Propral ja kurkkukipu kokemuksia

Anonyymi-ap

Millaisia sivuvikutuksia muilla ollut propral beetasalpaajista? Mulla on ollut nyt pitkään (n.2kk) jatkunut kurkkukipu ja silloin tällöin kuumeilua. Kurkku aina välillä pari pv terve mutta pääosin kokoajan kipeä. Lääkärissä ei ole löytynyt syytä.

Nyt tuli yllättäen mieleen että aloitin propralin 10mg käytön samoihin aikoihin kuin oireet alkoi. Käytän sitä tarvittaessa: melkein joka päivä yleensä yhden ja joskus kaksikin pilleriä päivässä tykytykseen ja korkeaan leposykkeeseen.

Lääkäri on ohjannut jo toiselle lääkärille ja selvittelyä jatketaan siellä ja aion kysyä, mutta seuraavaan käyntiin menee vielä.

Joten aattelin täällä kysyä onko muilla samanlaisia kokemuksia propralin kanssa? Oon kuitenkin ymmärtänyt että tästä ei pitäis oikeestaan mitään sivuvaikutuksia tulla? Mutta jos kuitenkin? Tai muita oireita?

1

193

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla aiheutti unettomuutta ja hapenottokyky ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2105
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1846
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1796
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1513
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      171
      1341
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      57
      1307
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      74
      1144
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      991
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      27
      962
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      939
    Aihe