Mitäs persut nyt, kun väititte Sannan kurjistavan turvealaa?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0b897125-d7bc-45b0-be34-5040a25e7ab6
Muistutettakoon, että se oli Sipilän persuhallitus, joka laittoi turpeen päästökaupan piiriin.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0b897125-d7bc-45b0-be34-5040a25e7ab6
Muistutettakoon, että se oli Sipilän persuhallitus, joka laittoi turpeen päästökaupan piiriin.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Uskomatonta touhua! Suomi ajetaan syvään lamaan!
Suomi ajettiin lamaan ja yli 100 miljaardin velkoihin jo nousukautena edelliset hallitukset sen teki- kokoomus-hallitukset esim sipilä-persut-
tämä Marin-sosdem-hallitus kuuntelee kansaa ja on toiminut hyvin- paitsi ulkopolitiikka on nato-touhua mutta sekin olisi samaa muillakin puolueilla.
TOTTA.
Typeryyden huippu; paljonko on mennyt turvekoneiden romutuspalkkioihin ????
Tapasin tuossa syksyllä yhden lopettaneen turvekone-urakoitsijan, tämä sanoi kyllä ettei hänen tarvitse tehdä rahantakia enää töitä loppuelämässään, lopettamispalkkio oli senverta kohtuullinen. Mies on reilu viiskymppien ei varmaa kauen kysyttyä työvoimana savossakaan, koulutusta ei oikein mihinkään toki ikänsä koneiden kanssa työtä tehnyt. Sanoi suoraan jotta lottovoitto tavallaan mutta harmittele kun vapaa-aikaa on liikaa. Tietysti hyvä että valtio korvaa nykyään jos vie elinkeinoinon, itselle kävi samoin 90 luvulla ilman korvausta olinkin velkaa valtiolle lopulta, aluksi vain pankille .
"Turvetuotantokalustostaan luopuville yrittäjille on varattu valtion talousarviossa yhteensä 29 110 000 euron suuruinen siirtomääräraha, romutustuki."
https://www.yrittajat.fi/uutiset/loppuuko-turvekoneiden-romutuspalkkio-kesken-varatusta-29-miljoonasta-eurosta-jaljella-vajaa-seitseman-miljoonaa/
Tuo kun ynnätään, niin miltei 0,5 miljardia euroa on saanut turveala ilmaista rahaa veronmaksajilta.
Varmaan harmittaa niitä turvekaluston omistajia, joille ei romutusrahaa riittänyt.
Vai työpaikkoja luovat taitaa suurin osa lähteä etelän lämpöön ja nauravat matkalla pankkiin.
Kukapa ei etelän lämpöön haluaisi. Vaikea keksiä yhtään syytä, miksi jäisi Suomeen, jos finanssipuoli on kunnossa parempaa elämää varten.
Jos ja kun Suomi maksoi EU:lle lähes 3 miljardia euroa ja saa nyt omia rahojaan takaisin edes 15 % niin eipä ole kehumista. <Kun kaiken lisäksi turvetuottajat eivät olisi halunneet mitään romutuspalkkioita eikä nyt "sopeutusrahaa" kun olisi vain annettu toimia normaaliin tapaan . Näin toimien ei olisi mitään energiakriisiä eikä sähkön korkeita hintoja vaan Suomi olisi energiaomavarainen kun atomi- , vesi-. ja tuulivoiman lisänä olisi turve ja puuhake.
Jo 200.000 hehtaarin alalla olevan turpeen lämpöaro on n. 700 miljardia euroa eli se olisi ollut käytettävissä energiaomavarasuuteemme.
Tuo 3 miljardia on 2000 suomalaiselle jotka turvealalla ovat melkoinen potti.
Se on 1,5 miljoonaa euroa per turvehenkilö.
Vertailun vuoksi perustoimeentulo on 500 euroa kuukaudessa. Yhden turvehenkilön saamalla EU-korvauksella saisi siten maksettua 3000 kuukautta toimeentulotukea yhdelle suomalaiselle. Eli noin 250 vuoden ajan.
Jokin etelän Nato-maa on aina hyvä vaihtoehto.
"Tuki menee globalistiyritykselle"!!!
Ennen sanottiin että ei se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa.
Miksi sanottaisiin sitten sitä joka maksoi vaikkei pyydettykään?
Turha on turveyrittäjiä syyttää yhtään mistään.
He olivat panostaneet tehdäkseen töitä ja tulos oli joka vuosi säiden armoilla.
Mutta silti pärjäilivät.
Mutta kun valtio puuttuu elinkeinoon, huonot säät ovat murheista pienimpiä.
Koko homma on täysin älytöntä ja poukkoilevaa.
Kun on hanhilauma maan johdossa ei voi juuri parempaa odottaa.
hallitus ensitöikseen antoi 30miljoonaaettä turvetyö ajetaan alas.
vihreät tako ostakaa sähköauto -- sähkö hyppäs pilviin .
tulijoita -päiväkodit tautia pullollaan .
Vaikutusvaltaisia nuo meitin vihreät, kun sähkö on pompannut kaikkialla ja tulijoita on riittänyt muuallekin. Eivät ole sillä tavalla "minäminä"-tyylillä kaikkea itselleen haalineet kuten persut.
Mitä persut on saaneet aikaiseksi? Ei huomioida tässä niitä vuonna 2015 heidän kutsumiaan 35 000 partaIasta, eikä sukupuolineutraaleja liikennemerkkejä. Eli mitä?
Sanna on kusessa
Päästä taitaa jo valua.
Hänellä menee oikein hyvin. Koko maailma seuraa häntä.
Hyvä aloitus. Kiitos.
Suomen kansan selvä enemmistö kannattaa EU:n suunnittelemaan ympäristön ennallistamista.