Onko käteistä haettu, tai tilit tyhjennetty?
Saarikkohan väläytteli rahastoa johon asiakkaiden tilit siirretään jos pankit kaatuu vaikka "kyberhyökkkäyksen" takia.
Saarikkohan väläytteli rahastoa johon asiakkaiden tilit siirretään jos pankit kaatuu vaikka "kyberhyökkkäyksen" takia.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Höhhöh. Vaara on erittäin pieni. Kaikki täyspäiset toimijat ovat varmistaneet verkkonsa kahdentamalla tai kolminkertaistamalla ja laittamalla varmistustiedostoja talteen. Sieltä tiedot saadaan palautettua. Tiedot säilytetään myös maantieteellisesti hajautettuina, joten mikään terroristi ei voi yhdellä iskulla tuhota kaikkia tietoja.
Pankin nettipalvelut voidaan tilapäisesti tukkia hajautetulla palvelunestohyökkäyksellä, mutta nämä hyökkäykset saadaan kyllä tukittua, pahimmatkin parin päivän sisällä. Suurin haitta voi tulla ulkomailla oleskeleville asiakkaille, joiden pankkikortti voi tilapäisesti lakata toimimasta.
Tällaista tilannetta varten kansalaisia on kehotettu pitämään 3 päivän varmuusvarastoa, mihin kuuluu myös käteistä rahaa 3 päivän varalle. Enempää ei kannata pitää sukanvarressa.
En tiedä mistä Saarikko puhuu, mutta ehkä jotain tuollaista on jossain mietitty. Ja mikäs siinä. On hyvä tehdä kaikenlaisia suunnitelmia.
Olikohan heillä (pankeilla) itse kehittämä varmistus ja siirtolinjat?
Kyberhyökkäyksetkin voi olla ennalta suunniteltuja isoja operaatioita.
Mikään yksittäinen hakkeri ei varmaan saa aikaan, mutta organisaatio voi olla ollut mukana jo sen varmistuksenkin kehittämisessä.
Jos on tiedot paperilla, ne säilyy papereilla, mutta bitteinä ja ohjelmallisesti, niitä voidaan muokata ja kryptata, ylikirjoittaa jne.
Esim serverin varmuuskopiointi jo olemassa olevalla ohjelmalla voi sisältää yllätyksen tai takaportin, mikäli sellainen siellä on ohjelmoituna.
Se voi vaikka päivitystä hakiessa lähettää varmuuskopion tallennusosoitteen ja nimen mihin varmuuskopio on tallennettu.
Päivityksellä sitten voi tulla komentojono, että seuraavalla palautuskerralla kun ladataan tiedosto, se palautustiedosto samalla kirjoitetaan yli ja palautuskin palautetaan random sarjana.
Käyttäjä näkee vain prosessi etenee palkin kun ohjelma tekee tuhotyönsä.
Ja kun se on valmis, tulee virhe ja lähdetiedostokin on ylikirjoitettu ja random suttua nykyisen päälle palautuksella.
Digitalisaatiossa on se vaara, että kukaan ei voi olla varma mitä taustalla tapahtuu ja käyttäjä saa vain sen tiedon mikä on ohjelmaan ohjelmoitu näytettäväksi.
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17697726L
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Olen hankkinut 3 päivän varmuusvaraston, mihin kuuluu myös parisataa euroa piironginlaatikossa.
Muu varasto sisältää juomavettä, lääkkeet ja sellaista muonaa mitä voi syödä kylmiltään, ja säilyttää jääkaapin ulkopuolella, kuten näkkileipää, sardiineja, muroja. Maitoa ostan iskukuumennetuissa, kuukausia säilyvissä pakkauksissa. Kovana kahvinjuojana olen ostanut pari huoneenlämmössä säilyvää kahvijuomapurkkia.
Valmiusohjeissa ehdotetaan myös suklaata ja kuivahedelmiä, mutta sellaiset namit tulee minulla syötyä heti niin että niitä ei jää varastoon.
Jos useampi pankki tekee konkan, on se osa euroaluetta sitten siinä. Valuuttasäännöstelyn lisäksi moni muu tuotannontekijä meni säännöstelyyn ja mahdollisiin pakko-ottoihin. Saahan sitä käteistä olla tonnitolkukka, mutta on olemassa skenarioita joissa se ei aina toimi, vaan ollaan vaihdannassa.
Kyllähän pankkeja tulee kaatumaan Euroopassa eu tulee apuun pumppujen kanssa
Pietarin pojalla on hieman liikaa Puten propagandan mukaista värikynää jutuissaan.
Jep ja pietarin pojan lompakossa on ruplia jota tullaan devalvoimaan tänä vuonna n 25-30%.
kaikki on auki ensi vuonna viellä raha dikitalisoidaan ,
Kyllä asiaan on ihan perusteet.
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/paivittaismaksamiselle-rakennetaan-varajarjestelmaa-vakavien-hairioiden-varalta-2/
Pahaksi asian tekee, että et saa omia rahojasi pankista ulos vaikka haluaisitkin. Menkääpä kokeilemaan te joilla on vaikka kymmpitonni siellä. Taitavat kysellä mihin rahat ovat tarkoitettu, oikaiskaa jos olen väärässä.
Saati sitten jos kansalaiset alkavat yhtä aikaa rahojaan nostaa.
Tosiaiahan taitaa olla, että jos kaikki hakisivat rahojaan pois pankistaan niin eipä pankilla ole niin paljon rahaa.
Valtion talletussuoja on hyvä tiedostaa. Esim. itselläni vain100te talletussuoja aiheuttaa sen, että talletustilejä täytyy pitää kaikissa Suomessa toimivissa pankeissa.
Huoltovarmuustilijärjestelmässä ei taida olla mitään suojaa.
https://www.thepukki.fi/blog/post/valtio-ottaa-kohta-pankkitilisi-haltuunsa
Hihii, pudokkaalla ole kuin korkeitaan yksi tuli ja sekin melko kuiva.
Kateellisen kommarin toiveita, että kaikki olis yhtä köyhiä, mutta ei muutama 100k€ ole mitään ihmeellistä. Suomalaisilla on pankeissa 120 miljardia säästöjä, käteiset päälle.
Sivusta.
Pankin kaatuminen kyberhyökkäyksen takia ja sen konkurssi on ihan eri asioita.
Kyberhyökkäys sulkee pankin toiminnan ja yhteydet ja rahat säilyy tileillä.
Konkurssiin pankki ei käytännössä voi Suomessa mennä ja talletuksilla on 100000 euron takaus ja se on aina turvassa.
Keskiverto pankissa on ehkä 25-50k eur käteisvaroja satunnaisena päivänä.
Aina ne kyselevät ja isommissa nostoissa pitää olla kaksi virkailijaa.
Samaan aikaan pankinjohtaja voi siirtää varoja "takaovesta".
Saarikko yrittää paikata omia mokiaan.
Ei kait oikea kysymys ole tietojärjestelmän kaatumisesta vaan konkurssista. Tässä on tilanne Jenkeissä: https://www.youtube.com/watch?v=etO8RH4JCV0
Muistakaa mitä tapahtui 2013 ja kyproksessa, kun pankit ottivat asiakkaiden rahat.
11 maata on muuten ottanut viime vuosina eläkerahat hallituksen käyttöön. Afrikassa on juuri menossa asiakkaiden rahojen takavarikko. Miljonäärit saavat kuitenkin kantaa laukuttain rahojaan pankista.
Tämä vuosi on romahduksen vuosi pankkimaailmassa. Katsokaa video.
Onhan meillä hiilipörssit. Ihanaa olla pöpien maassa.
Kierot pankit kadottavat omaisuutesi, käden käänteessä!!🦊
Kokeilkaapa mennä nostamaan omaa rahaanne pankista, käteisenä, eipä taida onnistua ilman kuulusteluja jos silloinkaan. En tarkoita nyt kymmentä euroa vaan pari nollaa perään.