Ja löytyiskö tilaa helposti jos asuisit miehen kanssa asunnossasi ja mies tuo kotiin ison akvaarion ja saavissa meri ahvenia kultakaloi monneja ym kaloja ja siihen valon ja meri reksiviittaa eli saisit hoitaa akvaariota ja puuta mies rakentaa itse akvaariolle alustan tai pöydän ei kai siinä muuta tarvita ja ruokaa niille kai marketeissa akvaario ruokaa myydään ja kai akvaarioitakin jossain myydään
Nainen mitä sanoisit
22
71
Vastaukset
- Anonyymi
Eli sinun tehtäväsi on pitää akvaariovesi sopivan merisuolaisena
- Anonyymi
Luulen että ahvenet söisi ne kultakalat minuutissa. Ja on täysin mahdotonta elättää ahvenia akvaariossa. Tulisi melkoisen kalliiksi ruokkia niiitä.
- Anonyymi
Sekin riippuu siitä minkä kokoisia ne kalat ovat. Kultakalakin kuitenkin kasvaa hyvinkin sellaiseksi 40 senttiseksi, että ei se ihan joka affenan suuhun katoa. Oletan, että Välis ei tuossa puhunut mistään ihan oikeista meriahvenista, vaan meikäläisessä "meressä" eli mertovedessä asustelevista perusahvenista. Tokkopa Välis tajuaa tuon taivaallista oikeista meriahvenista, kun ei se tajua kaloista muutenkaan mitään.
- Anonyymi
Ei voi tietää jokin muu kala sitten jos ei meri ahvenia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei voi tietää jokin muu kala sitten jos ei meri ahvenia
Kännikala.
xLiner - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kännikala.
xLinerAi siis Välis pistää itsensä sinne akvaarioon?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai siis Välis pistää itsensä sinne akvaarioon?
Tilanne on parempi vain kuvitella hiljaa mielessään 😇
xLiner
- Anonyymi
Tuollainen akvaario ei mun kämppääni tulisi. Harrastan itsekin akvaarioita ja akvaario sinällään ei haittaisi, mutta tuo kalasto on eläinrääkkäystä ja laittaisin välit poikki tuollaiseen mieheen ja eläinsuojeluilmoituksen perään.
- Anonyymi
No en tiedä akvaarioista mitään mut kivan näköisiä ne on
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No en tiedä akvaarioista mitään mut kivan näköisiä ne on
Huono tekosyy. Jos aikoo eläviä olentoja hoitoonsda ottaa, niin on syytä myös selvittää mitä ne tarvitsevat. Tollanen huvikseen eläimiä kiduttava sadisti ei ole mun makuuni.
- Anonyymi
Ahvenelle tarttis olla ainakin 50 miljoonan litran akvaario.
- Anonyymi
Ei kai nyt järveä sentään mut voi jonkun muunkin kalan ottaa
- Anonyymi
Mitäpä, jos ovelle kolkuttaisi samaan aikaan toinen mies, joka toisi valmiin akvaarion selässä ja tällä miehellä olisi paperisia valokuva kaloja ja mies asettaisi kuiva-akvaarion naisen kirjahyllyyn ja pienen tuulettimen, jonka ilmavirrassa paperikuva kalat heiluisivat kuiva-akvaariossa.
Ei tarvitsisi puhdistaa akvaariota, eikä ruokkia, eikä varsinkaan tulisi vesivahinkoa, kuten aloittaja miehen kirjoituksessa, jossa akvaariossa on vettä ja se voi akvaario aiheuttaa vesivahingon. - Anonyymi
Entäpä jos valkotakkiset tulisivat hakemaan aloittajan ja veisivät hoitoon ennenkuin mitään akvaariota tulisi?😅
- Anonyymi
Tämä olisi kaikkien kannalta paras ratkaisu.
- Anonyymi
Lähtisitkö siikoja ongimaan?
- Anonyymi
Akvaario ei ole hyvä juttu. Miksi kaloja pitää kiduttaa vain ihmisen huviksi?
- Anonyymi
Akvaarioon sopivat kalat eivät siinä kärsi, jos ne hoidetaan hyvin. Moni kala elää luonnossa paljon huonommissa oloissa, kuin akvaariossa ihmisen hoidossa. Kaikki kalalajithan eivät tosiaan luonnossa elä merissä ja isoissa järvissä jne. Kaloja elää myös hyvinkin pienissä lammikoissa. Niissä isoissa vesistöissäkin monilla kaloilla on lopulta hyvin pieni reviiri, jossa ne elävät. Oleellista on siis valita akvaarioon sopiva kala.
Minun asunnossa asui minun kissa ja kissoja sekä koira omakotitalossani, osakkeeseen koira ei tullut mukaan, vaan muutti vanhemmilleni maalaismaisemiin. Miehet, jotka ovat kanssani asuneet, ovat aina asuneet minun asunnossani, kunnes on tehty siitä miehellekin koti.
Ja yhdelläkään ei ole ollut lemmikkejä. Mulla oli kyllä.- Anonyymi
No 60 neliön kaksio löytyy, vuokrasellainen. Mut kyllä tänne jonkinlainen vitriini mahtuu ja kaloja toki sais sinne laittaa, nehän on kivoja ja monesti värikkäitäkin. Ja ois vielä kivempi jos voisin ostaa toisen akvaarion ja viljellä siellä taikasieniä. Voitas sitten syödä välillä niitä kahdestaan ja niitä kalojakin ois viel kivempi silloin katsella.
- Anonyymi
Täällä pohjanmaalla ainakin kasvaa "taikasieniä" ihan luonnossakin.
https://www.keskipohjanmaa.fi/uutiset/314231/syksy-toi-huumesienet-kuusi-rikosilmoitusta-viikossa
Sitähän sanotaan, että kerää vain sieniä, mitkä tunnet. 😁
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719557- 756542
- 286196
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni985985Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv435839Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1005718- 625143
- 434837
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on604190- 493805