Raittiin yksinäinen elämä

Me viinamiehet emme yksinäisyydestä kärsi. Kun juo viinaa on mukana porukoissa baareissa ja bileissä. Sieltä sitä naisseuraakin löytää.

Raitis mies on yksin illat kotona ja naisseurasta on hänen turha haaveilla. Mahtaa olla yksinäistä.

t. viinamies
17127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Sellaisen raittiin miehen voi kohdata vaikka lenkkipolulla. Tervehenkistä elämää.

Äänestä
  • Raitis mies elättelee mielessään kuvitelmia siitä miten harrastuksissa ja lenkkipolulla muka tapaisi naisia. Mutta vuodesta toiseen hän on yksin.

    t. viinamies

    Äänestä

  • Sitten kannattaa lotota heti jos mies saa naisen lenkkipolulta koska sellaista ei vaan tapahdu kuin kerran 50 vuodessa. Suomessa naisia lähinnä pelottaa jos mies lähestyisi lenkkipolulla. Tai tuskin haluaa edes että mies lähestyy missään ulkona. Olen itse yrittänyt ja tuli aika tylyt pakit joka kerta.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Sitten kannattaa lotota heti jos mies saa naisen lenkkipolulta koska sellaista ei vaan tapahdu kuin kerran 50 vuodessa. Suomessa naisia lähinnä pelottaa jos mies lähestyisi lenkkipolulla. Tai tuskin haluaa edes että mies lähestyy missään ulkona. Olen itse yrittänyt ja tuli aika tylyt pakit joka kerta.

    Missä ihmeen paikassa sä liikut, kun ihmiset ovat noin arkoja? Kyllä ainakin PK-seudulla voi lenkkipolulla ja ulkoillessa ihmisten kanssa jutella. Tietysti kannattaa käyttää järkeä, että jos toinen nyt on siinä selvästi oikeen tehotreeniä vetämässä, niin ei silloin aleta jutustelemaan ja jos toisella on kuulokkeet korvilla, niin äkillinen lähestyminen hyvinkin säikäyttää.

    Äänestä

Taas on yksi vuosi edessä luultavasti.

Äänestä

Luulisi jokaisen olevan mielummin yksin, kuin huonossa seurassa. Pakkohan sitä viinaa on juoda, kun seura on noin karmeaa. Ei niitä selvin päin kukaan kestäisi.

Äänestä
  • No todellakin. Viinanaisten seuraa ei kukaan selvin päin kestä.

    Äänestä

Juu niin on. Ja itsemurha-ajatuksia velloo päässä.

Äänestä
  • Olen ymmärtänyt muutamien kommenttiesi perusteella, että olet kovin yksinäinen ja masentunutkin, mutta ethän anna tilaa noin synkille ajatuksille. Elämässäsi on takuulla paljon sellaista, minkä vuoksi kannattaa keskittyä hyvään.
    Eikö sinulla ole lapsiakin?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Olen ymmärtänyt muutamien kommenttiesi perusteella, että olet kovin yksinäinen ja masentunutkin, mutta ethän anna tilaa noin synkille ajatuksille. Elämässäsi on takuulla paljon sellaista, minkä vuoksi kannattaa keskittyä hyvään.
    Eikö sinulla ole lapsiakin?

    On. Mutta suru heidänkin puolesta. Ei heilläkään ole mitään elämää. Samanlaisia yksinäisiä heistä tulee kuin itsekin olen. Eilen mietin sitäkin, että jos ajetaan rekan alle kaikki yhdessä.

    Äänestä

  • Prinssi_J kirjoitti:

    On. Mutta suru heidänkin puolesta. Ei heilläkään ole mitään elämää. Samanlaisia yksinäisiä heistä tulee kuin itsekin olen. Eilen mietin sitäkin, että jos ajetaan rekan alle kaikki yhdessä.

    Nyt laitat noille ajatuksille stopin, otat hetken rauhassa ja hengittelet. Sen jälkeen etsit kunnastasi tahon, josta saat ammattimaista keskusteluapua, jotta pääset käsittelemään noita ajatuksia ammattilaisen kanssa.

    Sinä olet arvokas ja lapsesi ovat arvokkaita. Lapsesi ansaitsevat isän, joka voi hyvin ja pystyy olemaan lapsilleen paras mahdollinen isä ja sinä ansaitset olla onnellinen. Älä jää yksin ajatustesi kanssa vaan hae apua ❤️

    Äänestä

Lapset tarvitsevat isää, vaikka olisivat aikuisia.
Lapset ovat kaikista tärkeimpiä tässä elämässä ja heille ei saa tehdä pahaa.
Ota yhteyttä terveyskeskukseen tai soita kriisipuhelimeen.

Äänestä

Eipä käy viinamies kateeksi. Viinanaiset ovat aika etovaa seuraa, karseita kälättäjiä ja räkättäjiä.

Äänestä

Naiset tehneet raittina lähestymisen mahdottomaksi koska ei tinderissä tavis mies saa naista eikä muistakaan nettitreffi palveluista. Kyllä miehen mentävä baariin oikeesti ja juteltava naisille jos oikeesti haluaa naisiin tutustua.
Minua ei kiinnosta. Antaa naisten seurustella viinamiesten kanssa. Sellainen elämä on paskaa kuten ollaaan monta kertaa nähty ja luettu lehdistä miten naisille käy viinaa juovien miesten kanssa.

Äänestä
  • Ai, että oikein tehneet mahdottomaksi, kun ei Tinderissä saa. Avutonta xD. Ei noin uusavuton yksilö varmasti seuraa löydäkään.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ai, että oikein tehneet mahdottomaksi, kun ei Tinderissä saa. Avutonta xD. Ei noin uusavuton yksilö varmasti seuraa löydäkään.

    Tämä kyl. Siis miten miehet pärjäs esimerkiks vuosivälillä 1919-1932, kieltolain aikaan, kun ei ollut viinaa, ei nettiä, ei deittisovelluksia. Siis miten me kaikki ollaan edes olemassa kun pariutuminen on ollut mahdotonta?
    -sivusta

    Äänestä

  • Höpöhöpö. Kyllä siellä nettitreffeillä ihan tavallinenkin mies pärjää, kunhan hieman näkee vaivaa eli profiili kuntoon! Olen tänäänkin ruksinut noin 50 miestä pois, koska heidän profiilinsa eivät kerro minulle mitään. Osa on ollut toki niin kaukaa, että sen takia on tykkäys jäänyt antamatta mutta jos on huono kuva ja profiilissa lukee pelkästään "tositarkoituksella" niin miten mies kuvittelee tuolla erottautuvansa satojen tai tuhansien tykkäysten joukosta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Me viinamiehet emme yksinäisyydestä kärsi. Kun juo viinaa on mukana porukoissa baareissa ja bileissä. Sieltä sitä naisseuraakin löytää.

Raitis mies on yksin illat kotona ja naisseurasta on hänen turha haaveilla. Mahtaa olla yksinäistä.

t. viinamies

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu