Varsinainen terrorisoija ja lakkojyrä AKT ja Teollisuusliitto uhkailevat pitkillä lakoilla, ellei heidän ehtoihin suostuta. Mitä neuvottelua se sellainen on? Se on hiekkalaatikkouhoa, josta ei hyödy kukaan.
Lakkouhittelu on vaarallista. Ylisuuret palkankorotukset johtaisivat julkisen puolen palkkojen nousuun, koska nyt on kytkös vientisektorin ja julkisen puolen välillä. Se tarkoittaisi julkisen jo nyt heikon talouden tilanteen kärjistymistä. Suuret leikkaukset olisivat välttämättömiä. Se kohdistuisi juurikin AKT:n ja Teollisuusliiton jäsenien palveluihin. Heikompiosaiset kärsivät.
Suuret palkankorotukset ruokkivat inflaatiota, minkä takia korotuksilla ei ole mitään merkitystä. Ostovoima ei kasva. Hullua ja vastuutonta hommaa, jolla ajetaan valtion ja kuntien talous kielekkeelle.
Palkkojen maltillinen korottaminen tai jopa alentaminen ja samalla tuloverojen alentaminen tuovat käteen nettona vähintään yhtä paljon kuin ennen, jolla saa enemmän kuin aikaisemmin, koska hinnat välttämättä lähtevät laskuun, jos palkat eivät nouse. Se on järkevää politiikkaa.
Palkkamaltti lisää yritysten kilpailukykyä ja sitä kautta työllisyyttä. Työhön pääsy on monelle lottovoitto niin henkisesti kuin taloudellisestikin. Korkea työllisyys on välttämätön julkisen talouden korjaamiseksi. Tarvitsemme vähintään 80%:n työllisyysasteen. Työllisyystoimien vastustajat ovat yhteiskunnan syöpäläisiä.
Nyt katsotaan, ovatko liittojohtajat ja harmaa kasvoton liittokokous ja hallitus yhteiskunnan eli Suomen kansan vihollinen vai ei. Ideologia ei kanna, kun kysymys on hyvinvoinnista. Siinä tarvitaan enemmän järkeä ja vähemmän uhoa ja poseerausta parrasvaloissa.
Nyt katsotaan, kuinka paljon Teollisuusliiton ja AKT:n johdossa on järkeä
Anonyymi-ap
0
97
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604796Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362189Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti551843- 1911822
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1681560Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2871452Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2061260- 881179
- 2071172
- 651124