Aiemmin tämän tunnusti Angela Merkell. Ranskan entinen presidentti Francois Hollander kertoi The Kiev-lehden haastattelussa samaa, että Minskin sopimuksia ei ollut tarkoituskaan noudattaa vaan ostaa Ukrainalle aikaa.
https://mvlehti.net/2022/12/31/ranska-vahvisti-petoksen-ukrainan-sisallissodassa-allekirjoitettuja-minskin-sopimuksia-ei-ollut-tarkoituskaan-noudattaa/
Ihan ymmrrettävää että niin Merkell joka on väistynyt vallankahvasta ja Hollander samoin voivat tunnustaa petokset ihan vapaasti mitä eivät voineet tehdä virassa ollessaan. Että tällaista ketkuilua, mitä tulee vielä paljastumaan monien valtionpäämiesten siirryttyä syrjään.
Nyt Ranskakin myöntää Minskin sopimusten olevan silmänlumetta.
10
131
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjä tietää tämän, eikä enään luota tippaakaan USA, n ja Brittien pelleilyyn. Boris Johnson kävi pilaamassa ja estämässä yhden rauhanaloitteen siemenen Kiovassa.
Se että hyökkäys jatkuu tappiiin asti on nyt täysin USA, n ja lännen syytä kertoo myös USA, n entinen sotilas asiantintija eversti McGregor.
https://www.unz.com/mwhitney/mercouris-something-big-is-on-the-way/- Anonyymi
Ai että Venäjä on syytön omaan hyökkäykseensä, kuten varmaan 1939 myös...hmm
- Anonyymi
François Hollande, Angela Merkel,
- Anonyymi
"""Ai että Venäjä on syytön omaan hyökkäykseensä, kuten varmaan 1939 myös...hmm""
Ei kukaan sellaista ole väittänyt vaan Venäjä pettyi kun se petettiin ja oli pakotettu hoitamaan itse tämä homma kun Minskin sopimuksilla pyyhittiin sitä itseään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"""Ai että Venäjä on syytön omaan hyökkäykseensä, kuten varmaan 1939 myös...hmm""
Ei kukaan sellaista ole väittänyt vaan Venäjä pettyi kun se petettiin ja oli pakotettu hoitamaan itse tämä homma kun Minskin sopimuksilla pyyhittiin sitä itseään.Mitäköhän ajan oloon vielä paljastuu.
- Anonyymi
ONNEKSI ELÄMÄ TUOMITSEE VENÄJÄN RIKOKSET JA LOPETTAA MAAN, NYKYNIMELTÄÄN VENÄJÄN.
- Anonyymi
Niin no Ukraina oli vilpitön ja toimi sopimuken mukaan,,luovutti ydinaseet!
Ei olisi kannattanut!
Ukraina muutenkin kykenevän säilyttämään inhimillisyyden kovassakin paineessa,, Ukrainasta tulee pian EUn jäsen. - Anonyymi
MV porukka on täysin kielitaidotonta. Kukaan ei ole puhunut tai myöntänyt huijausta.
Minskin sopimus oli paras mahdollinen tuossa vaiheessa. Totta kai sen tiedettiin olevan Ukrainalle epäreilu. Sehän käytännössä antoi Venäjän taskussa oleville separatistialueille veto-oikeuden Ukrainan ulkopolitiikkaan.
Venäjä rikkoi sopimusta alusta alkaen. Wagner-joukot eivät koskaan lähtenet Donbasista. Itä-Ukrainan separatistit olivat myös Minskiin pettyneitä, sillä he halusivat liittyä Venäjään. He jatkoivat taistelua Ukrainan armeijaa vastaan. Seurasi 8 vuoden rajoitettu sota.
Minsk 1 - 2 ovat hyviä esimerkkejä siitä, että rauha mihin hintaan hyvänsä ei pitkässä juoksussa toimi. Eikä siihen pidä ketään painostaa. Sopimus kuitenkin antoi Ukrainalle hengähdystauon. Aikaa vahvistua ja kehittää samalla puolustustaan. Se oli seuraus, ei sopimuksen alkuperäinen tarkoitus.
VENÄJÄ ON UKRAINASSA AINOA SYYLLINEN. SE VALTASI KRIMIN 2014. SE ALOITTI UKRAINAN SODAN HELMIKUUSSA 2022. Nyt on turha ruikuttaa, kun Ukraina käyttää laillista oikeuttaan puolustautua. - Anonyymi
V*ittu miten säälittävää p*skaa. Tulitauot ja sopimukset antavat AINA mahdollisuuden hengähtää ja kerätä voimia. Ei niitä kuitenkaan sen vuoksi solmita. Tottakai niiden toivotaan johtavan rauhaan.
Edellytys rauhalle olisi ollut se, että Venäjä olisi häipynyt vähintäänkin Donbasista, mitä Wagner-joukot eivät koskaan tehneet. Valloittaja jäi notkumaan Ukrainaan, eikä rauha saanut koskaan edes mahdollisuutta.
Meidän Venäjän on ihan turha vääristellä Merkelin ja Macronin puheita. Me suomalaiset olemme kielitaitoista väkeä. Toisin kuin te putinistipellet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2372688- 1011134
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221088Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58995Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717907- 63841
- 41807
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto237790- 120753