Parisuhteessa ollessaan mies ottaa kuuden (6) vuoden mittaisen vankilatuomion mittaisen riskin. Todennäköisesti riski realisoituu kun (avo)vaimo katkeroituu, eli viimeistään silloin kun hänen vaihdevuotensa alkavat. Kuuden vuoden tuomioon ja valtaviin kärsimyskorvauksiin riittää se että (avo)vaimo luulee niin että mies yritti raiskata.
https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2022/20220723
https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2022/20220723
Vastaukset 8
Vanhimmat
Älä turhaan huolestu! Tästä lähtien ett edes morjensta naapurin vanhaa muoria; kuljet ohitse kuin ett tuntisikaan häntä! Näin menettelet jokaisen naiseksi epäilemäsi henkilön kohdalla; ehkäistäksesi väärin ymmärryksiä.
Näin menetellen olet suhteellisen turvallisilla vesillä! Ainoa vaara piilee suurissa marketeissa; siellä yleensä kassana istuu naispuolinen ihminen. Ett ota minkäänlaista katsekontaktia edes kyseiseen ihmiseen, tarjoat vain suuremman summan setelirahana, kuin ostokset maksoivat; ja odotat käsi ojossa vaihtorahoja takaisin.
Eikä vilkaisuakaan siihen kassaneitiin; ties vaikka olisi jonkun aviovaimo!
Saisit vielä mustasukkaisen aviomiehenkin kimppuusi.
Kyllä mun käy ihan sääliksi teitä miespoloisia... ihan turvattomiksi taatusti tunnette olonne naispaholaisten nykymaailmassa. Eikä lakikaan teitä enää suojaa, syyttömiä miespolisia. Voi voi!
trollikka
Naureskellaan ensivuoden puolella kun tuomioita alkaa paukkumaan.
Kierrät vain kaikki naiset kaukaa ja jätät nuo kanssakäymiset sellaisille yksilöille, joilla on sosiaaliset taidot kunnossa. Ei synny kenellekään mitään ongelmia.
P.S. Nämä jutut ovat naurettavia, ottaen huomioon sen, että ko. kaltainen lainsäädäntö on jo vuosikausia ollut käytössä valtaosassa länsimaista ja Suomi tulee vasta nyt pahasti jälkijunassa. Kuvaamasi kaltaisia täysin keksittyjä ongelmia ei ole esiintynyt missään.
Uusi seksuaalirikoslaki tuo "yhden vankilan verran" uusia vankeja – "Tämä toteutetaan kovalla mallilla", sanoo rikosoikeuden asiantuntija; https://yle.fi/a/3-12599832
Ei ole pelkoa. Ehkä jotkut kaltaisesi riemuidiootit voivat olla ongelmissa, mutta se nyt on oma vikansa. Normaaleilla miehillä ei ole mitään ongelmaa.
Huihui kyä ny huru-ukkoja peloittaa. Voiko enää lätistä pkaa ja sikailla ja höröttää tyhmänä. Pistäkää pojat kumisaappaat jalkaan ja menkää keskenään harrastelemaan, jos ette tavalliseen, terveeseen ja tasavertaiseen ihmissuhteeseen asiallisesti kykene.
Tasa-ikäisyys ei ole luonnollinen eikä terve parisuhteen edellytys.
Mutta lukutaito on.