Suomi ei annankaan tankkeja Ukrainalle?

Häkkinen taisi olla kiivaimpia tankkien
luovuttajia.Ukrainalle,nyt jo kääntyi takki.
Annetaankin vain koulutusapua,tankkien
antamiseen ei ole varaa sanoi Häkkänen.
Aika munatonta touhua,kun pää vaahdossa
hohkataan että Ukraina tarvii kaiken.sotilaallisen tuen,mutta sitten kun
tarttis itse jotain merkittävää tukea antaa,
niin mielenkiinto loppuu,sitä paitsi Suomi
on harvoja maita jolla olisi varaa luovuttaa
esim 10-20kpl leopardeja.Vielläkin se Venäjän kunnioitus sieltä hiipii esiin.
Ollaan edelleen suomettuneita.
2865
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

No miksei tankkeja ? Suomihan tarvitsee niitä kun on sodassa Venäjää vastaan.

Äänestä
  • Nythän ne tulisi hyötykäyttöön,venäläisten
    tuhoamista varten ne on hommattu.Ei
    panssarivaunuja kannata pitää huviajelujen
    takia.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Nythän ne tulisi hyötykäyttöön,venäläisten
    tuhoamista varten ne on hommattu.Ei
    panssarivaunuja kannata pitää huviajelujen
    takia.

    Suomi ei päässyt natoon
    Ei voida antaa yss

    Kysykää jos turkki antaa

    Äänestä

  • Ei päästy natoon ei tsnkkejs

    Äänestä

Ei meillä ole varaa antaa tankkeja kenellekkään koska tarvitsemme ne itse toisin kuin vaikka Italia - Espanja - Tanska ym.

Äänestä
  • No nyt osuit just asian ytimeen hyvä !

    Äänestä

  • Totta turiset. Mitä Espania tai Tanska tekee tankeilla, vai onko ne omaa kansaa vastaan "varalle" hankittuja. Venäläisten merijalkaväkeä varten niitä ei ainakaan tarvita ovat sen verran huonosti koulutettuja, että rynnäkkökivärit riittävät torjumiseen.
    SS

    Äänestä

Vanhimmat tankit mihin ei voi asentaa omasuojajärjestelmää ,voisi kyllä antaa. Omasuojajärjestelmä on kaiken A ja O tulevissa sodissa jos meinaa voittaa ne.

Tosin ei Ukrainakaan hyödyttömillä tankeilla mitään tee ,eli sulattamoon ne kuuluu ja uutta ,entistä parempaa rautaa tilaamaan nyt kun on vielä aikaa.

Mutta heillä ei taida olla enää varaa uusimpiin vaunuihin että sikäli jos Länsi ei auta nyt ,he taitaa hävitä sotansa. Tosin Ukrainahan tunnetaan maailman vilja-aittana,eli tehkööt maillaan missä pystyvät enemmän ruokaa ihmisille ja myykööt sitä uusia tankkeja vastaan ja tehkööt sopimuksia niistä jo tulevan viljakauden sadosta ,niin siten saavat ostettua heti uusimman tekniikan tankit joilla pitävät puolensa.

Ww3 ei ole leikin asia ja ainakaan minä en tahdo ikinä olla enää venäläisten orja niin kuin menneiden sukupolvien piti varmaan joskus olla 1800-luvulla ja kylmän sodan aikaan osittain.

Siksi puolustuksen eteen on nyt tehtävä kaikki voitava myös täällä Suomessakin. Ja mieluummin oltava omat ydinaseetkin,ja siitä ilmeisesti jo käydäänkin neuvotteluja Naton salaisen ydinaseohjelman tiimoilla liittyen uusien F-35n hankintaan.

Tuolloin Venäjä ei enää tule tätä kautta minnekään.

Äänestä

Puntti tutisee eikä päätöstä uskalleta tehdä.Venakkojen uhkailu näköjään tehoaa Häkkäseen.Ihan eri ääni kellossa kuin aiemmin meni melkein selittelyksi toimittajalle ylen aamussa.

Äänestä
  • Heikkouden merkki.

    Äänestä

Kyllä voi ainakin 10 tankkia antaa, niillähän Ukraina saa tuhottua venäjän ase arsenaalia ja kaikki suomen antamilla panssareilla tuhotut venäjän sotakalusto on pois siitä, mitä venäjä käyttää suomeen hyökätessään.
Espanja, Italia ja muut eu maat voisivat antaa kaikki Leopardinsa Ukrainalle, eihän niitä venäjä edes uhkaa ja ovat kaukana venäjän rajasta ja monta maata puskurimaana venäjän edessä.
Suomella on vähän eri tilanne, suomen rajanaapuri on venäjä.

Äänestä
  • Eiköhän naapuri osaa uusiakin valmistaa tuhottujen tilalle

    Äänestä

Kannattaako vaunuja laittaa mememään Ukrainaan ollenkaan, koska venäläiset ovat niitä todella nopeita tuhoamaan?
venäläis kenraalin mukaan ovat tuhonneet Ukrainassa USA,n lähettämät bradley vaunut, vaikka niitä ei ensimmäistäkään ole lähetetty vielä.

Äänestä

Ukraina vaatii 300 tankkia ja Suomella on vain 200. Tämän perusteella Suomen pitää ensin ostaa vähintään 100 tankkia lisää eikä niitä silti riitä muille annettavaksi.

Äänestä
  • Jos Ukraina tarvii 300 niin Suomen pitää ostaa 400 lisää ja antaa ne 300 niin jää sitten hiukan itsellekin. Helppoa. Ja mehän emme Ukrainaa jätä, emme koskaan!

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Jos Ukraina tarvii 300 niin Suomen pitää ostaa 400 lisää ja antaa ne 300 niin jää sitten hiukan itsellekin. Helppoa. Ja mehän emme Ukrainaa jätä, emme koskaan!

    300 tankkia maksaa 3 Miljardia euroa. Paljonko olet valmis maksamaan lisää veroja Ukrainan lahjoituksia varten?

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    300 tankkia maksaa 3 Miljardia euroa. Paljonko olet valmis maksamaan lisää veroja Ukrainan lahjoituksia varten?

    En euroakaan!
    Maksetaan samalla tavalla kuin kaikki muukin- otetaan lisää velkaa.

    Äänestä

Kuka hemmetin HÄKKINEN? Mika vai?

Äänestä

Voisi ne nyt yhden luovuttaa, kun jo lupasivat, pitää vaikka kirjoittaa todistus että käytetään vain mainostarkoituksissa eikä ihmisten tappamiseen. Ja huolto ja kiillotus ohjeet mukaan

Äänestä
  • Vähistä perunoista ( 200 ) on vaikea luopua, koska ei tietoa koska tulee uusia.

    Äänestä

Suomella ei ole varaa luovuttaa yhtäkään tankkia Ukrainaan romutettavaksi..

-Kun itärajalta kajahtaa, niin niitä tullaan kyllä äkisti tarvitsemaan oman maan puolustamiseen. Niitä ei ole yhtäkään liikaa.

Äänestä
  • Suomen tulisi hommata lisää ammuksia ym ym. Myös itäraja ja merenrannat olisi syytä linnoittaa tms jos naapuri on tulossa kohta "kyläilemään"

    Äänestä

  • Miten niin kun itärajalta kajahtaa...tuo on kauhupropagandaa,,, Natohan puolustaa meitiä.

    Äänestä

Suomella on todellakin varaa "antaa" Leopard-2 vaunuja Ukrainalle. Kivuttomammin se käy, kun Suomen Valtio ostaa esim Kanadalta, tai Espanjalta heidän varastoissaan satamäärin lojuvia Leopardeja. 20-40 vaunua pystytään milloin tahansa kustantamaan Ukrainalle, ja niin tulisikin tehdä todella pikaisesti. Jos venäjä voittaa Ukrainassa, on Suomi seuraavana "ryssän ruokalistalla". Tuskin kovinkaan moni Suomalainen sitä haluaisi kokea... Olemmeko ryssän etupiirissä yhä edelleen rähmällään olevia lampaita, vai löytyykö Suomesta oikeasti länsiasennetta ja konkreettista toimintaa sen todistamiseksi muulle maailmalle?

Äänestä
  • Länsi häviää nykyään kaikki sodat. Afganistan terrorisminvastaiset taistelut ym. Ukrainakaan ei pärjää vaikka Länsi tukee. Missä lie vika? Mieluummin kuulun vaikka kaakkoon kuin länteen. Länsi on luuseri! Itä vetää länsimaita parhaillaan kölin alta ukrainassa...

    Äänestä

  • "Taukki,suomen valtio olemme me veronmaksajat,neiti muistakoon tämän,sillä valtiolla ei ole muita tuloja,kuin verot"!!!

    Äänestä

Koulutus ensin huippuja tankit sitten ei sinne noin vaan lähetä ajelemaan ,ja niitä löytyy.

Äänestä

Koulutusapua vai? No ei ainakaan ukrainalaiset saa tulla tänne harjoittelemaan niitten panssarivaunujen käyttöä. Jos ne tulee tänne, niin Venjähän alkaa paukuttelemaan niitä ohjuksiaan tänne. Väittävät, että Suomi on sodassa ja ukrainalaiset yrittävät tätä kautta tulla sotimaan ja tekemään iskujaan Venäjän puolelle. Menkööt niihin maihin opettelemaan, keillä ei ole metriäkään maajarajaa Venäjän kanssa. Varmasti löytyy Saksaa, Ranskaa ja sompia maita, jossa voivat rauhassa opetella Lahjusleopardejaan käyttämään.

Ehdottomasti ei tänne kouluttautumaan. On täysin typerää alkaa edes leikkimään ajatuksella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Häkkinen taisi olla kiivaimpia tankkien
luovuttajia.Ukrainalle,nyt jo kääntyi takki.
Annetaankin vain koulutusapua,tankkien
antamiseen ei ole varaa sanoi Häkkänen.
Aika munatonta touhua,kun pää vaahdossa
hohkataan että Ukraina tarvii kaiken.sotilaallisen tuen,mutta sitten kun
tarttis itse jotain merkittävää tukea antaa,
niin mielenkiinto loppuu,sitä paitsi Suomi
on harvoja maita jolla olisi varaa luovuttaa
esim 10-20kpl leopardeja.Vielläkin se Venäjän kunnioitus sieltä hiipii esiin.
Ollaan edelleen suomettuneita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu