Jt tiedottaa: harmagedon on peruttu

Jehovan todistajien maailmanlaajuinen järjestö on uskollisesti odottanut harmagedonia alkavaksi lukuisia kertoja sadan vuoden aikana. Viimeaikaisimpien tutkimusten tuloksena huomattiin että Jeesuksen piti saapua jo lähes 2000 vuotta sitten, joten kaikki odotukset on peruttu. Järjestö pahoittelee, mutta muistuttaa samalla, että jotkut jäsenet ovat odottaneet liian innokkaasti Jeesuksen tulemista.
10117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

VALO v.1930 s.166
J.F.Rutherford
Jos profeetta opettaa valhetta, niin hän on väärä profeetta; mutta jos hän opettaa totuutta, niin hän on tosi profeetta. Jumalan kansa Kristuksen Jeesuksen alaisena ja johdolla on kansan opettaja ja johtaja. (Jesaja 55:4) Heidän julistamansa ennustus eli sanoma on Herralta.

Vartiotorni 15.1.1964 s.35
Miksi kukaan harjoittaisi uskontoa jollei hän olisi vakuuttunut, että se on totta ja oikeaa? Ei ole itsekästä, että palvoja sanoo ja uskoo uskontonsa olevan ainoa oikea. Mutta hänen pitää myös kyetä todistamaan, että se on ainoa oikea ja että seurauksena siitä on iankaikkiset siunaukset. Muuten on hänen uskonsa omaan uskontoonsa perusteeton ja pelkkää herkkäuskoisuutta.

RAAMATUN TUTKIELMIA Toinen osa
C. T. Russell v.1889
AIKA ON LÄHELLÄ
s.85
Tässä luvussa esitämme Raamatun todistuksen siitä, että täydellinen loppu pakanain ajoista, s. o. täydellinen loppu heidän sallituille valloilleen, on saavutettu vuonna 1914, ja että tämä päivämäärä tulee olemaan äärimmäinen raja epätäydellisien ihmisien hallitukselle.

Vartiotorni 1.9.1914 s.258
KONVENTTI HELSINGISSÄ 18-20 p:ään syyskuuta
Jos Jumala suo, on aikomuksemme vielä kerran pitää konventti Helsingissä, johon kaikki ystävät maassamme ovat tervetulleet. - -
Kun tämä on mahdollisesti viimeinen konventti, jonka saamme täällä muukalaisuuden maassa viettää, niin toivomme että kaikki, jotka vaan ovat tilaisuudessa, saapuvat tähän tilaisuuteen.

J.F.Rutherford v.1920
Miljonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan

Vartiotorni 1.2.1939 s.47
Todistamistyö on saanut sellaiset mittasuhteet, että loppu ei voi olla kovin kaukana.

Herätkää! 8.12.1968 s.11,20
On erittäin merkityksellistä, että "viimeisiksi päiviksi" nimitetystä ajanjaksosta on kulunut 54 vuotta. Se merkitsee, että Jumala tuhoaa tämän ihmiskuntaa hallitsevan turmeltuneen järjestelmän vain muutaman vuoden kuluttua. Miten voimme olla siitä niin varmoja?

Hallintoelimen jäsen Stephen Lett helmikuu 2020
Nykyiset tapahtumat osoittavat selvemmin kuin koskaan, että elämme viimeisten päivien loppuaikaa - ja oikeastaan jopa tuon loppuajan loppuaikaa - ja aivan pian koittaa viimeisten päivien viimeinen päivä.

Äänestä
  • "ja aivan pian koittaa viimeisten päivien viimeinen päivä"

    Ja sitten koittaa viimeisten päivien ensimmäiset tunnit, viimeisten päivien keskipäivä tai vielä kiireellisemmin viimeisten päivien ilta ja viimeiset tunnit.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    "ja aivan pian koittaa viimeisten päivien viimeinen päivä"

    Ja sitten koittaa viimeisten päivien ensimmäiset tunnit, viimeisten päivien keskipäivä tai vielä kiireellisemmin viimeisten päivien ilta ja viimeiset tunnit.

    Vartiotornilahkolla on alkanut viimeiset päivät.
    Pian Jehova tekee selvän tästä nimensä pilkkaamislahkosta.
    Kiitos siitä Jehovalle.

    Äänestä

  • Ennustaminen eli profetiointi on helvetin vaikea laji.
    Edes menneiden kertominen totuudenmukaisesti ei kaikilta onnistu.
    Jos heittää ennustuksen riittävän kauas tulevaisuuteen, voi siihen ripotella ihan mitä sylki suuhun tuo.
    Raamattu on täynnä näitä hupatuksia. Maailma toteutui ihan toisenlaisena. Tekniikan kehitystä viisaat miehet eivät villeimmissäkään kuvitelmissa pystyneet ennustamaan.
    Ja tämä on totta!

    Äänestä

  • 🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

    ❤️ ­­­N­y­­­m­­f­o­m­­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17680509B

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Hämäyslahko pahoittelee, mutta muistuttaa samalla, että monet tyhmemmänpuoleiset jäsenet ovat antaneet mukavasti rahuskia. Kiitos siitä tollot. Ja vastineeksi ovat oppineet tuiki tärkeitä asioita Peräilman siunauksellisuudesta. Ja jatkaa, että kyllä se harmageton sieltä kohtsiltään tulee, kun vain jatkatte jeesusliiterien rakentamista ilmaiseksi ja rahojen lahjoittamista hämäyslahkolle.

Äänestä
  • No johan on, kun nimmari taas hävisi edellisestä.

    Äänestä

Ei ole peruttu älkää valehdelko, kohta tulee
aivan pian

Äänestä
  • Höpaistä. 100 vuotta kiirettä ja ihankohtapian tulee, oikein kovalla kiireellä.

    Äänestä

Ihan just. Aivan kohta. Näinhän seura on huutanut sutta viimeiset 140 vuotta. 60-luvulla seura sanoi, ettei kannata lähteä opiskelemaan, koska et koskaan ehdi valmistua. Russell ennusti lopun vuodelle 1914. Rutherford ennusti sen vuodelle 1925. Sitten tietenkin 1975. Tieto oli Jumalalta.

"Jos joku profeetta julkeaa puhua nimessäni sellaista, mitä en ole käskenyt hänen puhua, tai hän puhuu muiden jumalien nimessä, hänen on kuoltava. Voit kuitenkin ajatella sydämessäsi: ”Mistä tiedämme, että Jehova ei ole puhunut tätä?” Kun profeetta puhuu Jehovan nimessä eivätkä hänen sanansa täyty eivätkä toteudu, ne eivät ole Jehovalta. Profeetta puhui julkeasti. Älä pelkää häntä." -5. Mooseksen kirja 18:20-22

Jos Jehovan todistajat oikeasti seuraisivat Raamattua, he tunnustaisivat 5. Mooseksen kirjan jakeet ja lähtisivät järjestöstä. On käytöksen perusteella selvää, etteivät he seuraa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jehovan todistajien maailmanlaajuinen järjestö on uskollisesti odottanut harmagedonia alkavaksi lukuisia kertoja sadan vuoden aikana. Viimeaikaisimpien tutkimusten tuloksena huomattiin että Jeesuksen piti saapua jo lähes 2000 vuotta sitten, joten kaikki odotukset on peruttu. Järjestö pahoittelee, mutta muistuttaa samalla, että jotkut jäsenet ovat odottaneet liian innokkaasti Jeesuksen tulemista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu