.... unelmissain sinun luokses kuljin...
En muista ihan tarkkaan noita laulun sanoja. Nuo lauseet ovat jääneet soimaan mieleen jostain 80-luvulla soineesta iskelmästä. Laulun lauloi pehmeällä äänellä nainen....
Tietääkö kukaan minkäniminen laulu voisi olla ja kuka on esittäjä?
Unelmissain sinut syliin suljen....
6
502
Vastaukset 6
Katri Helena ja vasten auringon siltaa kappale, luulisin että tätä tarkoitat.
- Anonyymi
Kiitos vastauksesta - tiedän tuon kappaleen. En tarkoittanut sitä. Kappale jota etsin on harvinainen, en ole sitä kuulut kuin tuolloin noin 80-luvulla ja siitä jäänyt soimaan tuon lauseen verran aina joskus.
Katri Helena "Vasten auringon siltaa". Alunperin kappaleen lauloi italiailainen iskelmäartisti Gigliola Cinquetti nimellä "Alle porte del sole".
Gigliola Cinquetti voitti Eurosviisut vuonna 1964 ollessaan 16-vuotias. "Alle porte del sole" on 1970-luvun alusta.
https://www.youtube.com/watch?v=agIYucbhZC8
Tässä siis tuo alkuperäinen tulkinta.Tästä pätkästä saa ehkä kuitenkin paremman käsityksen tuosta kappaleesta ja näkee minkä näköinen tuo Gigliola Cinquetti oli 1970-luvulla.
https://www.youtube.com/watch?v=SZBTPjQRo9g
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531087Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll231069Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514842- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181615Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562