhustenhuolto ja koulut laitetaan aina kuntoon ennen vaaleja, tosin aina ennen seuraavia vaaleja ne odottavat edelleen kuntoon laittamista.
Tämä sirkus toistuu aina noin neljän vuoden välein
Suomi velkaantuu ripeään tahtiin, sillä emme yksinkertaisesti tule toimeen sillä, minkä tienaamme.
Velka on aina seuraavan hallituksen ongelma. Haittamaahanmuuton aiheuttamat kustannukset kasvavat vuosi vuodelta ja erilaiset vippaskonstit ja kikat paisuttavat menoja.
Putlerin sota paljasti hyvinvointiyhteiskuntien järkyttävän riippuvuuden fossiilienergiasta.
Korsnäsiin tulevan merituulivoimalan sähkö maksaa noin 5 senttiä/kWh. Tätä tarvitaan ja paljon.
Niillä hyvätuloisilla tuppaa olemaan velkaa enemmän kuin omaisuutta, joten ei siihen talouden romahtamiseen välttämättä ihmeitä tarvita.
Näin se usein menee. Tuo on ihan luonnollista nykymaailmassa, sama juttu pienituloisilla.
Hyvätuloiset tekevät yleensä tuottavaa työtä ja maksavat paljon veroja. Suomessa on liian vähän hyvätuloisia.
Ongelmaa ratkaistaan taas väärästä päästä. Sähkön hinnan "räplääminen" ei auta. Tarvitaan lisää sähköä, vääntöä generaattoriin, oikeasti.
Sitähän koko aika ollaan yrittämässä, tuo tukihan on vain väliaikainen ratkaisu.
Luulin että olen heittämällä paras palstan kirjoittajat. Sitten luin tämän,olet parempi. Osasit kiteyttää niin hyvin!!
Näin tuntuu olevan kuten aloituksessa on kirjoitettu, pienituloiset saa pärjätä omillaan, asumistukeakaan ei monet saa
Näin juuri noin on,!
NIIN MUTTA ONHAN SANNA MARIN LUVANNUT MAKSAA KAIKKIEN SÄHKÖLASKUT.....HA.....HAAAAA..... LÖYSI RAHAT. ANTTI RINNE EI LÖYTÄNYT RAHOJA VAPPUSATASEEN.....perseaukiiset eivät menesty
Kyllä Suomessa tietyllä tuloluokalla olet ns väliinputoaja. Kuitenkin monella se 80 euroa on helvetin iso raha joka voi murtaa koko kiikkerän talouden. Ilmeisesti nämä hallituksen idiootit luulee että tietyn tulorajan ihmiset käyvät kiikuttamassa sen sähkölaskun sossuun. Eivät käy, yhtäkään tulonsiirtoa ei ole valtiolta tähän talouteen tullut. Moni elää pätkätöillä kädestä suuhun ja saa näköjään kuulla sitä v ttuilua joka rekrytoijalta ja nyt hallituskin näyttää per se ttään.
Näin juuri. Jollekin 80€/kk sähkölasku on rajalla joka katkaiseen kamelin selän, jollekin sen on 800€/kk sähkölasku joka katkaisee kamelin selän.
Prosentuaalinen tuki auttaa molempia samassa suhteessa.
Tottakai on niitäkin jotka eivät tukea tarvitsisi, mutta se ei ole syy jättää tukematta niitä jotka sitä oikeasti tarvitsee. Palkkatasosta riippumatta.
Tässä energiakriisissä on samoja piirteitä kuin että joku keksi tuoda kaikki ongelmat eurooppaan kun aikaisemmin mentiin kehitysavuilla. Nyt tehdään molempia ja on ihan löydettävissä kumpi tulee kalliimmaksi. Eliitti on herännyt puollustamaan omiaan ja kahmivat kaiken mitä irti saavat. Sähköä on myytävä muualle kun ei olla enää omistajana mikä oli käsittämätön teko ja omaa kansaa joudutaan uhkailemaan sähkön riittämättömyydestä.
Juurikin näin
Voi vääntää huvilalle taas täyden 20 astetta ylläpitolämmöksi kun valtio maksaa.
Itse nostin sijoitusasunnon lämpötilaa, vuokralaiset ovat hieman valittaneet mutta nyt on mukavan lämmintä. Tapaninpäivänä voi laskea takaisin 15 asteeseen.
Tyypillinen hyväosainen jota me köyhät kompensoidaan
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009286743.html
Portugalissa eläkepäiviä viettävä Virtanen lentää 20–30 kertaa vuodessa. Hänen lapsensa asuvat Saksassa, Englannissa ja Ruotsissa. Isä vierailee heidän luonaan säännöllisesti.
MITÄ PERKELETTÄ SEN SITTEN SANNA MARININ PITI MENNÄ MAKSAMAAN NIIDEN YLELLISYYS SÄHKÖ LASKUT VERORAHOISTA, VAI MAKSOIKO VELKARAHALLA NEKIN.
Joku suomalainen sa just joulun alla ison euro-jackpotin rahaa! Nyt minä hermostun. Kuinka jollakin on oikeuslottoilla ja rikastua? Me köyhät senkin maksamme tietämättämme. Nyt minulta menee mopo ja saha kaniin, kun en voi tehdä mitään.
Äänestäkää sellaisia, jotka poistaa verot ja jakaa rahat tasaisesti kaikille.
Hyvätuloisten korttitalon ei haluttu antaa romahtaa että hyvätuloiset voivat maksaa jatkossakin veroja joilla hyvinvointiyhteiskuntaa rahoittaan ja pienempituloisten elämää tuetaan.
Tämmöisiä Lintilän ja Soininvaaran tapaisia, kun hyysäätte jatkossakin, saatte kulkea tuohivirsuissa kynttilän valossa.
Aloittaja kirjoitti täyttä asiaa, tämä velanoton Euroopan ennätystä yrittävä naisvetoinen hallituskoalitio todellakin subventoi myös kaikkien varakkaiden sähkönkulutusta ja ylimääräiset lapsilisätkin vielä.
Tuhlaus on nyt huipussaan ja oikeudenmukaisuuttahan tämä hallitus virkakoneistoineen ei harrasta ollenkaan , vallankin kun tilaisuus ostaa kannatusta yhteisillä varoilla.
Ylimitoitetun erityisavustajien ja virkahenkilöiden joukon olisi luullut kykenevän määrittämään ketkä oikeasti noita tukia tarvitsevat, mutta tässäkin kävi kuten koronatukien kanssa, ei mitään kontrollia ja tarveharkintaa.
kerkeekö noi rikkaat ees nukkua yhtään kun on noin paljo kaikkea.