Oulun yliopiston vetytutkimuksen rahoitus ? !

Anonyymi-ap

Oulun yliopiston mullistava vetytutkimus on lievästikin ilmaisten rahoituksen arvoinen, mutta herää avoin kysymys ovatko he aktiivisesti etsineet sille rahoitusta kaikkia ovia "potkien", mutta ehdottomasti poissulkien kiinalaisen rahoituksen, jota ei tule ottaa vastaan.

Tarvitsemansa 10 miljoonan budjetti on suorastaan vaatimaton, ajatellen hankkeen potentiaalia, mikli se osoittatuisi odotuksiaan vastaavaksi ja suhteessa siihen millaisia EU:n tukirahoja liikku eri toimialoilla ja juurikin myös vetytaloudessa.

Mikäli olisin päättävässä asemassa Suomessa, niin varmistaisn, että tuo hanke saa vuosittain kotimaisen ja / tai EU-rahoituksen. Tuo hanke tulisi ehdottomasti pitää kotimaisissa ja / tai eurooppalaisissa käsissä.

Alla olevaa tietoa en onnistu löytämään Oulun yliopiston omilta sivuilta ja jos se siellä on, niin hyvin ovat tiedon piilottaneet. Se tulisi olla pysyvästi sen etusivulla, myös englanniksi.
.

"Oulussa kehitetään menetelmää, joka voisi mullistaa maailman energiatalouden – ratkaisun avaimet ovat auringossa"

"Hänen mielestään kaikki paukut pitäisikin laittaa aidosti vihreän vedyn tuottamiseen. Eli vedyn tuottamiseen ilman hiilidioksidipäästöjä ja myös ilman sähköä."

"Ja juuri sitä Oulun yliopistossa nyt tehdään."

"– Jos saisimme Suomen yhden tammikuisen pakkaspäivän aikana maailmalta ostaman sähkön verran rahoitusta, eli noin kymmenen miljoonaa euroa, meillä olisi mahdollisuus synnyttää tästä uusi Nokia, sanoo Huttula."

- https://yle.fi/a/3-12135362

"Key actions of the EU Hydrogen Strategy"

"The hydrogen strategy for a climate-neutral Europe was adopted in July 2020. By the first quarter 2022, all of its 20 action points were implemented and delivered."

- https://energy.ec.europa.eu/topics/energy-systems-integration/hydrogen/key-actions-eu-hydrogen-strategy_en

7

646

Äänestä

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt kun EU:ssa on suuren linjan energiahankkeita, vetyäkin koskien, niin kyllä tuolle Oulun tutkimushankkeelle tulisi ehdottomasti saada sen tarvitsema vuosittainen rahoitus, jotta nähtäisiin sen potentiaali.

      En tiedä onko Oulun yliopisto itse ollut aktiivisesti hakemassa tarvitsemaansa rahoitusta. Kotimaasta ja / tai EU:stahan se tilisi saada, mutta ei missään tapaksessa jostain Kiinasta.

      "Keskiviikkona Euroopan parlamentti hyväksyi kantansa lakiesityksiin merenkulun päästöistä sekä sähkölataamisen ja vaihtoehtoisten polttoaineiden, kuten vedyn, infrastruktuurista autoille, rekoille, junille ja lentokoneille."

      "Uudet säännöt kuuluvat EU:n Fit for 55 -pakettiin, jonka tavoitteena on laskea kasvihuonepäästöjä vähintään 55 % vuosien 1990 ja 2030 välillä."

      - https://www.europarl.europa.eu/news/fi/press-room/20221014IPR43206/meppien-mukaan-autojen-latauspisteita-tulee-olla-vahintaan-60-km-valein

    • Anonyymi

      Aloittaja lähettää nyt vaikka tonnin kuukaudessa fanirahaa sinne tutkimukseen. :o)

    • Anonyymi

      Eikös vastaavaa tutkimusta olla tehty jo 70-luvulta saakka? Miksi nyt olisi jotenkin asiat toisin että ollaan läpimurron äärellä ja vain rahoituksen puuttuminen on esteenä?

    • Anonyymi

      Ovatkohan Oulun yliopiston vastuulliset edustajat liian "ujoja" ja pidättyväisiä hakemaan tuhtia EU-rahoitusta tutkimushankkeelleen.

      Euroopassakin vetytaloudessa liikkuu kerrassaan niin hurjia pääomia, eli tulisihan sieltä Oulun yliopistonkin hankkeelle lohjeta tavittava pääoma, joka olisi vain pieni hyvin siivu kokonaisuudesta.

      "The Hydrogen Stream: Swiss team sets record solar-to-hydrogen rate"

      May 2, 2023

      - https://www.pv-magazine.com/2023/05/02/the-hydrogen-stream-swiss-team-sets-record-solar-to-hydrogen-rate/

    • Anonyymi

      mumssi

    • Anonyymi

      Jos sitä rahoitusta ei juuri sen takia lohkea että ei olla pystytty edes teoriassa uskottavasti osoittamaan että läpimurto olisi aidosti lähellä, jolloin rahoitus myönnetään johonkin toiseen potentiaalisempaan hankkeeseen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      73
      893
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      809
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      141
      755
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      732
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      637
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      629
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      179
      546
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      539
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      503
    10. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      46
      502
    11. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      64
      474
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      455
    14. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    15. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      442
    16. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      37
      441
    17. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      436
    18. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      433
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      426
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      415
    Aihe