Terve!
Olen juuri itse innostunut kuuntelemaan jazz-musaa.
Halaisin tietoa mahdollisista perusbändeistä.
Juuri nyt on tullut kuunneltua vain jazz-radioita..
Olen juuri itse innostunut kuuntelemaan jazz-musaa.
Halaisin tietoa mahdollisista perusbändeistä.
Juuri nyt on tullut kuunneltua vain jazz-radioita..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itsekkin innoistuin kuunteleen jazzia vasta vähän aikaa sitten. Se vain jotenkin vie mennessään :) Tässä muutama hyvä muusikko:
Art Farmer (trumpetti)
Tommy Flanagan (piano)
Jaime Cullum (piano, laulu)
Norah Jones (laulu)
Kuuntele Miles Davisia. Sieltä löytyy melkeen kaikkea mitä jazz pitää sisällään. Milesin ura alko 1940-luvun loppupuolella ja loppui 1991, kun hän kuoli. Väliin mahtuu kaikennäköistä, paljon eri tyylejä, koska Miles kehitti bändiensä kanssa jazza useampaankin otteeseen. Ja Milesin kanssa on soittanu niin mon hieno muusikko, että sitä kautta löytää myös muita todella tutustumisen arvoisia jazzmuusikoita. Suosittelen alottamaan levystä Kind Of Blue (1959) ja sitten jatkamaan siitä. Antoisia jazz hetkiä! :)
Nimimerkki jazzmin vastasikin jo loistavasti. Siis kohta 1. Miles Davis, koko tuotanto.
Lisään vielä 2. Duke Ellington, koko tuotanto.
Ja kohta 3. Käy kuuntelemassa eläviä soittajia, esim. Keravan Jazz-festivaaleilla, jotka ovatkin taas ihan kohta.
Loppukanoottina kohta 4. Keksi itse lisää.
Keep Swimming!
Jos haluat hyvää kotimaista kuunnella, ostappa Carolan levytyksiä. Ainakin yksi kokooma pitäisi nyt juuri olla myynnissä, kappaleet Flame ja Don´t Smoke Bed ovat todella hyviä. Carola on eittämättä parhaita ellei paras Pohjoismainen naislaulaja jazz saralla..
jazz on perseestä mee panee äitiis vitun jazz ihmiset