joulu, jota toitotetaan yhdessäolon ja lasten ilojuhlana arvostellen JT viettämättömyyttä.
Lukekaa puupää luterilaiset seuraava uutinen:https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009282328.html
Luterilaisten harras kristillinen
8
260
Vastaukset
- Anonyymi
Näin JT kertovat vartiotornievankeliumia.
Nimittelevät ihmisiä puupäiksi, mutta unohtavat samalla, että ovat itse valehtelijouta.- Anonyymi
Kyllä täällä puolin ja toisin nimitellään puupäiksi. Mutta kun luterilaiset väittävät Joulun olevan kristillinen ja harras juhla etenkin lapsille, niin miksi luterilaiset sitten juovat viinaa.
Minä join tölkillisen keskiolutta 33 cl.
Tällöin vältyttäisiin riidoilta ja tappeluilta, joka voi pahimmassa tapauksessa johtaa henkirikokseen.
Jättäkää viinat ostamatta ja harrastakaa sitä joulun rauhaa.
- Anonyymi
Minua hämmästyttää suuresti se, että ennen Joulua kohkataan Jeesus lapsesta, ilosta, joulurauhasta. Joulun jälkeen ei uskalleta kommentoida niistä negatiivisistä asioista, mitä varmaan monissa perheissä on ollut itkua ja parkua. Syynä liiallinen alkoholin käyttö, vai onko kissa vienyt kielen.
Joulu on myös Peräilman suurenmoinen riemujuhla. Kun oikein tungetaan yötä myöten kinkkua ja laatikoita pötsiin, niin suolistukaasua kehittyy koko perheelle oikein riemullisesti, Koko perheen yhteinen jouluinen Peräilmahymni onkin koko juhlan harras ja riemullinen huipennus.
- Anonyymi
Tuo on totta mitä kirjoitat, mutta itselläni on ongelmana peräilmaumpi. Vaikka olen syönyt kaikkia joululaatikoita, rosollia, kinkkua, sinappisilliä ja vihreitä herneitä niin peräilmaa vaan ei tule. Täytyykö tilata ajan lääkärille?
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on totta mitä kirjoitat, mutta itselläni on ongelmana peräilmaumpi. Vaikka olen syönyt kaikkia joululaatikoita, rosollia, kinkkua, sinappisilliä ja vihreitä herneitä niin peräilmaa vaan ei tule. Täytyykö tilata ajan lääkärille?
Pelkään pahoin, että edessä on teho-osasto ja kiirellinen peräsuolen hoonausoperaatio ja uuden lutavieterin asennus. Ja sitten vielä vuosiviikoksi Tyrnävän Rectum Sanatoriumiin kuntoutukseen huilaamaan. Nimittäin uuden lutavieterin käyttö vaatii harjaantumista, jottei alinomaan tiurua Raappahosuun.
Mutta ei huolta: ennuste on hyvä: 95 % seuratuista kertoo, että elämänlaatu on parantunut, koska Peräilmaa siunaantuu useammin ja äänikin on voimallisempi.
- Anonyymi
Hyvähän se on kun Jehovan todistajillakin on joulun hulinoita listaavat mediat apuna syntilistojen päivittämisessä.
Saa itsekin hieman rauhoittua kenttäilyn turhuudesta, lahkolaisten ja ateistien vartioimisesta, hetken luopimaiseen toimettomuuteen. - Anonyymi
Missä kohdassa uutisessa lukee häiriköiden olleen luterilaisia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942665Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki522628- 1812573
Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from702252Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen412115Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276712115Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä21985Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la731596- 1461467
Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue11350