Persujen ohjelmassa aiotaan leikata kaikilta aloilta 2 - 4 prosenttia, paitsi muutamalta ammattiryhmältä, joita ovat opettajat, hoitajat ja poliisit.
Siis kaikilta muilta. Onko kaikkien muiden ammattiryhmien työ siis merkityksetöntä ja halveksittavaa persujen silmissä?
Purra uhoaa myös ansiosidonnaisen työttömyysturvan leikkaamisella, jota hän kutsuu porrastamiseksi. Hän väittää neuvottelevansa siitä järjestöjen kanssa - siis ilmeisesti työnantajajärjestöjen.
Palkansaajat, olkaa varuillanne!
Siis kaikilta muilta. Onko kaikkien muiden ammattiryhmien työ siis merkityksetöntä ja halveksittavaa persujen silmissä?
Purra uhoaa myös ansiosidonnaisen työttömyysturvan leikkaamisella, jota hän kutsuu porrastamiseksi. Hän väittää neuvottelevansa siitä järjestöjen kanssa - siis ilmeisesti työnantajajärjestöjen.
Palkansaajat, olkaa varuillanne!
Vastaukset 49
Vanhimmat
Sdp nostaa veroja ja sähköjä ja vuokria ja bensaa ja tuhoaa terveyden sekä sen palvelut ja tekee sinulle velkaa vuosikausiksi. Varokaa sdp:tä ja muita hallituspuolueita. VAROKAA HALLITUSPUOLUEITA!!!
Ei SDP nosta sähkön, bensan tai vuokrien hintaa.
Persu, kuinka tyhmä voit ja saat olla, että saat elää?
SDP ja nuu hallitus ei ole nostanut sähköjä, vaan on päin vastoin laskenut sähkön hintaa alentamalla sähkön arvonlisäveroa. Tulet näkemään sen seuraavassa sähkölaskussasi.
Lisäksi hallitus antaa sähkölaskuihin tukea verovähennyksen kautta ja Kelan kautta. Hintakattoa valmistellaan.
Sitäpaitsi sähkön kaksivuotisten kiinteiden sopimusten hinta on jo puolittunut, nyt hinta on sama kuin heinäkuun lopussa. Katso halvinsahkosopimus.fi
Hinta laskee vielä maaliskuussa, jonnekin 5 - 10 sentin tienoille per kwh.
Että lakkaapa persu valehtelemasta. Valheella on lyhyet jäljet.
Sdp ei nosta veroja.eikä myös määrää hintoja.
Tyhmiähän ne on kuin saappaat. Suurin osa.
Vuokrat ovat ainakin täällä Helsingissä halventuneet.
Kertooko purra paljonko antaa rikkaille verohelpotuksia..!!???
Tyhmiä ovat nämä viherkommariinit...äänestäjineen.
Ei mutta suostuu siihen mitä kokoomus antaa.
Persujen esittämät leikkaukset maahanmuutosta ja kehitysavusta ovat silkkaa politikointia, ei niillä valtion taloutta pelasteta.
Persujen esittämä 1 miljardin säästö on kuvitelmaa. Suomi on sitoutunut monenlaisiin sopimuksiin, ei niitä noin vain peruuteta. Valtion koko budjetista summa olisi toteutuessaankin vain murunen, noin 1 prosentti.
Näin juuri. Ei yksi puolue kansainvälisiä sopimuksia pysty muuttamaan.
Itse olette länkkänät tehneet niitä haistapaskan hunsvottisopimuksia, eikä Suomi ole sitoutunut niistä mihinkään !
Maksakaa ite ne ääliömäiset turaamisenne, Kansa on syytön !
Minä kuulun myös Suomen kansaan, ja kannatan kansainvälisiä sopimuksia. Kansa ei ole yhtä kuin (tyhmät) persut.
Persujen ohjelma myötäilee kokoomusta, paitsi että kokoomuksella on järkevämpi. Persut paljastavat taas kerran olevansa ääriliike.
Päinvastoin "OPPOSITIOPUOLUE perussuomalaiset esittää ansiotuloverotuksen keventämistä" (HS).
Ja millä se veronkevennys maksetaan? Pienentämällä palkkaa. Se siitä.
Jos verotus kevennetään, niin miten valtio rahoittaa kaiken? Palvelut pitää silloin ajaa alas ja jokainen saa hoitaa sairautensa yksityisellä jos on rahaa jne....tuet loppuu ja 80% Persujen kannattajista tuskin sitä haluaa kun se osuu omaan nilkkaan.
Ei esitä ,kuin ehkä joskus vuosien päästä. Lue tarkemmin uutiset.ja siinäkin tapauksessa vain mikä on tilanne 4-8 vuoden päästä.
On ne typeriä persuäänestäjät. Ja suurin osa niitä jotka nytkään ei maksa veroja ,tai maksaa niin vähän että veroalella saa korkeintaan ale kahvipaketin.
Ennen vaaleja annettuja lupauksia ei kannata ottaa vakavasti. Politiikot valehtelee aina, kun suunsa aukaisee. Ja omaetu on ainut asia jota he ajavat
Edes Purra ei ole niin hullu että lupaisi veronkevennyksiä heti. Niitä kun ei Purran esittämillä säästökeinoilla rahoiteta. Kuka vaan voi luvata mitä tahansa 4 - 8 vuoden päästä.
Kun Orpo esitti kokoomuksen leikkauksia ne olivat niin pieniä että kaikki alkoivat nauraa. Vielä viime keväänä Orpo uhosi ottavansa lisää lainaa ja maksavansa niillä rikkaiden veronalennukset. Kun samanlainen politiikka johti Englannissa Trussin hallituksen kaatumiseen, niin Orpo sulki suunsa. Silti ei voi tietää mitä kokoomus tekisi jos pääsisi persujen kanssa hallitukseen. Purra on pelkkä peesaaja.
Jos palkat pienenee lopetan työnteon, onneksi on eläke lähellä
Persu syö sinunkin pöydässäsi jos vaan pääsevät hallitukseen, se on varmaa ja työläinen kärsii. Kokoomus ottaa helposti tuollaisen apupuolueen joka suostuu ihan mihin vaan ilman selkärankaa tai moraalia.
Aivan. Ja sitten pettyy pikkupersut.
Ja sitten persupuolue hajoaa taas.
Rankaisija Purra rankaisee kaikkia (paitsi rikkaita) eikä tunne armoa!
Näin juuri.
Teille pitääkin antaa ranstakkaa vapaan kasvatuksen apinat.
Varovainen on oltava. Kumpa persuäänestäjät miettisivät uudelleen.
Eikös tuon normipalkka olekin se noin 50EUR kuukaudessa, leikkaa siitä sitten...
Valtion ylimpien virkamiesten palkkoja leikataan 50 %, loppuu elostelu ja kokaiinin käyttö.
Ai nyt nämä perusteettomat kokaiinisyytökset kohdistetaan virkamiehiinkin. Laitappa joku todiste kokaiinin käytöstä! Marinkin kävi testissä näyttääkseen teille valehtelijoille ettei käytä kokaiinia.
Ei Purra puhunut mitään ylimmistä virkamiehistä, vaan kaikista. Sotilaat, Kelan virkailijat, pienipalkkaiset toimistotyöntekijät, jotka käsittelevät anomuksesi ja pyörittävät hallintoa. Näitä kaikkia Purra halveksii.
Jo nyt on jonoa esimerkiksi väestörekisterissä, niin että ihmiset eivät saa hoidettua perunkirjoituksiaan. Purra tietysti erottaisi nämä "turhat" hallintotyöntekijät.
Mutta eipä pure eläkkeitä.😂😂😂
Olemme hyvin onnellisia näista vuosista pääministeri Marinin johdolla. Olemme saaneet hyviä vinkkejä siitä, kuinka työajalla rentoudutaan ja kuinka sosiaaliturvan avulla saamme leipäjonot pitenemään.
Mikä soittaen tulee, se viheltäen menee, sanoo demarien tunnuslause.
Leipäjonoissa seisoo paljon maahanmuuttajia, mm. ukrainalaisia.
Leipäjonoissa on ihmisiä jotka myyvät tavaraa eteenpäin tai heittävät roskikseen. Siksi seurakunnat ovat ruvenneet tarjoamaan ruokaa, se menee oikeasti nälkäisille, ei jobbareille.
Hulluja kaikki politiikot. Kokoomus riistää köyhää, keskusta vetää omaan pussiin persut muuttuu siniseksi, sdp tekee velkaa. Lisäksi Kokoomus harjoittaa ihmiskauppaa. Olen tullut tulokseen, että äänestämällä ei saa mitään eikä tapahdu mitään vaikka jättää äänestämättä.
Kyllä sinun äänelläsi on väliä. Muuten jätät kentän valehtelijoille, populisteille ja muuten vain hulluille. Yritä edes löytää joku täysjärkinen ehdokas.
SDP ei ole tehnyt turhaan velkaa. Hallitus pelasti velanotolla Suomen koronakriisistä. Talous pysyi pyörimässä, kun muissa Euroopan maissa talous syöksyi. Ja työllisyys on kasvanut ennätyslukemiin.
Kiitos hyvän talouspolitiikan velkasuhde laski jo 2022 alemmas kuin monella edellisellä hallituksella, ja laskee kuluvana vuonna lisää.
En uskalla edes ajatella mitä olisi tapahtunut jos oppositio olisi ollut vallassa. Talouslama, jättityöttömyys, yleinen hätä.
Purra ei ole nyt oikealla asialla. Oikea asia olisi ja on kansalaispalkka vaikka velkarahalla. Se olisi oikeus ja kohtuus
En kannata vastikkeetonta kansalaispalkkaa, vaikka taidan lukeutua ns. vihervassareihin. Marinin hallitus on luonut oikeita työpaikkoja, ei kansalaispalkkakokeiluja kuten Sipilän.
Millä konstilla meinaavat leikata palkkoja jos ne ovat kirjapalkkoja, eli voimassa olevien työehtosopimusten minipalkkoja?
Sanoppa se. Mutta eihän Purra mitään osaa perustella.
Eiih 2% alempi palkka eiii en voi henkittää!!
Purra kun astuu remmiin niin pakko on leikata MUTTA SE TAPAHTUU OIKEASTA PAIKASTTA.
veron maksu halukkuutta ei ole maksuja on paisuteltu niin paksuksi että
on leikattava.
Minä maksan mielelläni veroja, mutta olenkin hyvätuloinen. Pystyisin maksamaan enemmänkin.
Pienipalkkaisten veroja ei pidä nostaa eikä palkkoja leikata. Jos kannatat tätä ajatusta, äänestä vasemmistoa.
Äärioikeiston sähkö- ja velkapopulismi tulevat kokemaan vaikeuksia, kun totuus paljastuu.
Bensapopulismilta hävisi pohja, kun bensan hinta laski ennalleen. Convoyt ovatkin hävinneet julkisuudesta, tai ehkä he ovat siirtyneet muuten edistämään Putinin päämääriä.
Sähkön hinta on puolittunut elokuun huipusta, ja hinta putoaa lisää keväällä, kun lämmityskausi on ohi, tuulivoimaa tulee koko ajan lisää ja Olkiluoto3 ehkä alkaa toimia. Se sähköpopulismista.
Velkapopulistit voisivat tunnustaa, että valtion velkasuhde kääntyi jo laskuun 2022 ja tulee Marinin hallituksen valmistelemassa 2023 budjetissa laskemaan lisää.