Pylväsdiagrammit on nyt julkistettu koko Euroopan alueelta ja Suomi on nyt aivan ensimmäisenä hyvin runsaalla erolla seuraavaan nähden. Tästä on meidän kiittäminen keskustalaista valtionvaraniministerikolmikkoa; Kulmuni, Vanhanen ja Saarikko. https://www.verkkouutiset.fi/a/olemme-holtittomalla-velkaantumisen-uralla/#ea41f8a0
Suomi voitti ykköstilan koko Euroopassa
10
103
Vastaukset
- Anonyymi
Ja sitten sitä naureskellaan kreikkalaisille, vaikka pitäisi nauraa vaikkapa Saarikolle. Toisaalta nauru loppuun tämän vuoden aikana kokonaan, palveluitten romahdettaua.
- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17689570o
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
MEINAATTE, ETTÄ SUOMI ON MAAILMAN NOPEITEN VELKAANTUVA MAA.
JUU, KYLLÄ SE TAITAA NÄIN OLLA JA JOS MINULTA KYSYTTÄISIIN, ETTÄ KUINKA
TÄSSÄ NÄIN NENEE, NIIN VASTAISI, ETTÄ MEILLÄ ON SELLAISTA RAHAA JAKAA YMPÄRI MAAILMAN, JOTA KOSKAAN EI TARVITSE MAKSAA POIS.Ja näinhän asia faktisesti myös on, Harmageddonia odotellessa.
Nuha on vielä tuotakin pahempi, sillä Suomi velkaantuu kiihtyvällä tahdilla korkojen nousun myötä ulkomaille ja verrokkimaat ottavat enimmäkseen velat oman maansa sisämarkkinoilta.
Kohta luottoluokituksemme varisee kuin SOTILAS soittokunnasta ja sitten onkin jo korot käsittämättömällä tasolla. Sitten lähtee tuhkatkin pesästä sekä reikäiset sukat jaloista. Voi aikoja, voi tapoja. Alkakoon kansallinen kurjistuminen, se säästää luontoa ja pitää ilveksenkin turkin kiiltävänä. Ja tältä kuulosta lynx, aivan kuin porsasta lahdattaisiin:
https://www.youtube.com/watch?v=2DKt4eek-Qc
- Anonyymi
Rakettien ja paukkujen ampuminen on terrorisointia ja eläinrääkkäystä. Ei voi kuin ihmetellä miksi sivistysvaltion laki vielä 2000-luvulla sallii raketeilla ja räjähteillä naapureiden häiritsemistä aivan asunnon tontin rajalla. Tätä pommitusta saa jatkua 6-7 tuntia eikä virkavalta voi millään tavalla puuttua asiaan. On se vain niin ihmeellistä. Ihmiset voivat turvautua kuulosuojaimiin mutta eläimet hyppivät paniikissa tuon 6 tuntia ja loukkaantuvat kun peloissansa pakenevat ja jopa karkaavat. Tämä pitää saada lopppumaan. Suomesta on pakko löytyä syrjäinen alue jossa paukuttelijat saavat vapaasti harrastaa ilotulitustaan joka todellisuudessa on surutulitusta monelle ihmiselle. En se vain niin ihme ja kumma että nykyään juhlimiseen tarvitaan alkoholia ja pauketta. Muuten ei saavuteta juhlatunnelmaa. Ihminen on sairas ja sellaisena pysyy.
- Anonyymi
Suurempi syyllinen on Marin. Ja sitten korona-aika ja Ukrainan sota. Tietysti valtiovarainministerin pitäisi olla tiukkana, mutta:
Marin on tottunut saamaan tahtonsa läpi. Toisekseen maailmantilanteella on voinut "kiristää": nyt ei sovi jättää hallitusta, vaikka velkaantuminen onkin holtitonta. Saarikko on kyllä jämäkkä ja voimakastahtoinen, mutta valitettavasti Marin on vielä voimakastahtoisempi.- Anonyymi
Itse valtionvarainministeri Saarikkohan on tehnyt profiilinsa holltittomaksi jakelemalla Joulusatasia ja kaikkea hyvää kaikille tarvitsijoille ja myös niille, jotka eivät tarvitse.
- Anonyymi
"Kommentti: Velkakriisi uhkaa Suomen valtiota vain, jos Suomen Pankki niin päättää"
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009143281.html
Kukas siellä keskuspankissamme ylintä tahtipuikkoa heiluttaakaan? Olisiko kepulainen?- Anonyymi
Kirjoittajalle tiedoksi, että Suomen Pankin ostamat Suomen valtion lainapaperit eivät ole välttämättä Suomalaisella rahalla hankittuja !
Lainapääoma on peräisin EKP:n kautta ulkomailta !!
- Anonyymi
Talouskeskustelua persupalstalta. Taloustoimittaja Jan Hurrilta puhetta, josta oikeistolaiset pitävät visusti suunsa supussa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17615805/taloustoimittajalta-tiukkaa-tekstia-velka-ulvojille#comment-118325381
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial91666Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1301661Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2511179Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2071053- 128929
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3877- 10855
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks48853Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks31845